Galatasaray lider adayından demokrasi vurgusu: Ülkemizde olağanüstü algılanıyor

Gattuso

New member
ONUR DURMUŞ

Galatasaray’ın iki kere ertelenen ve yeni tarihi 19 Haziran olarak belirlenen kongresi için son düzlüğe girildi. Galatasaray Lider Adayı Eşref Hamamcıoğlu, halktv.com.tr’ye açıklamalarda bulundu.

İşte Hamamcıoğlu’nun açıklamaları;

Öteki adaylara canlı yayın daveti yaptınız. Bu durumu öteki adaylar nasıl karşıladı?

Demokrasinin gereği olan bu cins davetler ve davranışlar ülkemizde olağanüstü davranışlar üzere algılanıyor. Bu beni hakikaten üzüyor. Ben bu çağrıyı yaptım zira Galatasaray topluluğu demokrasinin beşiğidir. Aslında ben bu teklifi GS TV’ye de önerdim lakin oradan gereken yanıtı alamadığım için Galatasaray Derneği tarafınca yapılmasına karar verildi. bu biçimdece bütün Galatasaray topluluğunda oy kullanacak üyüler bütün adayları değerlendirebilecek. Ben bu çağrıyı ve tertibi Divan Heyeti liderine da yapmıştım. Büyük bir çoğunluğu bu davete icabet ettiler. Ben bu davetin fikir babasıyım lakin tertibi Galatasaray Derneği yapıyor.

Sizce Galatasaray’ın şu andaki en büyük sorunu nedir? Siz bu sorunu nasıl düzeltmeyi düşünüyorsunuz?

‘Galatasaray’daki en büyük eksiklik şu anda önemli ve dirayetli bir idarenin olmaması, temsil kabiliyetinin olmaması, aktiflik ve yetkinliklerinin olmaması. Hızla Galatasaray topluluğunun bunu gidermesi gerekmektedir. Bütün bu kaynaklar Galatasaray topluluğunda mevcut. O yüzden bizim seçimdeki hareketimizin ismi ‘Galatasaray’a güven’. En yeterli insan kaynağı Galatasaray’da. Yalnızca uyuyan devi uyandıracak hünere sahip takımlara muhtaçlık var. Biz de bu takımların ortasından geliyoruz. Galatasaray’daki en büyük eksiklik şu anda önemli ve dirayetli bir idarenin olmaması, temsil kabiliyetinin olmaması, aktiflik ve yetkinliklerinin olmaması. Hızla Galatasaray topluluğunun bunu gidermesi gerekmektedir. Bütün bu kaynaklar Galatasaray topluluğunda mevcut. O yüzden bizim seçimdeki hareketimizin ismi ‘Galatasaray’a güven’. En âlâ insan kaynağı Galatasaray’da. Yalnızca uyuyan devi uyandıracak marifete sahip gruplara muhtaçlık var. Biz de bu takımların ortasından geliyoruz.’

Lider adaylarının ‘Fatih Terim’ açıklamalarının akabinde Galatasaray topluluğu Fatih Terim konusunda ikiye bölünmüş durumda. Sizin tutumunuz nedir?

“Galatasaray’da Fatih Terim sembol bir isimdir. Dominat ve karizmatik bir karakteri var ve bizim eski oyuncumuzdur. Galatasaray topluluğuna muvaffakiyetler katmış bir isimdir. Fatih Terim’in kontratı bitti. Biz idareye gelirsek kendisiyle oturup konuşuruz. Vizyonlarımız çerçevesinde bize dayanak vereceğinden kuşkumuz yok. Bu seçim sürecinde Fatih Terim’in bir propaganda aracı olarak kullanılmasına karşıyım. hiçbir lider adayının Fatih Terim’in peşine takılıp, ismini kullanarak oy devşirmeye çalışmaması lazım. Bu Fatih Terim’i de yıpratır. Fatih Terim’in temsilcilerini de yıpratır. Çeşitli şirketlerde koltukların bu türlü verildiğini görüyorum. Bunlar yanlış işler ve Galatasaray’a ziyan verir. Bu tıp hamasi ve gerçek olmayan davranışlar Galatasaray’a yakışmıyor.”

Ergin Ataman ile yaptığımız röportajda ‘Basketbol için kim proje açıklarsa oyum ona’ demişti. Siz Ergin Ataman’ın oyuna talp misiniz? Basketbol ve amatör sporlar için neler yapmayı planlıyorsunuz?

“Her Galatasaray üyesi üzere Ergin Ataman’ın oyuna talibiz. Ergin Ataman Galatasaray’a hizmet vermiş ve Galatasaray’ın ortasında olan bir isim. Maalesef Galatasaray’a yakışmayan bir biçimde basketbolun başından ayrılmak zorunda kaldı. Makûs idareden dolayı basketbolu Türkiye’ye getiren bir grubun bu hale düşmesi mümkün değil. Küme düşmekten son anda kurtulduk. Bir bütçe probleme var ancak birebir bütçe ile başarılı olan ekipler da var. Karşıyaka, Tofaş ve Beşiktaş örneği verilebilir. Elimizdeki bütçelerle şu anda Fenerbahçe ve Anadolu Efes ile çaba etme bahtımız yok. Genç oyunculara dayanak verilirse mücadeleci oyuncular çıkarılabilir. Maddi açıdan kesinlikle tahlil ortakları bulmak lazım.”

Mevcut idarenin transfer siyasetlerini eleştiren açıklamalar yapmıştınız? Sizin transfer siyasetiniz nasıl olacak?

“Bir sürü eğitim kurumu ve markalar var. Kazan kazan bağı oluşturmak lazım. Bu sebeple Ergin Ataman’ın oy kullanımını istiyoruz. Galatasaray’ın mali durumu her vakit berbattı lakin son 3 yılda yönetilemez hale geldi. Bunun altında yatan popülist yaklaşımlar. İsim vermeye gerek yok. Popülist yaklaşımların olduğu sürece hiçbir ekibin ayakta durma talihi yok. Diagne ve Falcao transferi bu transferlerin en makûs örneğidir. İkisinin maliyeti 50 milyon euro. Transfer sebebi büsbütün popülist yaklaşımlardır. Verimli transfer yaparsanız bu duruma düşmezsiniz. Galatasaray şampiyonluğu averajla kaçırdı. İstatistiklere bakıldığında 2 transferden birisinin verimsiz olduğu görünüyor. Transfer idare heyetinin işi değildir, transfer profesyonel takımların işidir. Galatasaray’da şu anda sportif A.Ş profesyonelce yönetilmediği üzere idare heyetleri işin ortasında olduğu için sorun çıkıyor. İdare kururulu gittiğinde sportif A.Ş’nin bakılırsavine devam ediyor olması gerekiyor. Artık her şey seçime endekslendi. Bence bunun hesabını şu andaki idareye sormak lazım.

Seçimin gecikiyor olması Galatasaray için epeyce makus oldu. Siz hocayı niye küsitürüp kadrosu yalnız bırakıyorsunuz. Galatasaray’ın fabrika ayarlarına dönmesi gerekmektedir. hiçbir yönetici ya da lider vazifeli profesyonellerle basın karşısında hesaplaşmaz.”

Mevcut lider Mustafa Cengiz’in basına verdiği demeçler vakit zaman reaksiyon topluyor. Siz Galatasaray’da bir bağlantı grubu kırmayı düşünüyor musunuz?

“Ben Divan Heyeti lideri yaptığım anda Mustafa Cengiz’in bağlantı konusundaki zaafiyetini aslına bakarsan görmüştüm. Galatasaray’da kendilerine ‘Kurumsal İrtibat Normları ve Etik Pahalar Kodu’ ismiyle 2 rapor hazırlatmak zorunda bıraktılar. Galatasarayda kurumsal bağlantı tam elden geçirilmeli. Galatasaray’ın kurumsal irtibatı yapacağız, bireylerin değil. Lider fazlaca kıymetli mevzular olduğunda konuşacaktır. Galatasaray şu anki liderin konuşmaları sebebiyle büyük yara aldı.”

TFF’nin yabancı oyuncu konusundaki son sonucunı nasıl değerlendiriyorsunuz? Kulüpler Birliği’nden karara reaksiyon gelmişti.

“Bu sonucun içeriğinden çok alınış usulünü epeyce eleştiriyorum Kulüpler Birliği bu oyunun değerli aktörlerinden. ötürüsıyla TFF bu sonucu istişare ortasında yapsaydı epey daha yeterli olurdu. Artık kulüplerin karşı çıkacağı bir sonucu TFF’nin alması yeni sürtüşmelere niye olacaktır. Bunu ortadan kaldırmak lazım. Bu kadar yabancıyı alıp bir kısmını oynatabilmek Türkiye’nin iktisadına ziyan verir. Kulüplerin iktisadında erozyon var. Yayıncı kuruluş da pandemiden dolayı daima indirim istiyor. Yayıncı kuruluştan gelen gelirler düşmüşken ve maç karınız yokken ve bankalar birliği mukavelesinden de gelirlerinizin yarısını alacağını söylerken nasıl ayakta duracak bu kulüpler. TFF, koydukları kuralları tekrar gözden geçirmelidir.”