Genç modele dehşeti yaşatmıştı… Tahliyesine karar verildi!

Cicekciabla

Genel Mod
Global Mod
Genç modele dehşeti yaşatmıştı… Tahliyesine karar verildi! Olay, Beşiktaş’ta bir cümbüş yerinde 16 Temmuz akşamı gerçekleşti. Mücahit İsmail Ayta, eğlenmeye giden eski sevgilisi Gizem Akbaş’ı lavabodan çıkmasının akabinde saldırarak yumruk ve tekmelerle darbetti.

Mücahit İsmail Ayta’nın, Gizem Akbaş’ı darbettiği anlar güvenlik kamerasına da yansıdı. Tabirini verdikten daha sonra hür bırakılan Mücahit İsmail Ayta, olayın basında yer almasının akabinde Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğü’nce karakola davet edildi.

Ayta’nın sözünde, Akbaş’ın yanındaki erkeklere kendisine karşı kur yaptığını ileri sürerek “Yeni kız arkadaşımı gördükten daha sonra şuurlu olarak yere geldi. Maddi açıdan takviye alamadığı için hırslandı. Bütün bu olaylar içimdeki birikmişlik sebebiyle oldu. Ayrıldığımız sürece kendisine hiç bir biçimde ziyan vermedim. Gün boyunca daima alkol aldım. Arkadaşım Emre’ye ‘Masanıza gelip sizi rahatsız edeceğim’ demesi üzerine sinirlendim. Yüzüne yumruk atmadım. O anda ne yaptığımın farkında değildim” dedi.

Gözaltına alınan Ayta, çıkarıldığı hakimlikçe ‘kasten yaralama’ cürmünden 22 Temmuz’da tutuklandı.

“GİTMEZSEN MAKUS ŞEYLER OLACAK”

Olayla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma tamamlanarak iddianame düzenlendi. Mücahit İsmail Ayta ile Gizem Akbaş’ın evvelden sevgili oldukları, Ayta’nın daha önce de Akbaş’ı dövdüğü açıklandı.

İddianamede, Gizem Akbaş’ın olay günü arkadaşıyla eğlenmeye gittiği, Ayta’nın da Muhammed Emre Balcı ile cümbüş yerine gittiği anlatıldı. Bir orta arkadaşıyla lavaboya giden Gizem Akbaş’ın arkadaşının çıkmasını beklerken Mücahit İsmail Ayta ve Muhammed Emre Balcı’nın önünde durdukları, tehditkar bir hal sergileyerek Akbaş’a ‘gitmesini yoksa makus şeyler olacağını’ söylemiş oldukleri anlatıldı.

Gizem Akbaş’ın karşı çıkması üzerine Mücahit İsmail Ayta’nın yüzüne yumruk attığı, yere fırlattığı ve saçından çekerek darebttiği kaydedildi. İddianamede, Gizem Akbaş’ın sıradan tıbbi müdahaleyle giderilebilecek ölçüde yavaşça nitelikte yaralandığı, kuşkulu Ayta’nın “Seni öldüreceğim” diyerek tehdit ettiği de açıklandı.

İKİ KABAHATTEN DAVA AÇILDI

Mücahit İsmail Ayta hakkında ‘birden çok şahısla birlikte tehdit’ hatasında 2 yıldan 5 yıla kadar ve ‘sıradan yaralama’ kabahatinden 4 aydan 1 yıla kadar mahpus istemiyle dava açıldı. Muhammed Emre Balcı’nın ise ‘birden çok bireyle bir arada tehdi’ cürmünden 2 yıldan 5 yıla kadar mahpusu talep edildi.

TAHLİYESİNE KARAR VERİLDİ

İddianame gönderildiği İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Mahkeme tensiple bir arada Mücahit İsmail Ayta’nın sorguda kesin rapor alınmamış olması niçiniyle taammüden yaralama hatasından tutuklandığı, lakin iddianame düzenlenmeden aldırılan kati rapora göre hayati tehlike geçirmeksizin ve kemik kırığı oluşmaksızın sıradan tıbbi müdahale ile giderilebilecek ölçüde yaralandığının anlaşıldığı açıklandı.

Kararda, ‘birden çok şahısla tehdit’ kabahatinden cezalandırılması istenmişse de bu kabahatten tutuklama istenmediği, tutuklamanın istendiği yaralama hatasından ise talep edilen ceza ölçüsü 1 yıla kadar olması dikkate alınarak tahliyesine karar verildi.

“ÖLMEK İSTEMİYORUM” DEMİŞTİ

Olay daha sonrasında konuşan Gizem Akbaş, “Ölmek istemiyorum. Tutuklansın, cezası her neyse çeksin. Uzaklaştırma sonucuna karşın bana ziyan verdi, tutuklanmasını istiyorum” demişti. (DHA)