Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakanı Dönmez’den nükleer güç açıklaması

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
HaberTürk muharriri Fatih Altaylı, Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in nükleer güce ait kendisine yaptığı açıklamaları aktardı. Akkuyu’daki nükleer santralin bu yıl sonunda, en geç 2023’te birinci ünitesinin devreye alınacağını tabir eden Dönmez, bugünün piyasa şartlarında nükleerin fiyatının başlangıçta yüksek olduğunu lakin 80 yıllık yatırım olarak bakılması gerektiğini söylemiş oldu. Dönmez, “15 yıl değerli 65 yıl ucuz diye düşünmek lazım” dedi.

Altaylı, yazısının “Kömür out, nükleer in mi?” başlıklı kısmında, Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in görüşlerine yer verdi. Altaylı’nın yazısının ilgili kısmı şu biçimde:

örneğin Akkuyu’daki nükleer santraldeki gecikmeyi sordum. Bu yıl sonunda, en geç 2023’te Akkuyu Nükleer Güç Santralinin birinci ünitesinin devreye alınacağını söylemiş oldu. daha sonra da 3 yıl ortasında öteki ünitelerin devreye gireceğini belirtti.

“Arz fazlası olmayacak mı?” diye sordum. “Olmaz. Zira biz de bir yandan büyüyoruz. Talebimiz artıyor” dedi. Büyümesek bile en azından doğalgaz çevrim santrallerine bağımlılığımız azalacaktı.

“Bugünün piyasa şartlarında nükleerin fiyatı yüksek olmayacak mı?” dedim. “Haklısınız başlangıçta biraz yüksek lakin buna 60 yıllık hatta 80 yıllık yatırım olarak bakmak lazım. Birinci 15 yılda yüksek üzere görünen fiyat daha sonrasında o kadar süratli düşüyor ki, kullanım ömründeki fiyat ortalaması epey fazlaca düşük olacak. 15 yıl değerli 65 yıl ucuz diye düşünmek lazım” dedi. “Nükleerden vazgeçtiğini açıklayan ülkeler bile bir daha nükleere dönmeyi planlıyor zira karbon salınımının sonuçları ortada. Bunu kısmanın öbür yolu da şimdilik görünmüyor” dedi. Bundan bu biçimde gelişmiş ülkelerin kömürden kaçınacaklarını, mevcut kömür santralleri ekonomik ömrünü tamamladıktan daha sonra yeni kömür santrali yapılmayacağını anlattı.

“Türkiye’de de kömürden vaz mı geçiyoruz” diye sordum. Tam olarak vazgeçilmese de yükünün azalacağını anladım. halbuki yakın vakte kadar kömüre yatırım konusunda çok istekli görünen bir Bakanlık vardı. Şaşırdım.

Yazının tamamını okumak için .