“FIFA, ‘Spor Yasası’ kabul edilirse yaptırım uygulayabilir”

Gattuso

New member
Uzun müddettir merakla beklenen Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu Teklifi, evvelki gün TBMM Ulusal Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Kurulu’nda kabul edildi. Buna bakılırsa; spor kulüpleri ve spor anonim şirketlerinde; hesap verilebilirlik, denetlenebilirlik ve şeffaflık istikametinden düzenlemelere gidilecek. Spor kulüpleri, dernek statüsünden çıkarılacak, spor anonim şirketi vasfı kazanacak.

Pekala yeni çıkarılacak olan Spor Yasası neleri birlikteinde getirecek. TFF eski Başkanvekili Affan Keçeci, Spor Maddesi’nin içeriği hakkıda Halk TV’ye konuştu.

Yasanın epeyce uygun hususları bulunmasına karşın hayli tehlikeli unsurları de olduğunu belirten Keçeci, “Yasanın gelecek hafta yürürlüğe girmesi bekleniyor. FIFA’nın kırmızı çizgileri var. FIFA devletin siyasete müdahalesini istemezler. Bunları farkettiklerinde para cezası ve öbür cezalar verebilirler” dedi.

“Bu işin ortasından nasıl çıkacaklar merak ediyorum”

“Bu kanunun birtakım unsurları siyasi otoriteyi işin içerisine sokuyor. Sporun bağımsız ve özerk olması lazım. Bu yasa ile hareket alanı daralıyor ve devlet erkinin müdahalesi olmuş oluyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı’na o kadar fazla yetki verilmiş ki bu işin ortasından nasıl çıkacaklar nitekim merak ediyorum. FIFA bunları tespit ederse Türkiye’ye bile gelebilir. 2006 yılında da ülkemizde misal bir uygulama oldu ve çabucak kanunda değişiklik yapıldı. FIFA katiyen marka pahasına ziyan gelecek bir hususta tolerans göstermez.”

“Müthiş kaos olur”

“Üst kuruluş husus 12’de spor kulüpleri ve spor anonim şirketleri kaynak ve güçlerini birleştirerek 15 ortak spor kulübü federasyon, 15 federasyon da konfederasyon kurabilir deniliyor. Bu fazlaca tehlikeli. Bu yasa geçerse çift başlıklık olur. Ülkemizde 64 federasyon var. Sen bunu dediğin an harikulade bir kaos olur.”