İran teknik yöneticisi Carlos Queiroz isyan etti: niye Afganistan’ı da sormuyorsunuz?

Gattuso

New member
22 yaşındaki Mahsa Amini’nin İran’da “başörtüyü uygunsuz taktığı” nedeni öne sürülerek gözaltında tutulduğu sırada ölmesinin akabinde ülkede alevlenen ve hükümet tersliğine dönüşen protestolar devam ederken, İran ulusal grubu Katar mesken sahipliğindeki 2022 FIFA Dünya Kupası’nda şampiyonluk için yarışıyor.

İran ulusal grubunun dün Galler ile oynadığı maçı 2-0 kazanmasının akabinde Portekizli teknik yönetici Carlos Queiroz gazetecilere konuştu. İngiliz yayın kuruluşu BBC‘den bir muhabirin İran’daki olaylarla ilgili soru sormasının üzerine Queiroz, Batı medyasının ikili standardına dikkat çekti.

‘niçin Afganistan ile ilgili soru yöneltmiyorsunuz?’

Basın özgürlüğünü desteklediğini lisana getiren Queiroz, İranlı forvet Mehdi Taremi ile basın toplantısının akabinde BBC muhabirine yaklaşarak, “niçin Gareth Southgate’e de bu çeşit sorular sormuyorsunuz?” diyerek reaksiyon gösterdi.

Sadece futbol hakkında konuşmak istediklerini, siyasi mevzulara değinmek istemediklerini belirten Queiroz ve Taremi, “Doğru sorular olduğunu düşündüğünüz soruları sorma hakkınız var, basının bu biçimde bir hakkı bulunuyor. Kıymetli olan biz bir karşılık verdiğimizde sizin de buna hürmet göstermeniz. Futbol oynarken bu tıp hususları konuşmak istemiyoruz” dedi.

Queiroz konuşmasına şöyleki devam etti:

“Size konuşuyorum. Sizinle konuşma gururuna nail olmak istiyorum. Basın toplantısı da bittiğine göre size bir soru yöneltmek istiyorum. Başka antrenörlere de bu biçimde sorular soruyor musunuz? Soracağım tek soru bu. niye öbür antrenörlere de futbol dışı soru sormuyorsunuz? niye Southgate’e, ‘İngiltere ve ABD’nin Afganistan’dan çekilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?’ diye sormuyorsunuz?”

Milli marşı okumamışlardı

İngiltere’ye iki gol atan Taremi ise siyasi gayeli sorulara yanıt vermek istemediğini lisana getirse de, kendisinin ve grup arkadaşlarının, turnuvadaki protestolarının neticelerindan telaş duymadıkları konusunda ısrar etti. İran ulusal grubu, İngiltere’ye 6-2 yenildikleri maç öncesinde ulusal marşlarını okumayı reddetmişti.