İnönü Üniversitesi Rektörü’nden ‘Kabul alan Taliban mensubu öğrenci’ açıklaması

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Habertürk Televizyonu Programcısı Mehmet Akif Ersoy‘un, “Silahlı bir Taliban mensubu yayın sırasında geldi. Malatya’daki İnönü Üniversitesi’nden kabul aldığını söylemiş oldu” açıklamasının akabinde başlayan tartışmalar sürerken, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay‘dan bahse ait açıklama geldi. “Afganistan asıllı öğrencilerin kayıtları devletimizin ilgili güvenlik üniteleri ile değerlendirildikten daha sonra yapılacaktır” diyen Rektör Kızılay, “İnönü Üniversitesi olarak mevzuyu yakından takip etmekteyiz” dedi.

Taliban’ın denetimi ele geçirdiği ülkede yayın yapan Habertürk Televizyonu Programcısı Mehmet Akif Ersoy, bir Taliban üyesiyle yaşadığı diyalogu canlı yayında anlattı. Hülya Hökenek’in sunduğu Gün Ortası programına bağlanan Ersoy, “Biz yayın yaparken bir Taliban mensubu yanımıza geldi. Türkçe biliyordu. Kendisini göstermemizi istemedi, bizimle konuştu. Yayın bittikten daha sonra bana kimliğiyle bir arada bir yazı gösterdi. Malatya İnönü Üniversitesi’nden kabul almış. Türkiye’ye gitmek istediğini söylemiş oldu. ‘Üniversiteden kabul adım, Türkiye’de okuyacağım’ dedi. Evraklarına baktım, ‘Ben gazeteciyim, bu biçimde bir kontağım yok’ dedim. bu biçimde bir durumla da karşılaştık” dedi.

Ersoy, canlı yayında ayrıyeten şunları söylemiş oldu:

“Bizim ayrıyeten dikkat etmemiz gereken diğer sıkıntılarda var üzere. O yüzden bunu paylaştım. Tahminen o genç Taliban’dan ayrılıp, daha farklı bir hayat kuracak. bu biçimde bir hayali de olabilir. Ancak birlikteinde bu öbür bir riski de getirir.”

İnönü Üniversitesi Rektörü’nden açıklama geldi

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Ersoy’un Habertürk Televizyonu’nda verdiği bu bilginin akabinde toplumsal medya hesabından, “Afganistan asıllı öğrencilerin kayıtları devletimizin ilgili güvenlik üniteleri ile değerlendirildikten daha sonra yapılacaktır. İnönü Üniversitesi olarak mevzuyu yakından takip etmekteyiz” açıklamasını yaptı.