Fehmi Koru: ‘Türk işi siyaseti’ en güzel kim yapıyor? Bu soruyu küfreden siyasetçiye bakarak soruyorum…

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Fehmi Koru*

Herkes aslına bakarsan görüyor, ancak ben bir daha de haklı olana hakkını burada teslim edeyim: Ülkemizde siyaseti en düzgün AK Parti yapıyor…

Bir adım daha ileri giderek şunu da söyleyebilirim: Ülkemizde siyaseti hakkını tam vererek AK Parti genel lideri da olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yapıyor…

‘Türk işi siyaseti’…

Bu dediğimin en son örneği, muhalefet cephesinin yükselen yıldızı gözüyle bakılan GÜZEL Parti’nin bir milletvekilinin, genel liderlerini protesto ederken ağza alınmayacak kabalıkta kelamlar söyleyen ‘şehit ağabeyi’ olduğu anlaşılan birine küfür etmesidir.

AK Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ağzından iğrenç kelamlar çıktığı anlaşılan milletvekilini istifaya zorlayana kadar küfür konusunu işlemeyi sürdüreceğe benziyor.

“İstifaya kadar” dediğime bakmayın, aslında muradımı daha çarpıcı anlatacak belirleme “Seçime kadar” olurdu.

Ya da “İYİ Parti’nin yıldızını sıradan söndürene kadar” da diyebilirdim.

Temel beklediklerinin, milletvekilinin ve partisinin istifaya direnmesi olduğuna da argümana girerim.

Muhalefet cephesinin “Bu olayın kendisi provokasyon” demesi ve iktidar cephesinin evvelki vahim yanlışlarını anması tartışmaları daha da alevlendirmekten öteki bir işe yaramayacaktır.

“Sonunda bu da unutulur” beklentisiyle muhalefetin olayı soğutmaya çabalaması işe fayda mı?

Hiç sanmıyorum.

İstifanın bile fazla işe yaramayacağı bir etaba hakikat yol alan bir döngü içerisinde seçime kadar kullanılacak bir gereç bu.

Tek başına bu olay kâfi mi, bilemem, lakin buna misal birkaç materyal daha çıkarsa iktidardan seçim tarihinin erkene alınması atılımı bile gelebilir.

Olayın kendisini hafifçee mi alıyorum, küfürbaz olduğu anlaşılan milletvekilinin ağzından çıkan iğrenç tabirler beni rahatsız etmiyor mu?

Tam bilakis, küfür manasına gelen kelamlar, hangi ortamda, kimin ağzından çıkmış ve kime karşı kullanılmış olursa olsun, beni o kelamları en şiddetle kınayanlardan fazlaca daha fazla rahatsız eder.

Bütün hayatı boyunca ağzından küfür manasına gelecek tek bir sözcüğün bile çıkmadığı biriyim ben. Kendime yasakladığımı diğerlerinde asla tasvip etmem. Yabancı sinema ve dizilerden bizim lisanımıza de sızmaya başlamış bayağı küfür sözcüklerini işittiğimde bile yüzüm kızarır benim.

İleride bu günlerde yaşanan siyasi gelişmeleri yazacakların en çok üzerinde duracakları bahsin milletvekilinin bir şehit yakınına ettiği küfür olayı olacağını iddia edebiliyorum.

ABD’de ne oldu, ne sonuç verdi?

Mevzuyu ‘bir bağlantı kazası’ olarak da ‘bir bağlantı başarısı’ olarak da bakılırsanler çıkacaktır; sonuç bir daha de değişmez. UYGUN Parti ve muhalefet cephesi bu hadiseden önemli yara almaya aday.

Öbür ülkelerden benzeri bir örnek olay arayışıma şu günlerde ABD’de kitapçı raflarını zenginleştiren bir anı kitabı yardımcı oldu.

Huma Abedin Pakistan/Hindistan asıllı Müslüman bir ailenin ABD’de doğmuş bir üyesi iken Clinton Ailesi ile yakın olmuş, onların siyasi başarılarına katkıda bulunmuştu. Hillary Clinton’un en yakınıydı. Kongre’de yedi periyot New York’u temsil etmiş ve hiç birinde halktan yüzde 60’ın altında oy almamış, New York belediye başkanlığında gözü olan siyasetçi Anthony Weiner ile evlenmişti Huma Hanım.

Yeni çıkan ‘Both/And: A Life in Many Worlds’ isimli anı kitabında, Abedin, daha sonradan ayrıldığı eşine, 2016 başkanlık seçimine gidilirken,“Eğer Hillary Clinton seçimde Donald Trump karşısında kaybederse bunun sorumlusu sen olacaksın, biz olacağız” söylemiş olduğini yazıyor.

O denli de oldu. ABD’nin birinci bayan lideri olabilecek Hillary Clinton seçimde rakibine yenildi.

Abedin’in yapıtından Musevi kökenli Weiner’in Müslüman olan eşine çok saygılı davrandığını öğreniyoruz. Birkaç Ramazan birlikte oruç bile tutmuşlar.

Lakin karı-kocanın boşanmasına yol açacak, Weiner’in belediye başkanlığı, tahminen de başkanlık düşlerini bitmiş oldurecek, Kongre’den istifasını ve cezaevine girmesini getirecek bir olay yaşandı 2011 yılında.

Twitterden bir bayana cinsel içerikli bir fotoğrafın yer aldığı bir ileti gönderdiği ortaya çıktı adamın.

Birebir tipten bir iletisi küçük yaşlarındaki birine de gönderdiği anlaşılınca yargılandı Weiner, 2017 yılında 21 ay mahpus cezasına çarptırıldı. Cezasını çekti de.

Siyasetçilere her ülkede, kolay insanlardan farklı, imtiyazlar içeren standartlar uygulanır. Buna karşılık olarak, siyasetçilerden da, kendilerine gösterilen saygıyı ve farklı muameleyi hak edecek bir hayat sürdürmeleri beklenir.

Weiner’in o beklentiyi karşılamadığı için ömrü kaydı. Kongre’nin en başarılı üyeleri içinde birinci sırada gösterilen çalışkan bir siyasetçi iken, bir-iki iletisi yüzünden cezaevini bile boyladı.

Aile bağları çözüldü. 2010 yılında evlendiği ve ondan sonraki yıl bir erkek çocuk sahibi olduğu Abedin 2017 yılında kendisine boşanma davası açtı, boşandılar.

Bu aktardığım ABD’de yaşanmış olaydan nasıl bir sonuç çıkartabiliriz?

Siyasetçilerin yapabilecekleri yanılgıların bir sonu bulunduğu kararınu çıkartıyorum ben.

Herkes kendi kararınu çıkartmada özgür olağan olarak.

‘Şehit yakını’ birine küfür hudut aşımı sayılır mı?

Ona UYGUN Parti ve milletvekili kendi karar verecek.

‘Türk işi siyaseti’ en uygun kimin yaptığını da bu biçimdece kayda geçirmiş olayım.

*Bu yazı fehmikoru.com adresinden alınmıştır.