Gelecek Partisi: Yabancılara vatandaşlık için yapılan konut satışları 250 bin dolardan 1 milyon dolara çıkartılmalı

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Gelecek Partisi, yeni açılan eğitim öğretim yılı, konut ve kira meblağları hakkında tekliflerde bulundu. Ahmet Davutoğlu’nun başkanı olduğu parti, vatandaşlık için konut meblağlarının alım kotasının 250 bin dolardan 1 milyon dolara çıkarılmasını önerdi.

Eğitim öğretim yılının açılması niçiniyle biroldukça öğrenci yurt ve mesken sorunu yaşıyor. Gelecek Partisi, kamuya ilişkin olan ve atıl durumda kalan binaların yurda dönüştürülmesini önerdi.

Sözcü’den Veli Toprak’ın haberine nazaran, Gelecek Partisi, konut fiyatlarında ve kira meblağlarında yükselen artışa yönelik alınacak tedbirleri deklare etti. Kira ve konut fiyatlarındaki artış ile mutfaktaki yangının barınma gereksinimine sıçradığına dikkat çekildi. Tahlil teklifleri şu biçimde:

VERGİ ALINMASIN: Birinci kere konut sahibi olacak, ya da tek konutunu alacak şahıslara vergi muafiyeti ve konut kredi faizinin kısmen kamu tarafınca oluşturulacak bir fondan karşılanması sağlanmalıdır. (Fon yabancılara yapılan satışlara getirilecek ek bir vergi ve 3’ten çok gayrimenkul yahut yere sahip olan bireylerden alınacak ek vergilerle oluşturulmalıdır)

KAMU ARSA ÜRETMELİ: Düşük gelirli bölümleri konut sahibi yapacak ve insan onuruna yakışır bir hayat sunacak projeler için, kamu tarafınca, arsa üretimini kolaylaştırıcı önlemler alınmalıdır.

MAKUL FİYATLI YURT: Öğrencilerin konut yerine yurtlarda barınmasını teşvik etmek üzere daha yüksek konforlu, ulaşımı daha kolay, makul fiyatlı yurtların üretimi teşvik edilmelidir.

VATANDAŞLIK İÇİN 1 MİLYON DOLAR: Devlet, yurtharicinden gelen sığınmacılar ve konuklar konusunda yol gösterici ve tertip sağlayıcı bir iskan yaklaşımını gündeme almalıdır. Bunun yanında yabancılara vatandaşlık için yapılan konut satışları disiplin altına alınmalı, vatandaşlık yalnızca konut sahibi ile sınırlanmalı, kota kısıtlaması, 250 bin dolar alt pahasının 1 milyon dolara çıkarılması, konutun 3 yıl sonunda satış müsaadesinin 10 yıla çıkarılması üzere önlemler alınmalıdır. tıpkı vakitte Marmara Bölgesi’ne yeni nüfus gelmesi engellenmelidir.