Fidandan ağaca dönüşen şenlik: 10. Malatya Milletlerarası Sinema Şenliği

JoKeR

Active member
Malatya Milletlerarası Sinema Şenliği (MUFF)bu sene 10. defa düzenleniyor. Arslantepe’nin tema olarak seçildiği şenliğin, ulusal kısa, uzun ve belgesel alanındaki finalistleri muhakkak oldu.

10-14 Aralık tarihleri içinde gerçekleşecek olan MUFF’a toplamda 27 uzun metrajlı, 29 belgesel, 88 kısa sinema müracaat yaptı. Heyetin belirlediği 10 finalist basın toplantısında heyet tarafınca belirtildi.

Malatya Büyükşehir Belediye Lideri Selahattin Gürkan, “kes kopyala yapıştır bir anlayış” ortasındaki sinema şenliklerine sıcak bakmadıklarını söyleyerek, niçin Arslantepe teması işlediklerini şöyleki deklare etti, “Medeniyet burada başlamıştır ve Anadolu beşerlerine, insanlık medeniyetinin nasıl başladığını içeren tematik sinemalar yapmamız gerekir.”

MUFF yöneticisi Haydar Işık, 10 yıllık maceralarını özetlerken, “Sinemanın tanıtıma katkısı hiç bir şeyle kıyaslanamaz. Şenlik kentin tanıtımı açısından epey şey kattı. Malatya’yı Anadolu kenti olarak bilen sinemaseverler ya da sinema işçileri bugün Malatya’nın her şeyini biliyor. En büyük kazanım bu. Kentimiz her açıdan zenginleşti ve fidandan ağaca dönüştü” sözünü kullandı.

SİNEMA VE KENDİM İSMİNE SEVİNİYORUM

Oyuncu Bennur Yıldırım ise heyet üyesi olarak yeni yapılmış taze Türk sinemasının örneklerini izlediği için kendisini düzgün hissedeceğini belirterek, “Az buz değil 10 tane sinema izlemiş olacağım. Hem kendi adıma sevineceğim hem sinemamız adına” dedi.

Heyet lideri direktör Murat Saraçoğlu şenlikte farklı içerikler nazaranceğimizden bahsederek, “Pandemi bir yandan her şeyi durdurdu lakin bir yandan da insanların kendi kalbine, ruhuna bakma imkânı da tanıdı. Bunları proje haline getirenler oldu. Bu müddet zarfında demlenen birfazlaca çalışma hazır hale geldi” dedi.

DİZİNİN DEVAM ETMESİ İMKÂNSIZ

Basın toplantısına katılan oyuncu Oktay Kaynarca, “Doğudaki kentlerden birisiniz. Koskocaman Orta Anadolu’da, Doğu Anadolu’da, Güneydoğu Anadolu’da yalnızca siz sinema şenliği yapıyorsunuz. halbuki sinema şenliklerinin daha hayli yapılıyor olup, insanların sinemayla buluşması gerek” dedi.

Rol aldığı ve bir anda sona eren EDHO dizisinin tıpkı takımla dijitalde ya da farklı bir platformda devam edip etmeyeceği sorusunu da cevaplayan Kaynarca “Dizinin artık devam etmesi mümkün değil, zira herkes kendi seyahatine başladı. tekrar bir ortaya gelmek, birebir platformu oluşturup diğer yerde bunu hayata geçirmek bu saatten daha sonra neredeyse imkânsız” dedi.

“JÜRİDE TORPİL DÖNMÜŞ”

Ulusal belgesel kolu heyeti Mert Turak, “Belgesel benim epey sevdiğim bir usul. O niçinle gönlüme göre oldu. Ve bir Malatyalı olarak, Malatya’yla yollarımızın bu biçimde kesişmesi de beni epeyce keyifli ediyor” diye konuştu.

Malatyalı heyetin tartıda olması sorusuna kahkahayla karşılık veren Turak, “2000’de üniversiteye yeni girdiğim devir, okulun karşısında sosisli yiyordum. Büfeci abi ‘Malatya’ya, meskenine beğenilen geldin’ dedi. ‘Abi burası İstanbul’ dedim. ‘Biz Malatyalılar burada çoğuz’ dedi. Bir taraftan da düşünüyorum, beğendiğim aktörlerin hepsi havasından mı suyundan mı ya da tesadüf mı bilmiyorum ancak Malatya’dan. Biraz torpil dönmüş burada, hakikat diyorsunuz” dedi.

Malatya Milletlerarası Sinema Festivali’nde yabancı ve yerli sinema seçkileri gösterimleri yapılacak. Ayrıyeten sinema atölyeleri, cezaevi ve huzur konutu gösterimleri üzere etkinlikler de beş gün boyunca Malatya halkıyla buluşacak.