Görme Engelliler Spor Federasyonu’nda yolsuzluk polemiği

Gattuso

New member
Görme Engelliler Spor Federasyonu, yönetmeliklere uygun hareket edilmediği ve ihalelerde usulsüzlük yapıldığını argümanlarıyla gündeme geldi.

Yavuz Kocaömer Posta Gazetesi’ndeki köşesinde Gençlik ve Spor Bakanlığı Rehberlik ve Kontrol Başkanlığı’nın atadığı 3 müfettişin kurumda incelemelerde bulunduğunu ve yönetmeliklere muhalif durumlar tespit ettiğini yazdı.

Görme Engelliler Spor Federasyonu’nu hakkında ortaya atılan tezler ise şunlar:

• Milletlerarası seviyede düzenlenen karşılaşmalardan tahsil edilen meblağlara ve başka gelirlere ait olarak gelir fişi düzenlenmemesi
  • Dokümanlar üzerinde işçi yahut genel sekreter imzaları bulunmadan atletlere ve işçiye ödeme süreçleri gerçekleştirildiği
  • Federasyon Satın alma ve İhale Talimatı’nda bahsi geçen limitler doğrultusunda mal ve hizmet alımlarında usulsüzlük yapıldığı
  • Federasyon yetkililerinin vazife ve yolluk ödemelerinin imzasız bir biçimde karşılandığı…
Bu savların odağındaki isim olan İdare Heyeti Lideri Hasan Sayyıdan halktv.com.tr’ye açıklamalarda bulundu.

Kusursuz olmadıklarını ve eksiklerinin olduğunu söyleyen Sayyıdan, “15 Temmuz’dan daha sonra denetlemeler biraz yavaş işledi. Bu sebeple evraklarımız birikti. Ben başkanlığım periyodunda 20 binin üzerinde evrak imzaladım ve ortada 40-50 adedini imzalamayı unutmuşum. Evet bakanlıktan denetlemeye geldiler ve bahsedilen eksiklikleri tespit ettiler. Bu yalnızca eksikliktir ve yolsuzlukla hiç alakası yoktur. aslına bakarsanız müfettişler eksiklikleri tespit edip düzeltmemiz için geldiler. Biz de yanılgılarımızı kısa müddette düzelttik” kelamlarına yer verdi.

Yolsuzluk argümanları hakkında neler söylersiniz?

Bizim bahsedildiği üzere büyük ihalelerimiz yok. Bizim alımlarımız spor ayakkabı, t-shirt, çorap üzere materyaller… Biz bu vakte kadar 4-5 milyon üzere bütçeler aldık. 14-15 kişi memleketler arası karşılaşmalara gidiyoruz ve her gittiğimizde en az 200 bin harcıyoruz. Bu bütçe lakin bu seyahati karşılıyor. Bizim materyallere verdiğimiz para azamî 500 bin TL’dir. Biz 20 firma ile çalışıyoruz. Şayet yolsuzluk yapsaydık tek firmayla çalışırdık. sıradan kusurlar yapılmış ve bu liderin sorumluluğunda değil. Ben genel sekreterin imza atmayı unuttuğu bir evraktan niye sorumlu olayım?

İhalelerde şeffaf davranmadığınız argümanlarına ne yanıt verirsiniz?

Biz devlet kurumuyuz fakat özel yapımız gereği gereksinimlerimizi birkaç yolla alabiliriz. 10 bin TL’lik kırtasiye gereksinimi için ihale açmamıza gerek yok. Yönetmelik bize bu hakkı veriyor. Karşılaşma organize ettiğimizde ise burada internet sitemizden yayınlarız ve zarfla teklif alır, en uygun teklif veren firmayla pazarlığa otururuz.

‘İnceleme yapılmasını Spor Bakanı’na ben söylemiş oldum’

Ben lider olduktan daha sonra uzun mühlet bizi teftiş etmeye gelmediler. Ben 2020’nin Ocak ayında Spor Bakanı’nın da olduğu bir görüşmede inceleme talep ettim. Zira yaptığımız işi hakikat yapıp yapmadığımızı bilmiyorduk. Ben yanılgı yapmadım demiyorum. Yalnızca usulsüzlük yapmadığımı söylüyorum.

‘Siyasi gücüm yok’

Ben bakılırsave geldiğimden beri 70-80 soruşturma yedim. Benim siyasi bir gücüm hiçbir vakit olmadı. Şayet olsaydı bu kadar soruşturma yer miydim? Ben namuzsuzluk yapmadım. Kimi oyunculara ezkaza 2 seans fazla fiyat vermişiz ve bunları farkedince faiziyle geri aldık.