İşe geç kalmak yok trafik yok

JoKeR

Active member
Tüm dünyayı tesiri altına alan Covid-19 ömrümüzde biroldukça dönüşüme ve değişime sebep oldu. En başta da çalışma ömrümüze dokundu ve Covid-19 ile konutlar ofise dönüştü. Uzaktan çalışma büyük bir değere sahip olmaya başladı. Hatta kimi bölümler konuttan çalışmayı kalıcı hale getirdi. Salgının en başından beri çalışanların kimisi konutundan, kimisi tatil beldesinden, kimisi de memleketinden çalışıyor. Pekala çalışanlar meskenden çalışma hakkında ne düşünüyorlar? Hem ruhsal olarak hem teknolojik olarak hazır olup olmadıklarını ve iş yükünde bir değişiklik olup olmadığını kalıcı olarak meskenden çalışma sistemine geçen çalışanlara sorduk.

Birçok kişinin ömründe kalıcı olarak yer edinen konuttan çalışma; trafikten muzdarip olanlar, kendisine ve ailesine daha az vakit ayırdıklarını söyleyenler, kalabalıktan uzaklaşmak isteyenler ve tabiatla iç içe olmak isteyenler için adeta bir fırsat oldu. Çalışanların birçok meskenden çalışmaktan fazlaca mutlular ve meskenden çalışmanın faydalarını gördüler. O denli ki, başlarda meskenden çalışmaya hazırlıklı olmadıklarını ve zorlandıklarını lisana getirseler de artık epey keyifli olduklarını tabir ediyorlar.

TRAFİK ISTIRABI YAŞAMIYORUZ

Büşra Dava Pamuk. 2 yıla aşkındır varlık idare şirketinde kişisel krediler müşteri temsilcisi olarak çalışıyor. İstanbul’da ikamet eden Pamuk, sorularımızı Balıkesir’den cevapladı. Teknolojik olarak şirketinin verdiği imkânlar yardımıyla hiç zorlanmadığını, ruhsal olarak da Birinci olarak uzaktan çalışma hayatına hazırlıklı olmadığını söyleyen Pamuk, tasa ve gerilim üzere hisler yaşadığını fakat kısa müddette ahenk sağlamak zorunda kaldığını lisana getiriyor. Pamuk, “Yol zahmeti asla çekmiyorsunuz, işinize asla geç kalmıyorsunuz” yorumunu da yapıyor. Uzaktan çalışmanın avantajlarını, “Kendinize daha epeyce vakit ayırıyorsunuz, öğlen molasında kısa müddette koşuşturarak yemek yiyorken meskende asla bu biçimde bir durumla karşılaşmıyorsunuz. İş yerinizin onayı dâhilinde istediğiniz yerden çalışma sağlayabiliyorsunuz. örneğin ben İstanbul’da ikamet ediyorum ancak sorularınızı Balıkesir’den cevaplıyorum. Bunun üzere biroldukça avantajları mevcut” formunda tabir ediyor.

Büşra İdeal Pamuk

TEMAS HÂLİNDE OLMAMAK ÇOK BÜYÜK BİR AVANTAJ

Pamuk, çalışan insanların tek istediği şeyin ağır çalışma ortamlarında kendilerine, ailesine ve arkadaşlarına ayırabileceği bir vakit olması gerektiğine dikkat çekiyor ve konuttan çalışmada bunun da son derece mümkün olduğunu söylüyor. Bilhassa salgın devrinde beşerlerle temas hâlinde olmamanın fazlaca büyük bir avantaj olduğunu da belirten Pamuk, “Sosyal ömrünüz istemsiz bir biçimde inanılmaz etkileniyor” diyor ve uzaktan çalışmanın dezavantajlarını da şöyleki anlatıyor:

“İş yerinde başımızı dağıtabilecek molalarımız, arkadaşlarımızla yüz yüze kahve, çay içebilmemiz hayatımızda son derece değerliymiş. Bunu salgının ilerleyen süreçlerinde olağan ki daha net bir biçimde anlamış olduk. Ayrıyeten beşerlerle yüz yüze konuşmalar ile internet uygulamalarından görüşmenin de e-posta ve sms lisanının fazla kullanılması birtakım yanlış anlaşılmalara ve irtibat sorunlarına niye olabiliyor.”

VAKTİ HAKİKAT YÖNETME AÇISINDAN DAHA DÜZGÜN

Mert Bayar. Kurumsal bir e-ticaret şirketinde finans ünitesinde tahsilat uzman yardımcısı olarak çalışıyor. Vakit zaman meskeninde, vakit zaman da yazlığında çalışan Bayar, “Evden çalışmak İstanbul üzere kalabalık bir kentte yaşayan birisi için, vakti hakikat yönetme açısından daha düzgün diye düşünüyorum. Yolda harcanacak olan vakti şahsi gelişmeninize ve sevdiklerinize ayırabiliyorsunuz” diyor. Bayar iş yükü konusu ile ilgili, “İş yükünden fazla akışın kimi vakit bozulduğunu düşünüyorum. Zira yan odada olan iş arkadaşınla ortak hazırladığın bir projeyi uzaktan temas ile tıpkı süratte ilerletemiyorsunuz. Bu durum hâliyle işlerin uzamasına sebep oluyor” biçiminde lisana getiriyor.

Meskenden çalışmada konsantre sorunu yaşamamaya çalıştığını belirten Bayar, kesinlikle ofiste olduğu üzere pür dikkat çalışamadığının altını çiziyor. Bayar, “Evde ailesi ile yaşayıp çalışmaya çalışanlar olarak bilhassa aile bireyleri istemeden dikkat dağıtıyor diye düşünüyorum” yorumunu yapıyor.

Mert Bayar

TOPLUMSALLAŞMAYI ÖZLÜYORUM

Yaz aylarında sıcaklardan bunalmıyor olmanın, istediği vakit yazlığına gidip çalışabiliyor olmanın epeyce büyük avantaj olduğunu söyleyen Bayar, daima tek başına çalışıyor olmanın da en büyük dezavantajı olduğuna dikkat çekiyor. Bayar, “Ofiste çalışmak insanı şahsi manada daha fazla geliştirir, daha fazla beşerle tanışma ve diyalog kurma imkânı bulursunuz. esasen insanın en değerli özelliklerinden birisi değil midir bağlantı kurması? Sanırım toplumsallaşmayı özlüyorum. bir daha de iş akışımı engelleyen ve profesyonelliğime gölge düşürecek rastgele bir sorun hayatıyorum” diyor.

ÇANTAMI ALIP İSTEDİĞİM YERDE ÇALIŞABİLİYORUM

Ebru Gürkan. Evli ve bankacı. Salgınla birlikte hala konuttan çalışan Gürkan, evvela bu duruma hazır olmadığını, konuttan çalışmayla yürütemeyeceğini dahi düşünmüş. Gürkan, sistemin kurulmasının vakit içerisinde olduğunu ve gerilimli bir periyottan geçtiğini söz ediyor ve ekliyor: “Evimde çalışıyorum fakat en hoş yanı çantamı alıp istediğim yerde çalışabiliyor olmam. Konuttan çalışmaktan hayli epey mutluyum. kimi vakit iş yükümün arttığını hissediyorum lakin genel olarak mutluyum demem daha hakikat olur” diyor.

Ebru Gürkan

TRAFİKTE GEÇİRDİĞİM VAKİT BANA KALIYOR

Gürkan, “İşe gideceğim müddette yolda ve İstanbul üzere bir yerde trafikte geçirdiğim vaktin bana kalıyor olması en büyük avantaj” diyor ve dezavantajını ise, “Benim için sanırım her boşlukta kendimi konutumda paklık yapıyorken bulmam. Natürel ki bunun olmasının en önemli niçini pandemi sürecinde oluşan paklık krizlerimiz diyebilirim” biçiminde lisana getiriyor.