Hayvanseverlerden Erdoğan’a ‘veto’ daveti: Unsurların hepsinin ucu açık; hiç bir hayvan müdafaa altında değil

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Hayvan hakları savunucuları, TBMM’de kabul edilen Hayvanları Muhafaza Kanunu’nun mevcut haliyle hayvanları korumayacağını belirterek Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan’a veto davetinde bulundu. Hayvansever Berkan Koray Yıldırım, Erdoğan’a 2023 seçimlerini anımsatarak “Bir kişinin, yüz kişinin oyu değil. Milyonlarca hayvan severin oyu kelam konusu” dedi. Diğer bir hayvansever ise “Maddelerin hepsinin ucu açık. hiç bir hayvan muhafaza altında değil. ” açıklamasını yaptı.

Hayvan hakları savunucuları, TBMM’de kabul edilen ve onay için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önünde bekleyen Hayvanları Muhafaza Kanunu’nu Ankara Ulus’taki Atatürk Anıtı önünde protesto ettiler. Protesto aksiyonunda kimi çocukların “Tayyip dede bizi duy” dövizi taşıması dikkat çekti.

TIKLAYIN – Hayvanların korunmasına ait düzenleme TBMM’de kabul edildi

“Hayvana istek mı sorulacak”

Hayvan haklarını savunan biroldukça derneğin ortaklaşa düzenlediği harekette konuşan Berkan Koray Yıldırım, Meclis’ten geçen kanunla hayvanların korunmadığını söylemiş oldu. Kanunun hayvana tecavüzü ‘hayvanlarla cinsel ilişki’ olarak tanımladığını anımsatan Yıldırım, “Bu hususun ‘hayvana tecavüz’ olarak geçmesi gerekiyor ki karşısındaki kişi ağır ceza alabilsin. ‘Hayvanla cinsel ilişki’ dediğimiz vakit, o hayvana isteğinin olup olmadığının sorulması gerekiyor” dedi.

Kanunun ismine da itiraz ettiklerini belirten Yıldırım, “Hayvan Hakları olarak bile geçirmekten çekindiler. Hayvanları Müdafaa Kanunu olarak geçirildi bu yasa” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a veto daveti yapan Yıldırım, aksi biçimde AKP’nin milyonlarca hayvanseverin oy kullanacağı 2023 seçimlerinde olumsuz etkileneceğini savundu. Yıldırım, “Bir kişinin, yüz kişinin oyu değil milyonlarca hayvanseverin oyu kelam konusu” dedi.

“Hayvanları koruyacak yasa çıkarılmadı”

Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TBMM’deki kurula hayvanseverleri de katma davetine rağmen kendilerinden görüş alınmadığını kaydederek, “hiç bir derneğin temsilcilerinin onayladığı yasa Meclis’ten geçmedi. AK Partili vekiller tarafınca hayvanları koruyabilecek bir yasa çıkarılmadı” halinde konuştu.

“Maddelerin ucu açık”

Hayvansever Dilek Akbay ise yasanın taleplerini karşılamadığını ve hayvan katliamlarının devam edeceğini vurgulayarak, “Yasada yalnızca oynama var. Unsurların hepsinin ucu açık. hiç bir hayvan muhafaza altında değil. Yani gördüğünüz üzere (katledilen hayvanların fotoğraflarını göstererek) bunların hepsi devam etmekte” dedi. Akbay, Erdoğan’a seslenerek, “Lütfen maddeyi veto etsin, lütfen artık onların hakkını savunsun” diye konuştu.

yıllardır hayvanlarla yaşadığını lisana getiren hayvansever Nuriye Tütün de Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenirken gözyaşlarını tutamadı. Hayvanlar öldürüldükçe vicdan azabı çektiklerini vurgulan Tütün, Erdoğan’dan taleplerini şu biçimde deklare etti:

“Sayın Cumhurbaşkanım, vicdanını eline koy. Bu maddeyi veto et. Bu maddeyi yeniden ele alın. Ne olursunuz sesimizi duyun. Ne olursunuz kurtarın bu hayvanları Cumhurbaşkanım. Size yalvarıyorum ya. Ben öldüm bu hayvanlara. Gecem, gündüzüm yok. Ben 6 yıldır, sokakta yaşıyorum. Gittim bu hayvanlar için dağdan, taştan konut buldum. Bir Allah’ım var, bir de sen varsın. Bu hayvanlarını eline al Sayın Cumhurbaşkanım, bu kadar insanın sesini duy.”

“Yasa veto edilmezse hareketler devam eder”

Hayvansever Fatime Aydoğan da “Gerçek manada bütün canlarımızın hayat haklarının, bütün haklarının savunulduğu bir yasa istiyoruz. Bu maddeyi katiyen Sayın Cumhurbaşkanımızın veto etmesini rica ediyoruz” dedi. Aydoğan, Erdoğan maddeyi veto etmezse hareket yapmaya devam edeceklerini lisana getirdi.

“Hayvanseverler şikayetçi olamayacak”

Ankara Barosu Hayvan Hakları Merkezi Lider Yardımcısı Tuğba Gürsoy, yasanın basın ve Meclis’teki vekiller tarafınca altın tepsiyle sunulduğunu ve hoşmuş üzere gösterildiğini belirterek, “Barolar, STK’lar, lokal hayvan müdafaa gönüllüleri, hayvana tecavüz olayında, hayvanın bacakları kesildiğinde, yakıldığında, öldürüldüğünde şikayetçi olamayacak. Tarım Bakanlığı’nın grubu bütün Türkiye’deki hak ihlallerine yetişmeye yetmez. STK’lar bunun için var. Hak ehliyetimizin elimizden aldığı bir yasa Anayasa’ya karşıt. Bu haliyle onaylanırsa milletlerarası platformlar da dahil dava açmak zorunda kalacağız” diye konuştu. Avukat cüppesini giyerek protestoya katılan Gürsoy, kelam konusu yasanın cürümleri cezasız bırakacak bir uygulama olduğunu kaydederek, bu maddeyle mümkün davalarda kanıtların üstünü kapatmanın daha kolay hale geldiğini söylemiş oldu.

“Yüzümüze baka baka”

Hayvanseverler ismine konuşan Hayvanların Hayat Hakları Konfederasyonu Lideri Nesrin Çıtır, TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komitesi Lideri Mustafa Yel ve Kurul Üyesi AKP Kars Milletvekili Yunus Kılıç’ı eleştirerek şunları söylemiş oldu:

“Yüzüme baka baka. Hayvanları nasıl yok ettireceklerini, hayvanlar üzerinden firmalara nasıl para kazandıracaklarını anlatıyorlar. Karşımızda devletin milletvekili var. Yeterli niyetli olsalardı kanunu direkt Türk Ceza Kanunu’na koyarlar, belediyelere idari yaptırım uygularlardı. Ama bu yapılmadı.”

“Can satılır mı?”

“Yalan rüzgarı halinde bize tuzaklarla dolu bir kanun getiriyorlar. Ben onların Sayın Cumhurbaşkanımıza yanlış bilgi verdiklerini görüyorum. Çıkıp basına da yanlış bilgi veriyorlar. Yok hayvan mal kapsamından çıkarıldı, can kapsamına alındı. Hangi mal kapsamı kardeşim, can satılır mı?”

Çıtır, 1.389 belediyenin 1.200’ünde hayvanlar için bakım konutu olmadığını fakat AKP’li vekillerin kendilerine “1 yılda 1 milyon kısırlaştırma yapacağız” söylemiş olduğini aktardı. Çıtır, belediyelerin derme çatma odalarda hayvan kısırlaştıracağını söylemiş oldu.