Iowa’lı genç iki öğrencinin vurularak öldürülmesinden suçlu bulundu

Joachim

Genel Mod
Global Mod
Iowa’lı bir genç Perşembe günü, risk altındaki gençlere yönelik bir eğitim programında Ocak ayında iki öğrencinin vurularak öldürülmesiyle ilgili olarak ikinci derece cinayet ve adam öldürme suçundan suçlu bulundu.

Yetkililer, 19 yaşındaki Des Moines’li genç Preston Walls’un, 23 Ocak’ta Starts Right Here programına katılan 16 ve 18 yaşındaki bir çocuğu ölümcül şekilde vurduğunu söyledi. Polis o sırada Bay Walls’un bir çete üyesi olduğunu ve kurbanların rakip bir çetenin üyeleri olduğunu söyledi.

Bay Walls, her iki cinayet için de birinci derece cinayetle suçlanmıştı, ancak duruşmadaki jüri üyeleri, Bay Walls’un her iki genci de hayatından korktuğu için vurduğu yönündeki iddiasına kısmen katılıyor gibi görünüyordu.

Bölüm sırasında Bay Walls, Starts Right Here’ın kurucusu olan 49 yaşındaki William Holmes’u da vurarak öldürdü. O silahlı saldırıda jüri, Bay Walls’u büyük bedensel zarara neden olan saldırıdan suçlu buldu.

Bay Walls birinci derece cinayetten suçlu bulunsaydı ömür boyu hapisle karşı karşıya kalacaktı. Bunun yerine, şartlı tahliye olasılığı da dahil olmak üzere en fazla 50 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya bulunuyor.

Bay Walls’un avukatı Darren Page, Perşembe günü yorum isteyen çağrılara hemen yanıt vermedi. Davayı yürüten Polk İlçesi avukatı Kimberly Graham, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Jürinin hizmetini takdir ediyoruz ancak aynı zamanda delillere ilişkin değerlendirmelerine de katılmıyoruz.”

“Kararlar ne olursa olsun, bu korkunç bir trajediydi ve öyle olmaya da devam ediyor” dedi. “Toplumumuz adına üzgünüz ve aileleriyle birlikte yas tutuyoruz.”

Yargıç perşembe günü kararı okurken Bay Walls ayağa kalktı, galerideki kalabalığa baktı ve ağladı.

Yetkililer, 23 Ocak günü öğleden sonra, Bay Walls’un, uzatılmış mühimmat şarjörü olan bir tabanca taşıyarak Starts Right Here’ın ortak alanına girdiğini söyledi. Yetkililere göre Bay Holmes, vurulmaya başlamadan önce Bay Walls’a bölgeden uzaklaştırmaya çalıştı.

Polis, Bay Walls’un iki gence ve Bay Holmes’a ateş ettikten sonra yaya olarak kaçtığını söyledi.

Bay Walls, mahkemedeki ifadesinde iki genç tarafından tehdit edildiğini hissettiğini ve “beni öldüreceklermiş gibi hissettiğini” söylemişti.

Bay Walls, “Kendimi potansiyel olarak ölebileceğim bir durumda buldum” dedi. “Ve korktum. Korkudan hareket ettim. Bu bir tepkiydi.”

Ancak The Des Moines Register’ın haberine göre savcılar, saldırının önceden planlandığını ve Bay Walls’un meşru müdafaa iddiasının “gülünç” olduğunu savundu.

Associated Press’in haberine göre, vurulma olayının ardından Bay Walls’u alıp götürmekle suçlanan Bravon Tukes, cinayet suçlamasıyla 2 Ekim’de mahkemeye çıkacak.