HDP’li Gergerlioğlu: Cezaevinde de baskılar devam ediyor, küçük bir deniz kabuğunun bana verilmesi, ‘mevzuata aykırı’ denilerek engelleniyor

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Anayasa Mahkemesi’nin hakkında hak ihlali sonucu verdiği HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu, cezaevinde baskıların sürdüğünü belirtti. Daha evvel kendisine örgü bir çiçeğin teslim edilmediğini belirten Gergerlioğlu, “Hakkımda çıkan medya haberlerinin çıktılarını ‘telif maddesine aykırı’ denilerek bana verilmesi engelleniyor. Güya koğuşumda fotokopi çektirip cezaevinde parayla satacağım… Bir sevenimin mektupla gönderdiği ‘Dalgaların sesini dinlersin’ dediği küçük bir deniz kabuğunun bana verilmesi, ‘mevzuata aykırı’ denilerek engelleniyor” sözünü kullandı.

Gergerlioğlu Karar gazetesinde kaleme aldığı yazıda, “Havanın, suyun kirlendiği, toprağın verimsiz değiştiği ülkemizde bir de nefret alevleri yükseliyor. HDP vilayet binasına giren bir saldırgan, öldürdüğü genç hanımın fotoğrafını paylaşarak “leş” yazıyor. Bu müthiş bir nefret manzarasıdır. Bu lisanı tanıyoruz. Çözümsüzlük, öfke ve nefret dini bu. Nefret, amansız bir habis ur olup kavurur bünyeleri. Pekala bu açık gerçeğe karşın iktidarıyla muhalefetiyle her insanın provokasyon diyerek görmezden gelme çabasına Ne diyelim?” kanısını lisana getirdi.

“Nefret yerine sevgi iklimi, intikam yerine merhamet hayli mu sıkıntı?”

Gergerlioğlu şunları kaydetti:

“Kürt probleminde hapsedilen kaçıncı siyasetçidir, artık hesabı bilinmez. Hapishaneler, senelerca sıkıntı çeken Kürt siyasetçilerle doldu taştı, hala de devam ediyor. Pekala siyasetin önünü kapatarak azaltılan sorun var mı, yoksa artan bir nefret mi var? Türk ve Kürt halklarının ortasını açmak için daha kaç milyar dolar silaha harcanacak? Nefret yerine sevgi iklimi, intikam yerine merhamet epey mu sıkıntı?

Binlerce örneği olan siyasetçi var. Kendimden örnek vereyim. Görün bakalım, uygun niyetli eforlar, nasıl da çıkmaz sokağa sokulup şeytanlaştırılıyormuş… Cezaevinden HDP’li bir siyasetçiden dinleyin de dışarının gözü kulağı kalbi açılsın. Barış daveti yapan bir toplumsal medya paylaşımından ötürü 27 yıllık kamu doktorluğundan KHK ile ihraç edilmiştim. halbuki tahlil sürecinde fazlaca daha fazlalarını iktidar söylüyordu ve ben, o devirler Kocaeli Barış Platformu sözcüsü olarak Kocaeli Akiller Heyeti’nin Kocaeli mihmandarlığını yapıyordum. KHK ile haksızca ihracım yetmemiş, bir de hakkımda medyatik linç kampanyası başlatılmıştı. İhraç edildiğim paylaşımım için mahkemede savcı, “Bunda kabahat yok, ceza istemiyorum” demişti. Lakin hem ihraç edilmiştim birebir vakitte hakkımdaki küfürlü kampanya için parmağını kıpırdatan bir yargı yoktu. nazaranvime de dönememiştim. Hakim, bir öteki paylaşımım için iki buçuk yıl propagandadan ceza vermişti. Lakin bu haberi yayımlayan web sitesine, ne erişim yasağı getirilmişti ne bir dava açılmıştı ne de haberi retweet eden diğer birine dava açılmıştı…

“TBMM’de azap yaptığını söylemiş olduğim polisin, beni gözaltına almak için kapıma gönderilmesi sizce tesadüf mü?”

Bitmedi! Adaletle alakası olmayan siyasi bir cezanın Yargıtay’da onanması ve Meclis’te okunması kararı vekilliğim düşürülmüştü. Bu haksız karara karşı hem TBMM’deki direnişimde tıpkı vakitte evimden alınmamda polisin darp ve hakaretiyle karşılaştım. Küfürler edilerek cezaevine gdolayıldüm. Tabip, “Anjiyo sevki gerekiyor” demesine karşın hastaneye değil, cezaevine gdolayıldüm. Öylesine nefret vardı ki, ömrümü kaybetme ihtimalim umursanmıyordu. Kimileri bir daha de bu çeşit olaylara hala ‘provokasyon’ diyor mu? Bir de TBMM’de azap yaptığını söylemiş olduğim polisin, beni gözaltına almak için kapıma gönderilmesi sizce tesadüf mü?

“Mevzuatla hangi sorunu çözebildiler sanki?”

Bitmedi! Cezaevinde de baskılar devam ediyor. Hakkımda çıkan medya haberlerinin çıktılarını ‘telif maddesine aykırı’ denilerek bana verilmesi engelleniyor. Güya koğuşumda fotokopi çektirip cezaevinde parayla satacağım… Bir sevenimin mektupla gönderdiği ‘Dalgaların sesini dinlersin’ dediği küçük bir deniz kabuğunun bana verilmesi, ‘mevzuata aykırı’ denilerek engelleniyor. Ziyaretçilerimin getirdiği tespih, arkadaşımın gönderdiği örgü ipinden yapılmış çiçek motifli kitap ayracının bana verilmesi bir dahamevzuat hazretlerine takılıyor. Mevzuatla hangi sorunu çözebildiler sanki?”

“Çözümsüzlükten beslenen nefret cinayetleri için ‘provokasyon’ deyip durarak lakin başlarını kuma gömmüş olurlar”

Engellenen mektuplar, kısıtlanan kitaplara girmeyeyim. Siyasetin önünü her biçimde tıkayanlar, hala açık gerçeğe ‘provokasyon’ diyebiliyor mu? Türkiye’nin değerli insan hakları tahlilinin önünü kapatanlar, istedikleri kadar cezaevlerini doldursun, mahpuslara zindan ömrü yaşatsın, bu türlü problemleri çözemeyecektir. Çözümsüzlükten beslenen nefret cinayetleri için ‘provokasyon’ deyip durarak fakat başlarını kuma gömmüş olurlar.”

| AYM’den Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında hak ihlali sonucu: Tahliyesi bekleniyor

TIKLAYIN | HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu: KHK’lı Alev Şahin’in bana gönderdiği örgü ipinden yapılmış çiçek motifi bana verilmedi