İmamoğlu: İki buçuk yılda büyükşehir belediyesindeki bayan çalışan sayısını iki kat arttırdık

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu, “Biz yalnızca 2,5 yılda büyükşehir belediyesindeki çalışan sayısını iki kat arttırdık. Buradan hani şunu da örnek vereyim; yönetici bayan sayısını üç kat arttırdık. Lakin hani vardığımız nokta kâfi mi. Üç kat deyince abartılı âlâ bir muvaffakiyet üzere gelse de hala epeyce gerisindeyiz” dedi. Gençliğin değerine de değinen İmamoğlu, “Türkiye’nin geleceğini belirleyen küme 5 -30 yaşa kadar olan küme. Geleceği tasarlamak isteyen bugünün yöneticilerinin önüne koyması gereken birebir yaş kümesi olmalı. 18 yaş altı kümenin oy verme konusunda ne kadar tesirli olduklarını bilen bir belediye başkanıyım” diye konuştu.

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, Düzgün Parti’nin İstanbul’da düzenlediği Uygun Kalkınma Kongresi’nde konuştu.

“Eşitlenen Türkiye için; Yoksulluk, kapsayıcılık ve istihdam” başlıklarının tartışıldığı kongreye UYGUN Parti Genel Lideri Meral Akşener, İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş, Yeterli Parti İstanbul Vilayet Lideri Buğra Kavuncu, Güzel Parti kurmayları, milletvekilleri ve uzmanlar katıldı.

İstanbul Kongre Merkezi’nde “Eşitlenen Türkiye” temasıyla düzenlenen UYGUN Kalkınma Kongresi’nin 1. oturumunda Yoksulluk ve Kapsayıcılık panelleri yapıldı. Kongredeki kapsayıcılık temalı oturumda Ekrem İmamoğlu, ekonomist Murat Kubilay, Yanındayız Derneği Kurucusu Parıltı Ger yer aldı.

“Kapsayıcılık ve daha sonrasında bu biçimde bir eşitlik ortamı, adil kent imkânı yaratır. Kadın-erkek eşitliğine değer verdik” diyen İmamoğlu şunları söylemiş oldu:

“18 yaş altı kümenin oy verme konusunda ne kadar tesirli olduklarını bilen bir belediye başkanıyım”

“Tabii Işık (Ger) bayanın daima bayan çabasını hem vicdanını epey âlâ bilen bir hemşerisi olarak hemşire hanım İstanbullu olarak bunu yaşanmış ve bilen birisi olarak kendisi de bir ortada olmaktan bedelli bir genç akademisyenimizle de bir ortada olmak keyifli. Natürel kalkınma kongresi heyecan verici bir tanım aslında ve olması gereken, çünkü ülkemizin fazlaca sağlıklı programlara muhtaçlığı var. Sıhhatsiz programların bizi nereye götürdüğünü açıkçası hepimiz epeyce yakinen yaşıyoruz ve ortasındayız. Artık toplumda amaç alınması gereken bilhassa bir kuşak var ki az evvel siz onu fazlaca uygun izah ettiniz. O da şayet ben örneğin şöyleki diyorum. Ve geleceği tasarlamak isteyen bugün yöneticilerinin de önüne koyması gereken bir daha tıpkı yaş kümesi olmalı daha doğrusu doğmuş bebekten otuz yaş altının geleceğini düşünerek bir gelecek programı yapması gerektiğini düşünüyorum. Hatta kimi vakit bana şöyleki diyenler oluyor. Yani geleceğine karar verecek olanlar nasıl olacak? Beş yaş, 30 yaş, 18 yaş altı seçmen değil, orada şöyleki bir nüans var. Onu belirtelim. Tahminen 18 yaş altı oy vermeyecek lakin 18 yaş altı kümenin oy verme konusunda ne kadar tesirli olduklarını bilen bir belediye lideriyim. Yani bunu alanda dinlemiş, bilen bir belediye lideriyim. Bu bakımdan bunu niçin söylüyorum? O kesitin zekasına, öngörüsüne inanan bir yönetici olarak söylüyorum. Ve bu kesim önüne bakmak istiyor, görmek istiyor. Yani flucu şeyi dinlemek istemiyor. Net bir ışık tutulsun istiyor. Işık tutulduğu takdirde toplumdaki o kısım ikna oluyor. 30 yaş üstünü niçin ayırdınız? Yani kendimde ortasında olmak üzere şu biçimde tarifleyim. Yani otuz yaşın üstünde natürel istisnalar kaideyi bozmaz, bozmaz. Bir ölçü ön yargılı kümeler var. Bir ölçü kolay kolay fikirlerini değiştirmeyecek ne yazık ki takıntılı bir kitle var. Bu o bakış, bu bakış, o fikir, bu fikir ayırt etmeksizin bunu söylemek istiyorum. Bu bakımdan bu geleceğe dair bir program öngörüsü olması açısından kalkınma kongresi kavramını epey hürmetle karşıladığımı ve epey değerli bulduğumu yeniden tabir etmek istiyorum. Çünkü emeği geçen herkese de teşekkür ederim. Çünkü biz de bu emeğin bir modülü olmak ismine buradayız. Fikirlerimizi, fikirlerimizi sizlerle paylaşmak için buradayız ve onur duyduğumu belirteyim.”

“30-40 yıl içerisinde süratli bir biçimde kırsaldan kentte göç ettik”

“beraberinde dünya iktisadının en değerli tanımlarından birisi kapsayıcılık tanımı. Toplum artık büyük bir kısmı kentlerde yaşıyor. Kırsal ne yazık ki fazlaca süratli terk ettik. Bir de bizim kentleşmemizin tarihçesi hayli yakın. Yani baktığınızda 30-40 yıl içerisinde süratli bir halde kırsaldan kentte göç ettik. Kırsaldaki sistem somut tespitlerden uzak. Orada farklı bir ferahlık var. Hem istihdam iktisadı hem gelir iktisadı açısından o denli. Zira tarım ana geçim kaynağı. Tarım, hayli enteresan bir tarifle tanımlanır; bir sünger üzeredir aslında. İstihdamda ve iktisatta onun kendi tartısının misli misli fazlası suyu taşır ya sünger. Aslında toplumda o istihdamı besleyen kuvvetli yapısı vardı tarımın kırsalda. Ne yazık ki artık onu da kaybetti.”

“Annem sıkı bir çalışandı”

“Evet buna ben bir misalle örnek vereyim hem bir anne olan genel liderimiz beni hayli daha âlâ anlayacaktır diye düşünüyorum. Beni derken anlatacağım olayı. Benim anneciğim köyde tarımla uğraşırdı. 9, 10 affedersiniz ineği vardı. Yani bol ölçüde sütle büyümüş bir çocuğum. Tereyağla işte ne bileyim kendi yaptığı peyniriyle bunun yanı sıra zerzevat üretimi vardı. Yazlık, kışlık. sıradan bir enstitüler yani hani sıkı bir tarım insanıydı ve benim annemin babamla diyaloğunda hiç bir vakit para geçmediğini bilirim. Zira annem ürettiğinin büyük bir kısmını pazara yollar sattırırdı. Annem sıkı bir çalışandı. her neyse duyarsa yine kızacak “anlatma bunu uşağım diye” de takılıyor bana kimi vakit ancak yeterli bir iktisadı vardı annemin. Para biriktirirdi. Kendi buzdolabını almıştır. Ben şahidim. Kendi çamaşır makinesini almıştır. Merdaneli şahidim. Yani birfazlaca muhtaçlığını da kendi almıştır.”

“bayanın fırsat eşitliğini bu kentte yaratamadığınız takdirde ülkenin keyifli olmasını sağlamamızın imkanı yok”

“Ne vakit ki İstanbul’a taşındı babamla annemin bağlantısında yeni bir periyot başladı. Zira annem bir biçimde babamdan para istemesi lazım. Bu bir konutta bir gerilime mevzu oldu. Uzun bir vakit. Annem babamdan para isteyemedi. Beni aracı olarak kullandılar senelerca. Aracılık yaptım. Yani anneme, babamdan parayı alıp veren oldum. Zira bu biçimde bir alışkanlık şeyi yoktu. Ve örneğin biz o para münasebetinde annemle daha samimiyiz yani. Zira anne oğul misali bu travmayı biz kolay atlatmış olabiliriz, ancak bugünün İstanbul’u ya da büyük kentlerinde bunun en büyük kasvetini çeken bayanlar. Ve hanımın fırsat eşitliğini bu kentte yaratamadığınız takdirde bir kentin ya da bir ülkenin yüzde 85’nin kentlerde yaşadığı bir ülkenin keyifli olmasını sağlamamızın imkanı yok. Az evvel Parıltı Hanım’ın dediği üzere başlangıcın bayan erkek eşitliğinden başlamasını ben ekonomik prensip olarak değerli buluyorum. Çünkü orada eşitlik hissini sağlayamadığınız vakit buradan daha sonrasını epeyce konuşmaya gerek kalmıyor. daha sonrasını konuşalım.”

“Yönetici bayan sayısını üç kat arttırdık”

“İSPARK İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kıymetli bir iştiraki. Sayın Genel Liderim bilmenizi isterim. misyonu aldığımızda İSPARK’ı kocaman İSPARK’ın yani yaklaşık 2 bin 500 çalışanı o devirde olan İSPARK’ın bayan çalışan sayısı bu da değildi. Sıfırdı, şaşırdık, şok olduk. Yani 2 bin 600 insanın. Şu an yüzlerce bayan çalışan var. Yani bu bir aslında başlangıç örneği. Yani bir toplumu motive etme uğraşıydı. Çok önemsedik. Biz yalnızca 2,5 yılda büyükşehir belediyesindeki çalışan sayısını iki kat arttırdık. Buradan hani şunu da örnek vereyim; yönetici bayan sayısını üç kat arttırdık. Lakin hani vardığımız nokta kâfi mi. Üç kat deyince abartılı düzgün bir muvaffakiyet üzere gelse de hala epey gerisindeyiz. Ve hassasiyetle her sandalyenin birinin bayana ilişkin olmadığı hiç bir tertip, hiç bir sistem yani bunun içerisine gelir elde etmeden tutun yönetmeye kadar sahiden ülkemizin başarılı olma talihi yok. Zira ben de bu çok bir hassaslık da yarattı ben hani bütün yöneticilerden bunu istirham ediyorum. Ben kimi vakit kimi konularda bir masanın etrafında belediye liderleri olarak ya da yöneticiler olarak oturuyoruz ya da bir mevzuyu tartışacağız, kıymet veriyoruz bu kentte muhataplarını masaya çağırıyoruz. Bir bayan bile yok. Yani artık oradaki duyguyu, oradaki kapsayıcı, yani biz bugün kapsayıcılık konuşuyorsak, kapsayıcı sonucu bayan olmadan o masada nasıl verebiliriz? Değil. Ancak şu da bir gerçek ki hani bir bayan da karar verirken erkeğe muhtaçlığı var. Söyleyeyim yani eşitliği her şartta sağlamak lazım. kimi vakit örneğin fazlaca bayan bir ortada karar verici düzenekler da yaşıyoruz. bu biçimde değişik bir şey var.”

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, kentteki bayan istihdamı ve engellilere yönelik hizmetlere ait de bilgi verdi. (ANKA)