İlaç dozu 10 kat fazla yazıldı hayatı kabusa döndü: Güneşe bile bakamıyor

JoKeR

Active member
Böbrek hastası olan ve daha evvel diyalize girdikten daha sonra 2 yıl evvel böbrek nakli yapılan İbrahim Akansu, nakilden daha sonra Sütçü İmam Üniversitesi Sıhhat Uygulama ve Araştırma Hastanesi Nefroloji Kısmı’na sevk edildi. Burada Doç. Dr. O.A. tarafınca yapılan muayenesinin akabinde Akansu’ya ilaç yazıldı. İlacı kullanmaya başlamasıyla Akansu, gözlerinde ve kulaklarında rahatsızlık hissetmeye başladı.

Vakit ortasında görme ve işitme kaybı artan Akansu’ya, gittiği öbür hastanede rahatsızlığının, kullandığı ilaçtan kaynaklanabileceği söylendi. Yapılan denetimlere bakılırsa ise olağanda 0.5 mikrogram yazılması gereken ilacın tabibin, kendisine 10 kat fazlası olan 5 mikrogram yazdığını öne süren İbrahim Akansu, fazla doz niçiniyle görme ve duyma kaybı yaşadığını argüman etti.

DHA

‘GÜNEŞE BAKAMIYORUM’

İbrahim Akansu, yaşadığı sıhhat sıkıntılarının hayatını olumsuz etkilediğini belirterek, emniyete gidip Doç. Dr. O.A. ve hastaniçin şikayetçi oldu. Hukuk yoluyla hakkını arayacağını belirten Akansu, yaşadıklarını şöyleki anlattı:

“2019’da böbrek nakli oldum. Nakilden daha sonra nefroloji kısmına sevk edildim. Burada bana yüklenen çok doz ilaçtan dolayı 10 kat tesirinde ilaç enjekte ettiklerinden dolayı gözlerimin görme yetisini kaybettim ve şu an güneşe bakamadığım için gözlük kullanıyorum. Ayrıyeten kulaklarımın da duyma yetisini kaybettim. ‘Bunların sorumlusu kim?’ diye soruyorum. Tabip 0.5 mikrogram yazması gerekirken dozu 10 kat fazla olarak 5 mikrogram yazmış. Bunun ardından de gözlerim yüzde 80, kulaklarım da yüzde 70 kaybım oluştu. Bunun için gereken yerlerde hakkımı arayacağım. Emniyete giderek hem hastaniçin tıpkı vakitte hekimden şikayetçi oldum.”

Suçlanan hekim ve hastane, açıklama yapmazken, emniyet soruşturmasının savcılık tarafınca incelenmesinin akabinde dava açılıp açılmayacağının netlik kazanacağı açıklandı.