Genç Müslüman’a örnek olsunlar

JoKeR

Active member
Dünyanın en eski üniversitesini kimin kurduğun hiç merak ettiniz mi?”, “Jan Dark haricinde bir bayan komutanın varlığından haberdar mısınız?” bu sorular ve daha nicelerinin karşılığı Burhana Islam’ın kaleme aldığı ve göz alıcı illüstrasyonlarla süslenmiş “Dünyayı Değiştiren sıradışı Müslümanlar” kitabında minik okuyucularını bekliyor.

Muhammed Ali.

Bangladeş’te doğan ve Newcastle’da yetişen Burhana Islam, ortaokul öğretmenliğinin yanında, çocuk edebiyatı müellifliği yapıyor. Son kitabı, “Dünyayı Değiştiren sıradışı Müslümanlar” ile dünya tarihine iz bırakmış Müslümanların hayatlarını farklı bilgiler eşliğinde anlatıyor. “Kim ne derse desin Müslümanlık tarihi zengindir, anılarla doludur” diyen Islam, “Dünyayı Değiştiren alışılmadık Müslümanlar” kitabını bu güne kadar ders verdiği tüm öğrencileri, yeğenleri, kuzenleri ve kardeşleri için kaleme aldığını söylüyor. Bilhassa dünyanın biroldukca yerinde ayrımcılığa uğrayan genç Müslümanlara ilham olmayı dileyen Islam, “Kendinizi yalnız, dışlanmış ve tamamıyla yitik hissettiğinizde, tüm dünyanın size karşı olduğunu düşündüğünüzde bu kitabın sayfalarını karıştırın. Buradaki kahramanlarda kendinizden birer modül bulduğunuzu nazaranceksiniz” diyor.

Havva Abdi.

Murat Ülker’in önsözüyle minik okuyuculara sunulan kitabın çevirisi Beste Naz Yıldız’a ilişkin. hem de birbirinden yetenekli altı çizer; Reya Ahmed, Deema Alawa, Nabi H. Ali, Saffa Khan, Aaliya Jaleel ve Aghnia Mardiyah bu olağan dışı Müslümanları rengarenk bir tasvirle çocuklarla buluşturuyor. Tüm dünyada Müslüman çocuklara ilham olan kitap, Türkiye’de The Kitap Yayınları içinden çıktı. Birbirinden pahalı 30 Müslüman ismin, ilham verici muvaffakiyet kıssalarını çocukların dünyasına sunan Burhana Islam ile konuştuk.

DIŞLANMIŞ HİSSETMESİNLER İSTEDİM

“Dünyayı Değiştiren sıradışı Müslümanlar” kitabı ile kendini yalnız ve dışlanmış hisseden bir epey Müslüman çocuğa ilham olacak Müslüman kahramanlar sunan Islam, yazdığı yapıtlarda kimlik ve inanç ögesine yer vermenin onun için epeyce kıymetli olduğunu söylüyor. “Genç arkadaşlarımızın da kimliklerine ve inançlarına sahip çıkmasını, dünyanın onlara dayattığı dışlanmışlığı hissetmemelerini istedim” diyen Islam bu niçinle, kendileriyle birebir inanışa sahip tarihi kahramanların öykülerini genç okurlara ulaştırmayı planlamış.

Islam’a okuma sevgisini aşılayan babası olmuş. Küçükken onunla bir arada kütüphaneleri gezdiğini hatırlıyor. Islam, “Kitapların içinde bulunmak bana daima ilham vermiştir. Fakat sanırım Dünyayı Değiştiren olağan dışı Müslümanlar’ı yazarken en çok bayan kahramanların öykülerinden etkilendim” diyor. Ona nazaran kuvvetli bir bayan olmak bir daha bayanların elinde. Bayan, hangi evrede yaşarsa yaşasın, hangi inanca sahip olursa olsun bir biçimde kuvvetli olmanın yolunu bir daha kendisi bulabilir.

YAZARLIK DA ÖĞRETMENLİK GİBİ

Kitapta kıssası anlatılan kahramanlarn mesleklerinin hiçbiri birbirine benzemiyor. Bir Hollywood oyuncusundan, matematik dehasına, bayan kumandandan pasta ustalarına kadar geniş bir liste var. Burhana Islam, bu seçimlerim şuurlu bir tercih olduğunu söylüyor. “Genç arkadaşlarımızın hayallerini sınırlamak istemedim. Bakın, bu biçimde biri de olabilirsiniz demek benim için önemliydi” diyor. Kadın-erkek fark etmez, her insanın istediği alanda, istediği sürece, başarılı olabileceğini, hayallerine ulaşabileceğini göstermek bu çalışmanın vermek istediği değerli bildirilerden biri.

Yusuf İslam.

“Öğretmenlik başlı başına ihtimam isteyen, meşakkatli bir meslek. Tıpkı müelliflik gibi” diyor Islam. Bu niçinle derslerinde ağzından çıkan her kelama dikkat ettiği üzere, yazarken de sözlerine, o sözlerin kimleri nasıl etkileyeceğine dikkat ediyormuş. Çoğunluğun içinde azınlık olmak her vakit zordur. Islam’ın Newcastle’da öğretmenlik yaptığı okul da Müslüman öğrencilerin azınlıkta olduğu yerlerden. Islam, bu durumun öğrencilere birtakım zorluklar yaşattığının farkında olduğunu söylüyor. “Müslüman öğrenciler de şüphesiz bu zorlukları yaşıyorlar, hepimiz yaşadık lakin elimden/elimizden geldiğince çocuklarımızın çevresel faktörlerden etkilenmeden kimliklerini, inançlarını benimsemelerini sağlamaya çalışıyoruz” diyor.