İsmail Kartal deklare etti: Dönem sonu ayrılacak mı?

Gattuso

New member
Vitor Pereira’dan daha sonra vazifeye getirilen İsmail Kartal için Ülker Stadyumu’nda basın toplantısı düzenlendi. Kartal, birinci vakit içinderda 1 haftalık süreçte kadroya mental manada yüklemeler yaptığını tabir etti.

Fenerbahçe’deki ikinci devrine Antalyaspor deplasmanında alınan birliktelikle başlayan teknik yönetici İsmail Kartal, basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Şampiyonluk bahtlarının devam ettiğini söyleyen İsmail Kartal, 17 puan geride olmalarına karşın şampiyon olabileceklerini söylemiş oldu. Transfer için bu hafta oynanacak iki maçtan daha sonra karar vereceklerini belirten İsmail Kartal, Attila Szalai’yi devre içinde satmaya sıcak bakmadıklarını belirtti. İşte Kartal’ın açıklamalarından satır başları…

Birinci günkü heyecanla görüşmeye gittim’

”Fenerbahçe’ye geliş sürecimden bahsetmek istiyorum. ömrümün hayli değerli bir kesimi, en büyük memnunlukları burada yaşadığım Fenerbahçeme tekrar 2. kere bu nazaranvi layık nazarann sayın liderimiz Ali Koç ve idaremize teşekkür ediyorum. Ben, liderimizle fazlaca samimi bir görüşme içerisinde nazaranve talip oldum. Liderimiz beni aradığında hiç tereddüt etmeden, birinci günkü üzere heyecanla görüşmeye gittim. “Sorumluluk alırım, kelam konusu Fenerbahçe ise bu sorumlulukları omuzumda taşırım” dedim. Liderimiz bana, Fenerbahçe futbolu, aklı olarak yaşananları, giden teknik yöneticiyle ilgili yaşananları, transferleri, grubun durumunu, her şeyi bana fazlaca net tabir etti. Benim bu kadronun bir modülü olmamı istedi. Ben de her vakit Fenerbahçe için, bu kadronun modülü olabilmek için, bu kadrosu takip ettiğimi, oyuncuların kapasitesini bildiğimi, elimden gelenin en düzgününü yapabileceğimi izah ettim. Sorumluluk alırım. Kelam konusu Fenerbahçe’yse geçmişte olduğu üzere, bugün de bu sorumlulukları omzumda taşırım dedim. Fenerbahçe çatısı altında bana itimat ve dayanak olduğu sürece benim için gerisi teferruattır.”

‘Her şeyimi vermeye hazır bir insanım’

”yaşamımın büyük bir kısmını, bu topluluğun tribünlerden gelen bir evladı olarak, futbolculuk hayatımda da antrenörlük ömrümde da hiç bir şey düşünmeden bu topluluğa gönül veren, kalpten, yürekten, inanarak, severek, isteyerek her şeyimi vermeye hazır bir beşerim. Bunun için bu bakılırsavi kabul ettim.”

‘Takımda mental olarak güç düşüklüğü gördüm’

”Çok kısa bir vakit oldu. 7 gün, 8 gündür oyuncu kardeşlerimle, arkadaşlarımla Samandıra’da vakit geçiriyoruz, çalışıyoruz. Şu anda kadronun mental olarak gücünün düşük olduğunu gördüm ve gözlemledim. Oyuncularımızın kalitesinin, marifetlerinin üstte olduğunun ancak mental olarak biraz aşağıda olduğumuzun farkındayım, bilincindeyim. Yapmak istediğim tek şey, oyuncularımın ferdî olarak mesleklerini, yeteneklerini tıpkı düzeye yükseltmeye çalışıyorum. Başka taraftan da oyuncularımızla fizikî olarak taktik ve teknik olarak ne yapmamız gerektiğini, müspet futbol oynamamız gerektiğini, taraftarlarımızın ne istediğini bilen bir antrenörüm.”

En büyük problemim zaman’

”Başkanımızın, yöneticilerimizin, taraftarlarımızın ve topluluğumuzun nasıl bir futbol görmek istediklerini, Fenerbahçe Ailesi’nin, ruhunun alana nasıl yansıtılması gerektiğinin, oyuncularımızın nasıl bir karakter ve irade koyması gerektiğinin farkındayım, bilincindeyim. En büyük meselem vakit, vakit içinde yarışıyorum. Oyuncularımla vakit geçirmem, çalışmam, teknik, taktik ve mental olarak fırsatım olsaydı kısa müddet içerisinde inanıyorum ki epeyce değerli bir fırsata çevirebilirdik. bu biçimde bir talihimiz yok, 3 günde 1 maç yapıyoruz. Samandıra’da geçirdiğim müddet içerisinde oyuncularımla yaptığım toplantılarda, ferdi görüşmelerde müspet güç ve elektrik aldım. Bu da beni epey keyifli etti.

‘3 Temmuz’da da gösterdik’

”Taraftarlarımızın haklı olarak istenilen sonuçlar ortaya çıkmayınca oyuncularımıza karşı vakit zaman birtakım maçlarda bir reaksiyonu olmuştur. Taraftarlarımız her vakit haklıdır. Taraftarlarımız var ise biz varız. Taraftarlarımız yardımıyla bu topluluk ayakta kaldı. Bu topluluğumuz taraftarlarımızla birlikte birlik olduğumuz vakit bütün dünyaya en güç günde bile nasıl bir örnek olduğumuzu, nasıl bir topluluk olduğumuzu gösterdik. Bu grup Türkiye’nin en büyük sivil toplum örgütünün kadrosudur. Bunu da 3 Temmuz sürecinde gösterdik.”

‘Şampiyonluk talihimiz var’

”Üç kulvarda gidiyoruz. Her ne kadar makus üzere bir algı var ise da eyvallah, 17 puan gerideyiz. Lakin matematiksel olarak şampiyonluk savımız devam ediyor. Bir Ziraat Türkiye Kupası argümanımız var, Avrupa Konferans Ligi’nde argümanımız var. Slavia Prag’la oynayacağız, Avrupa’nın en disiplinli gruplarından birine karşı futbol oynayacağız.”

‘Desteklesinler, başarırız’

”Ben inanıyorum ki bu beraberlikle taraftarlarımızın bu gücünü futbolcularıma göstermesi durumunda epeyce şeyin fazlaca kısa müddet içerisinde değişeceğine inanıyorum. Taraftarlarımıza güveniyorum, onların da bana güvendiklerini, sevdiklerini biliyorum. Fakat benden çok kadroya inanmalarını, güvenmelerini bekliyorum. Gün birlik olma, birlikte olma günü. Fenerbahçemizi 3 kulvarda destekleme günü. 1 kupa, 2 kupa ya da kupaların haricinde düzgün futbolla gidebilmeyi umuyorum. İnşallah daima birlikte bir takım olarak, liderimizin, yöneticilerimizin, taraftarlarımızın dayanağıyla biraz vakte gereksinimimiz var.”

‘Motivasyonum Yüksek’

”Oyuncularımız epeyce pahalıdır. Pahalı oldukları için buradalar. Bu formanın ne kadar bedelli olduğunu, ne kadar büyük bir sorumluluk istediğini ve bu sorumlulukları almaları gerektiğini, ne yapmamız gerektiğini oyuncularıma anlattım. Dün hayli değerli bir toplantı yaptım. Bu şuurla maçlara hazırlanacağımızı, bu şuurla özel yaşantılarında önümüzdeki maçı düşünerek hareket etmelerini ve hayatlarını buna nazaran dizayn etmelerini istedim. Bu da benim hakkım. Ben buranın teknik sorumlusuyum. her insanın benden beklentileri var. Ben hayatımı bu işe verdim, bu yolda oyuncuların da bana verdikleri güç müspettir. Ben de oyuncularımı seviyor, inanıyor ve güveniyorum. Moral ve motivasyonumu yüksek tutmaya mecburum. Oyuncularım bana bakıyor, benim vücut dilime, ses tonuma, gücüme ve konumuma bakıyor. Ben, kendimde bu olumlu enerjiyi görüyorum.”

‘Mesut Özil bundan daha sonra daha âlâ olacak’

”Beni hepiniz tanıyorsunuz. Çok net, ortasından geldiği üzere konuşan biriyim, rol yapmam. Mesut, dünya çapında, fazlaca yetenekli bir oyuncu. Çok da düzgün bir insan. Kendisiyle dün görüştüm, konuştum. Birtakım ufak tefek sorunlar olabilir. Buranın eski bir futbolcusu, evladı olarak konuştum, samimi bir konuşma oldu. Kendisi de bundan epeyce keyifli oldu. Bundan daha sonra daha âlâ olacak diye düşünüyorum. Bugün bu ülkede kaç tane İrfan Can Kahveci, kaç tane İrfan üzere yetenekli oyuncu var? Mesut, İrfan, Muhammed, Tisserand, Sangare… Hepsi bizim bedelimiz, oyuncumuz. Hepsine sahip çıkacağız. Onlar da sorumluluk alacak, konuşacaklar, net bir biçimde daima birlikte birbirimize el vereceğiz ve en düzgününü yapacağız.”

‘Löw, Jorge Jesus için yanıtı’

İsmail Kartal, sarı lacivertli kulüp ile dönem sonu için ismi geçen Löw ve Jorge Jesus ile ilgili gelen soru üzerine şu tabirleri kullandı:
”Başkanımla fazlaca samimi görüşmelerimiz oldu. Ben Fenerbahçeliyim. Bunları konuşmanın yanlışsız olduğunu düşünmüyorum. Oyuncularımı en üst düzeye nasıl yükseltebilirim, bunun için uğraşıyorum. Liderimizle konuşur, her vakit hoş ve hakikat olanın yolunu buluruz.”