İklim Değişikliğini Araştırma Komitesi’nde 18 milyon büyükbaş hayvan tartışması; “İnanmıyorsan say kardeşim”

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
TÜİK’in Meclis İklim Değişikliğini Araştırma Kurulu’na yaptığı sunumda Türkiye’deki büyükbaş hayvan sayısı tartışma konusu oldu. Sera gazları salımı ortasında Türkiye’deki tarım ve hayvancılık faaliyetinin de tesir ettiği bilgisi üzerine CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, “Türkiye’deki büyükbaş hayvan sayısı kaçtır? TÜİK 18 milyon tane büyükbaş hayvan var diyor. Pekala, sahiden Türkiye’de 18 milyon büyükbaş hayvan var mı?” diye itiraz etti. AKP’li Veysel Eroğlu, “Vehbi Beyefendi, inanmıyorsan say kardeşim” diye laf attı.

Sözcü’den Veli Toprak’ın haberine bakılırsa, TÜİK yöneticileri, sera gazı salımı ortasında tarım ve hayvancılığın yüzde 13 civarında tesiri olduğunu söylerken, Bakırlıoğlu ise kendisinin de Hacettepe Üniversitesi İstatistik Kısmı mezunu olduğunu belirterek, kriter alınan hayvan sayısının gerçek olmadığını kaydetti.

“İnanmıyorsan say kardeşim”

Bakarlıoğlu, “Siz bu bilgileri Tarım ve Orman Bakanlığından alıyorsunuz. Nitekim bu ülkede 18 milyon büyükbaş hayvan var mı? Ben olmadığını tez ediyorum. Bu ülkede 18 milyon büyükbaş hayvan yok çünkü” dedi. Bu itiraz üzerine Kurul Lideri AKP’li Veysel Eroğlu, “Vehbi Beyefendi, inanmıyorsan say kardeşim” diye laf attı.

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, kuruldaki savını şu biçimde deklare etti:

“Ben istatistik bilimi okudum, yani bir kentte nüfus artış suratı muhakkaktır, bir hayvan popülasyonunun nüfus artış suratları belirlidir, büyükbaş hayvanın hangi işte vefat, düşük oranı muhakkaktır, mevt oranı muhakkaktır, hastalık belirlidir. Bütün bu oranlar muhakkaktır ve artış suratı belirlidir yani geçen sene yüzde 1.6 artmış örneğin büyükbaş hayvan sayımız, 2017 yılında 14 milyondan 16 milyona çıkmış yani neredeyse yüzde 15 artış var.bu biçimde bir artış olması imkansız. Türkiye’de 18 milyon büyükbaş hayvan yok, tez ediyorum. Ya, bir sayım yapılması lazım. 10 yıldır sayım yapılmıyor, bir kez bir sayım yapalım.”