Hayalini kurduğum şey gerçekleşti

JoKeR

Active member
Birinci yapıtınız yayınlandığında neler hissettiniz?

Öğretmenlik mesleğini yaparken bir yandan da roman yazmak daima hayalimdi. Yapıtım birinci yayımlandığında kendimi öbür bir dünyanın kapısını aralayıp eşikten içeri girmiş üzere hissettim. Zira fikirleri, toplumsal meseleleri, durumları özetlemek gerekirse hayat dair mana bulabilecek bir durumu olaylar çerçevesinde topluma takdim ediyorsun. Bu durum hissiyat olarak hakikaten hoş. Hayalini kurduğum şeyin gerçekleştiğini gördüm. Bu daha başlangıç diyorum.

Kitabınızı elinize alınca birinci vakit içinderda ne yaptınız?

Toprağa Dönüş, Ali Can, Truva Yayınları, 400 sayfa, 2022

Kitabım basıldıktan daha sonra çabucak sipariş verdim. Kargo ile gelmişti. Okuldan çıktıktan daha sonra süratlice meskene geldim. Tekraren kitap kargosu açmama karşın bu diğer bir heyecandı. Daha evvel kapak fotoğrafını görür görmez de bu biçimde heyecanlanmıştım. Çabucak elime alıp sayfalarda gezindim. Parmaklarımı yazdıklarım üzerinde dolaştırdım. Fikirlerime bu defa de somut biçimde dokunuyordum. Kitaplar hayatın keşif rehberidir. Kitabıma bir sefer daha baktığımda hem kendim bir daha keşfedeceğim için tıpkı vakitte öteki beşerler keşfedeceği için hayli memnun oldum.

Kitabınızı birinci kime imzaladınız?

Kitabımı birinci vakit içinderda anneme ve babama imzaladım. En hoş temennilerle imzalayıp kitap rafımın en üstüne koydum. aslına bakarsan kitabın giriş kısmında onlara teşekkürümü sundum. Onların üzerimdeki maddi, manevi emeğini düşünürsek en hakikat olan buydu.

İKİNCİ ROMANA DEVAM

Yazmaya nasıl başladınız?

Yazmanın temelinin okuma olduğunu düşünürüm. Okudukça bir yerden filiz veriyor aslına bakarsan. Lise ömrümden beri tertipli okurum. Kitap, gazete, mecmua hiç fark etmez. Doğal salt okumak kâfi değil, yazma kültürü de kazanmak lazım. Küçük hikayeler, karalama yazılar derken olgunlaştıkça roman yazma fikri oluştu. 2018 İzmir Kitap Fuarı’nda iki değerli müellifimiz başarabilirsin demişti. Bu sözlerle kendime itimadım arttı. Çağdaş vakit içinderda topluma en kuvvetli seslenen yazı cinslerinden birinin roman olduğunu düşündüğüm için bu yolu seçtim. Kendim de edebiyata uzak olmadığım için bu fikir vakit içinde pekişti. Toplumcu bir muharrir olmak isterdim daima. hayatı, insanları, doğayı, olayları gözlemledim. İçinden geçtiğimiz süreç ülkemiz ve dünya açısından fazlaca kritik. Maalesef insanlığı besin ve güç konusunda sıkıntı günler bekliyor. Pandemi başında bu günlerin gelebileceğini düşünmüştüm. Toprağın ve besinin değerini bir öteki gözle insanlara anlatmak için bu yapıtı kaleme aldım. İkinci romanımda da toplumcu bildiriler vermeye devam edeceğim.

Gece mi yazarsınız, gündüz mü?

Yazmanın vaktinin olmayacağını düşünenlerdenim. Burada kıymetli olan yazmaya vaktimizin olması. Ben daima yaptığım kurgunun üzerine düşünürüm. kimi vakit o denli hoş şeyler akla geliyor ki çabucak oturup yazayım diyorum. Yazarken de bir trenin lokomotifi üzere kanılar birbirine eklemleniveriyor. özetlemek gerekirsesı gece de gündüz de benim.

Defter mi, bilgisayar mı?

Yapıtın dörtte birini evvela deftere yazdım. Karalamalar yapıp düzelttiğim yerler oldu. Kalan dörtte üçünü de bilgisayar ortamında yazdım. Kurşun kalem defter alakası daima bana bir sıcaklık vermiştir. Bir gerçeği de göz arkası edemem. Bilgisayara yazmak daha kolay geliyor. Deftere yazılan birikimi yine bilgisayar ortamına aktarmak bir işi iki kere yapmak üzere bir şey. Ben bir daha de evvel birazını deftere daha sonra yazıp daha sonra bilgisayarda yazmaya devam edeceğim galiba.