İmamoğlu müfettiş bakılırsavlendirdi: AKP’li Ravza Kavakcı Kan’ın ABD’de aldığı eğitimin masraflarını İBB karşılamış, 155 bin dolardan fazla para veri

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Cumhuriyet muharriri Barış Pehlivan bugünkü yazısında, AKP milletvekili Ravza Kavakçı Kan‘ın ABD’de aldığı eğitimin masraflarının İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafınca karşılandığı tezi üzerine Ekrem İmamoğlu’nun müfettiş gorevlendirdiğini yazdı.

Müfettiş raporunda, AKP milletvekili Ravza Kavakçı Kan’ın ABD’de senelerca yaşaması için İBB paralarının nasıl akıtıldığının yazdığını belirten Pehlivan, “2013 yılına kadar, Kan’a toplamda yaklaşık 155 bin dolar ve 59 bin lira para verildiğine” dikkati çekti.

“Evet, İBB’nin toplu taşıma şirketi, ABD’de siyaset okusun diye bugünün AKP milletvekilinin cebini bu kadar parayla doldurmuştu. İBB artık bu raporla bir arada Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu” diyen Pehlivan, “Bugün top yargıda. Şimdilik pek umudum yok ancak bir daha de Ruhi Su’nun dediği üzere ‘bir gün hesap sorulur’” tabirini kullandı.

Pehlivan, hususa ait yazılan rapordan şunları aktardı:

İBB’nin iştiraki İstanbul Ulaşım AŞ’nin (bugünkü ismiyle Metro İstanbul AŞ) emeli halkın ulaşım muhtaçlığını karşılamaktı. Bu ulaşım faaliyetleriyle ilgili İBB şirket çalışanının yurtharicinde eğitim bakılırsabilmesi için 4 Ağustos 2008’de bir karar alındı.

Ravza Kavakçı Kan, ABD’deki Howard Üniversitesi’nin doktora kısmına 24 Kasım 2008’de kabul edildi. Kabul mektubu, baba Yusuf Ziya Kavakçı’nın Teksas’taki konutuna gönderildi. Bu kabulden daha sonrasında, yani 1 Aralık 2008’de Ravza Kavakçı Kan, İstanbul Ulaşım AŞ’ye iş müracaatında bulundu. 16 Aralık 2008’de de şirketin çalışanı oldu. Yani ABD’ye gideceği mutlaklaşan isim İBB şirketinde işe başlatıldı.

23 Aralık 2008 tarihinde İstanbul Ulaşım AŞ Genel Müdürü Ömer Yıldız, Howard Üniversitesi’ne sponsorluk mektubu yazdı. Mektupta Ravza Kavakçı Kan’ın eğitim masraflarının, sıhhat sigortası bedelinin, ABD’de kaldığı müddet içerisindeki geçim harcamalarının ve daha biroldukça masrafının İBB tarafınca karşılanacağı taahhüt edildi.

Takvim yaprakları 30 Aralık 2008’i gösterdiğinde, Kan’a seyahat öncesi elden 4 bin dolar verildi. elbette ki uçak parası da İBB’nin kasasından çıktı. ABD’de bulunduğu her ay 2 bin dolar para ödeneceği de bir daha üniversiteye bildirildi.

Yazının tamamını okumak için .