İHH evvel yangına su taşıdı, artık ise yaraları saracak

JoKeR

Active member
İHH İnsani Yardım Vakfı Afet İdare Üniteleri, yurt ortasında 28 Temmuz’da başlayan eşzamanlı mega yangınlara birinci günden itibaren müdahale etmek için harekete geçti. İHH; Antalya, Muğla, Aydın, Denizli, Adana, Isparta, Kayseri, Hatay, Uşak ve Karabük’te devam eden orman yangınları için yurdun dört bir yanındaki arama kurtarma takımlarına davet yaptı ve takımların kendilerine en yakın lokasyona ulaşmalarını sağladı. İHH, toplamda 430 şahıstan oluşan 37 farklı takımıyla faaliyetlerini sürdürdü.

Afet, havadan görüntülendi

AFAD uyumunda İHH, müdahaleye; 350 tahliye ve söndürme vazifelisi, 30 uyum nazaranvlisi, 50 aşevi gönüllüsü, 98 vazifeli araç ve 1 aşevi ile dahil olarak yangın bölgelerinde çalışma gerçekleştirdi. Gruplar, temelde; söndürme, soğutma, tahliye ve sıcak yemek çalışması gerçekleştirdi. Ayrıyeten takımlar, devam eden afeti de havadan görüntüledi. İHH Yurt İçi Yardım Birimi’nin afet bölgelerindeki muhtaçlık tespit çalışmaları ise devam edecek.

“Kriz bitene kadar buradayız”

Yangınların başladığı birinci günden itibaren tüm bölgelerde çalışma yürüttüklerini söyleyen İHH Afet İrtibat Sorumlusu Bilal Gündoğdu, “Ekiplerimiz yangın söndürme ve soğutma çalışmalarının yanı sıra tehdit altındaki köylerin tahliyelerini gerçekleştiriyorlar” dedi. Gündoğdu, “Antalya Manavgat’ta bir Taşınabilir Aşevi TIR’ımız konuşlanmış durumda. Tam kapasiteli olarak vatandaşlarımıza sıcak yemek ulaştırmayı sürdürüyor. Aşevimiz vasıtasıyla şimdiye kadar 16 bin 400 bireye de sıcak yemek ulaştırdık. Ayrıyeten Genç İHH ve Bayan Kolları takımlarımız ise psikososyal takviye vererek mağdur vatandaşlarımızın yanında olmaya devam ediyor. Kriz bitene kadar, mağdur vatandaşlarımızın gereksinimleri giderilene kadar burada kalmayı sürdüreceğiz” sözlerini kullandı.

Eline kelebek konan İHH vazifelisi o anları anlattı

Bölgede sürat kesmeden çalışmalarını sürdüren İHH gruplarının yaşadığı bir olay, bölgede yaşanan acıyı da adeta gözler önüne serdi. İHH takımından Hasan Öğütlü’nün eline konan Çift Kuyruklu Paşa Kelebeği, dakikalarca su içti. Kelebeğin kaçmayıp elinden uzun müddet su içmesi karşısında Hasan Öğütlü, şaşkınlığını gizleyemedi. Öğütlü, o anları şu biçimde anlattı:

“Orman yangınlarının başlamasıyla yaklaşık 10 gündür Antalya’da, İHH Arama Kurtarma gruplarının içerisindeydim. Kızıldağ mevkiinde köy tahliyesine gitmiştik. Takımların değişim vakti geldiğinde biz biraz nefes alabilmek için geri çekildik. O esnada omuzuma bir şey kondu. Ben birinci başta kelebek olduğunu fark etmedim. Omuzumu salladığımda uçtu. Ancak fazla yükselmeden geri döndü ve bu kere elime kondu. O esnada yanımdaki arkadaşlar, elime su döktüler ve kelebek daha evvel hiç görmediğim bir biçimde elimden su içmeye başladı.

Değişik bir kelebekti. Tabiata ilgim bulunmasına karşın daha evvel görmemiştim hiç. Elimdeki su azaldıkça su ek ettik. Yaklaşık 3 dakika, kelebek bu sudan yaralanmaya devam etti. Biz bir yandan insanları kurtarmaya çalışıyorduk. Lakin bu tablo, orman içerisinde doğal ömürde olan hayvanların da afetten ne derece etkilendiğini, nasıl ziyan gördüğünü bize göstermiş oldu.”

“Bu Ateşi Daima bir arada Söndürelim”

İHH, yangından etkilenen vatandaşların muhtaçlıklarının karşılanması için yardım kampanyası başlattı. “Bu Ateşi Daima bir arada Söndürelim” sloganıyla başlatılan kampanya ile afetzedelerin güç vakit içinderında yanlarında olunması hedefleniyor. Afetzedelere dayanak olmak isteyenler, ACIL yazıp 3072’ye SMS gönderen 5 TL katkıda bulunabiliyor. Daha fazla dayanak olmak isteyenler ise İHH’nın internet sitesinden online olarak ya da vakfın banka hesap numaralarına açıklamaya YANGIN yazarak dayanak olabiliyor.