İmamoğlu’ndan müsilaj sorunu açıklaması: Bir kişinin kelamıyla değil, bilimle hareket ederek bu sorunu çözmek zorundayız

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu, Marmara Denizi’ndeki müsilaj problemine ait olarak, “Bütün belediyeler, bütün kamu kurumları, özel kuruluşlar, sanayi kuruluşları, tarım yapan insanlarımız, devletin bakanlıkları topyekun ortak akılla tek koşulla; bir kişinin kelamıyla değil, bilimle hareket ederek, bu sorunu çözmek zorundayız” dedi.

İBB Lideri İmamoğlu, Kadıköy Kurbağalıdere’de vatandaşlarla bir ortaya geldi. İmamoğlu’na CHP milletvekilleri Turan Aydoğan ve Mahmut Tanal, CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu ile Kadıköy Belediye Lideri Şerdil Sara Odabaşı da eşlik etti.

Kurbağalıdere’yi, “zor ve dertli bir alan” olarak tanımlayan İmamoğlu, “Bugüne geldiğimizde; bu hoş çevreyi daima birlikte başardık, birbirimizi alkışlıyoruz. Kurbağalıdere, bitirilmiştir ve hoş olmuştur. Burada önemli bir emek var. Geçmişte de yapılmış işler var. Lakin fazlaca uzadı, hayli yavaştı. Hızlandırdık. İSKİ’nin, Göztepe Merdivenköy Kavşağı’ndan başlayan ve buraya kadar devam eden ağır bir çalışmasıyla işin altyapı sürecini tamamladık. Maksadımız ne? Ataşehir’in içine de girecek şeklide, bu çizginin kesintisiz bir yaya aksı olmasını sağlamak” dedi.

“Çevre, ulusal bir güvenlik meselesidir”

İstanbul’un derelerindeki ıslah çalışmalarının süreceğini belirten İmamoğlu, Ayamama meselai verdi. “Sadece dere ıslahı ile uğraşmıyoruz” diyen İmamoğlu, “Buraları hayat alanlarına, hayat vadilerine dönüştürmek için uğraşıyoruz. Oranın yeşil bir halde, 4-5 ilçeyi birbirine bağlayan, yani isteyenin aslında bisikletiyle, yürüyerek , koşarak işine bile gittiği, gezmeye gittiği bir hatta dönüşmesini dilek ediyoruz. Bunu İstanbul’un 15 noktasında yapıyoruz. Dere noktalarını kıymetlendirerek İstanbulluların doya doya yaşayacakları alanlara dönüştürüyoruz” sözlerini kullandı. Dünyada, etrafla ilgili uzmanların “ulusal güvenlik masaları”nın en kıymetli fertleri haline geldiğine dikkat çeken İmamoğlu, şunları söylemiş oldu:

“Bir kişinin kelamıyla değil, bilimle hareket ederek, bu sorunu çözmek zorundayız”

“Çünkü, çevreyi düzgün yönetemezseniz, etrafla ilgili önlemleri yeterli almazsanız, artık o bir ulusal güvenlik sorunudur. Zira etrafın, ne yazık ki, şayet siz ona makus davrandığınızda, insanlara dönüşü epey makûs olabiliyor. Beşerler, hayatlarını kaybedebiliyor. Bakın önümüzde bir sıkıntıyı tartışıyoruz. Müsilaj, deniz salyası denilen sıkıntıyı konuşuyoruz. Onu bunu suçlamak için hiç bir vakit konuşma yapmadım; burada da yapmayacağım. İşimize bakacağız biz. Milletimiz, bize işine baksın diye oy verdi. İşini güzel yapamamış kişiyi konuşmak, esasen ona da prim kazandırır; gerek yok. Biz, işimize odaklanacağız. Önümüze bakmaktan kastım şu: Marmara Denizi; ona gözümüz üzere bakmamız gerekiyor. Dünya’nın en genç denizlerinden birisi. Dün bir bilim insanımızla sohbetini yaptık. Bu akşam, Halk TV’de yayınlanacak. Bir saati aşkın sohbetimizde dedi ki; ‘Marmara, daha çocuk. Hatta doğum sancısı yaşayan bir anını düşünün; o denli bir çocuk.’ 3-4 bin yıllık bir geçmişi var. Dünya tarihine nazaran, daha dün. O bakımdan ona gözümüz üzere bakmalıyız. Bütün belediyeler, bütün kamu kurumları, özel kuruluşlar, sanayi kuruluşları, tarım yapan insanlarımız, devletin bakanlıkları topyekun ortak akılla tek koşulla; bir kişinin kelamıyla değil, bilimle hareket ederek, bu sorunu çözmek zorundayız.”

TIKLAYIN – Erdoğan: Talimat verdim, denizlerimizi müsilaj belasından kurtaracağız

“Bu işin milleti, ülkesi de olmaz”

Yarın, Etraf ve Şehircilik Bakanlığı ile Marmara Belediyeler Birliği tarafınca Kocaeli’nde düzenlenecek çalıştaya davetli olduğunu belirten İmamoğlu, “Bu mevzuyu, yarın orada konuşacağız. Bu sorunu çözmeye dönük bir modeli gerçekleştirilebilirsek, ne keyifli bize. Bu işin partisi, A bireyi, B bireyi olmaz. Daha ileri de gideyim: Bu işin milleti, ülkesi de olmaz. Etrafa burada verdiğiniz bir zararın, bir bakmışsınız bir öteki ülkede bedelini ödeyen beşerler olabilir. Birebir biçimde bu, bizim için de geçerli. Hatırlayın; Karadeniz’in karşısında bir nükleer facia yaşandı. senelerca onun dehşetiyle yaşadık. O bakımdan çevreyi korumak, insani bir sorumluluktur. Yalnızca ulusal bir sorumluluk değildir” diye konuştu.

“Kanal İstanbul’a karşı çıkmak, 16 milyon insanın insani sorumluluğundadır”

Etrafla ilgili yapılan katliamların engellenmesine ve iklim değişikliği ile uğraşa dönük gayrette, her insanın sonuna kadar sorumlu olduğunun altını çizen İmamoğlu, “Biz, yaptığımız uğraşta sizlerin önündeki yönetim yetkisi verdiğiniz beşerler olarak; Kadıköy Belediye Lideri, ben ya da başka politikler, bir çabayı verebilir. Fakat bu gayret, yalnızca bu kısımla verilirse, bu birileri tarafınca siyasi bir gayret olarak algılanabilir. Etraf ile ilgili çabada, 16 milyonun her bir ferdi sorumludur ve çabaya katkı sunmalıdır. Öteki türlü kazanamayız. Bunu lütfen unutmayın. ötürüsıyla; Marmara Denizi’ni bitirecek olan, bu kentin tarihi geçmişini yok edecek olan ve İstanbul’u büyük bir güvenlik sorunu yaşatacak olan, yalnızca birilerinin cebine para girsin diye düşünülen, öbür hiç bir haklı tarafı olmayan; bırakın müsilajı, tümden Marmara’yı yok edecek olan Kanal İstanbul’a karşı çıkmak, 16 milyon insanın insani sorumluluğundadır. Bir partiye ya da bir şahsa ilişkin değildir.
Bunu anlatıyoruz, anlatmaya devam edeceğiz. Akıl ve bilim bana ne anlatıyorsa onu anlatıyorum esasen. Bana ilişkin tek bir cümlesi yoktur. Akıl ve bilimin tabir ettiği bir halde bu işin yanlış olduğunu anlatıyoruz”
dedi.

“Bir kez da bu kenti içten sev”

İmamoğlu şu sözleri kullandı:

“Bu kent, şunu kaldırmıyor artık. Daha fazla yapalım, daha fazlaca bina yapalım, daha fazlaca beton yapalım. Yani Kalamış’ın şu hali bize yetmiyor; buraya binalar yapalım, diğer öteki tesisler kuralım… Bu kent bunu kaldırmıyor arkadaş; kaldırmıyor. Kal-dır-mı-yor. Bakın; bu yanlışların her birimiz bir modülü olmuş olabiliriz geçmişte. Her birimiz, bir eksik yapmış olabiliriz. Etrafa makûs davranmış olabiliriz. Dertli birtakım hareketleri, her birimiz küçücük de olsa, büyük de olsa yapmış olabiliriz. Ancak pişman olma vakti be! Pişman ol yahu! Ya bir kere da bu kenti içten sev ya. Burayı, bu hoşluğu sizinle paylaşmaya geldim ancak bu etraf gününde ben sizinle bir de dertleşmeye geldim. Beni dinleyen her vatandaşımıza, buradan davet yapıyorum: Bu sıkıntıyı ciddiye alın. Dünyanın en hoş kenti, bize emanettir. Bütün insanlığın bize emanetidir. Yetmez; Fatih Sultan Mehmet’in emanetidir, Mustafa Kemal Atatürk’ün emanetidir. Hepimizin geçmişinin bize emanetidir. Emanete ihanet olmaz; yapmayın. Yani benim doğduğum köyümde kopan bir kol, benim canımı yakıyor. Yani benim köyümde yakıyor da İkizdere’de yakmıyor mu canımı? Orada koparılan ağaçlar ve kısımlar, içimi dağlıyor. Yakmıyor, dağılıyor. O bakımdan, bizim tabiata ziyan vermeye artık haddimiz yok; milletçe de tahammülümüz yok. Bu tarafıyla sizlerle dertleşmek istedim.”

“Sevelim bu şehri”

“Özenle hareket edelim, doğayı sevelim, bu hoş, bu kadim kent İstanbul’umuzun havasına, suyuna, toprağına, o toprağından fışkıran rahmetine, ağacına, çiçeğine, hayvanlarına, her şebir daha sahip çıkalım”

“Sevelim bu kenti. Bak; bu kenti seversek, daima birlikte ülkemizi sevmiş oluruz. O denli yaparsak, birbirimizi sevmiş oluruz. Oradan çıksa çıksa; barış çıkar, huzur çıkar, ahlak çıkar, muvaffakiyet çıkar, üretim çıkar, iktisat oluşur, sanat olur. bu biçimde bir kent, bu biçimde bir ülke oluruz; bu kadar sıradan. Lütfen, bu etraf gününde, sizi buna davet ediyorum. Etraf Günü’nden 1 gün evvel doğmuş olduğumu, diyeceksiniz ki, ‘yeni mi öğrendin?’ Değil; lakin yani etraf gününe eşlik edeli beri bunu biliyorum. Dün, her pasta keserken, ‘Dilek tut’ dediler. Ben de dedim ki; ‘esasen tuttum, 26 yıldır Dilek’le evliyim.’ Ancak size söyleyeyim: Dilek’le birlikte, 26 yıldır yuvamız ve çocuklarımız için hangi dileği tutuyorsak, ben, bu kentin bütün çocukları için, insanları için tıpkı dileği tutuyorum bugün.”

“İstanbul’a yeni, pırıl pırıl kilometrelerce kordonlar geliyor”

“İstanbul’a yeni, pırıl pırıl kilometrelerce kordonlar geliyor; milyonlarca metrekare parklar geliyor. Kemerburgaz Kent Ormanı’nı gezin. Atatürk Kent Ormanı’nı gezin. Salı günü, tam Esenyurt-Beylikdüzü çizgisinde, neredeyse 100 bin metrekareye yakın, nasıl ihmal edilerek metruk kalmış bir yeri, bir anda hoş bir parka dönüştürdüğümüzü -açılışını yapacağım- göstereceğiz. İstanbul’un farklı noktalarında, milyonlarca metrekarelik park yapmanın keyfini, onurunu yaşıyorum. Lütfen bunları takip edin. Bu dediğim yerleri görün. Bunların hepsi sizin ve sizin paranızla yapılıyor. Her tek kuruşunuzu, ahlaklı bir biçimde harcamak için elimizden gelen çabayı yerine getiriyoruz. Her tek kurşunuzun hakkını vermek için, kentimize hizmet ediyoruz. Allah, sizlere beni mahcup etmesin; grubumu de. Bu hoş kentin Kadıköy’ümüzün Belediye Başkanı’nı da mahcup etmesin. Daima bir arada sizlere hoş hizmetler verelim. Zira, her şey epey hoş olacak; bunu sakın unutmayın. Hepinizi, Dünya Etraf Günü’nde, etrafın hoşluğuyla, bütün o içtenliğiyle, sıcaklığıyla kucaklıyorum.”