İsmet Berkan: Bu ülkede Tayyip Erdoğan’a “Ben hancıyım sen yolcu” diyebilecek, kendine “hancı” sıfatını vermeyi hak eden bir tek kişi var ise, o kişi

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Karar müellifi İsmet Berkan, 2017’de çıkan müziği niçiniyle eleştirilen gayesi olan Sezen Aksu’ya yönelik “Hz. Adem efendimize kimsenin lisanı uzanamaz; o lisanları yer geldiğinde koparmak bizim bakılırsavimizdir” diyen Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ı eleştirdi.

Erdoğan’ın Sezen Aksu’nun millet için ne manaya geldiğini bilmediğini ya da unuttuğunu söyleyen Berkan, şöyleki devam etti:

“O ana kadar o aptalca tartışmaya bence o tartışmalara katılanlar ismine duyduğu utancı içine gömerek sessiz kalan Sezen Aksu, ‘dilinin koparılması’ tehdidine karşılık vermek zorunda kaldı. Evet zorunda kaldı, zira bu ‘Adem-Havva’ tartışmasının aptalcalığından fazlaca utandığından da, bu arbedenin hiç bir yerinde olmak istemediğinden de, elinden kolundan paçasından çekiştirilse de o tartışmacılarla birebir çukura girmek istemediğinden de adım üzere eminim.

‘Dilini koparmak’la tehdit eden Tayyip Erdoğan’a ‘Beni öldüremezsin, sesimi kesemezsin’ dedi fakat bunu bile kendi inceliğiyle, kibarlığıyla, bir şiir olarak söylemiş oldu. Bir demeç yahut manifesto olarak değil. Müzikteki Adem ile Havva’yı ‘Hazreti Adem ve Havva’ olarak anlayan zihniyetteki insanlardan hala incelik, kavrama yeteneği ve zeka bekliyor Sezen Aksu.

İnsanlara inancını kaybetmemek, onlara bilgisiz küçük çocuk değil yetişkin muamelesi yapmaya devam etmek, Sezen Aksu’yu Sezen Aksu yapan şeylerden biri. Kimseye doruktan bakmıyor, göz hizasından konuşmaya dikkat ediyor. Bu ülkede Tayyip Erdoğan’a ‘Ben hancıyım sen yolcu’ diyebilecek, kendine ‘hancı’ sıfatını vermeyi hak eden bir tek kişi var ise, o kişi Sezen Aksu. Zira, yalnızca Tayyip Erdoğan değil hepimiz yolcuyuz. Yaşar Kemal, Sezen Aksu üzere isimler ise bu ülkenin hancıları. Onlar sesleriyle, kelamlarıyla daha jenerasyonlar uzunluğu insanlara his aktarmaya devam edecekler. Acı olan, Sezen Aksu’nun hancı olduğunu hatırlatmak zorunda kalması.”

Ne olmuştu?

Ulusal Beka Hareketi Genel Lideri Murat Şahin, Sezen Aksu’ya “Şahane Bir Şey Yaşamak” isimli yeni müziği niçiniyle reaksiyon gösterdi. Şahin Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “14 Temmuz 2016’da ‘CUNTA’ imalı müziğin kelamlarını yazan, dün de dini hassasiyetlerimize hakaret içeren müzik kelamlarını piyasaya sürerek kinini kusan, FETÖ’nün ‘aziz dostum’ dediği Sami Yıldırım’ın kızı #sezenaksu yarın 20:30’da kapındayız…” dedi. Dün de Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cuma namazını kıldığı Büyük Çamlıca Mescidi’nde, ismini anmadan Sezen Aksu’ya yönelik, “Bütün bunların karşısında dimdik duracak olanlar sizlersiniz. Hz. Adem efendimize kimsenin lisanı uzanamaz. O uzanan lisanları yer geldiğinde koparmak bizim bakılırsavimizdir” ifadelerini kullandı.

TIKLAYIN | Erdoğan’dan Sezen Aksu’ya: Hz. Adem efendimize kimsenin lisanı uzanamaz; o lisanları yer geldiğinde koparmak bizim misyonumuzdur

Sezen Aksu: Mevzu ben değilim, mevzu memleket; 47 yıldır yazıyorum, yazmaya devam edeceğim

TIKLAYIN | Bahçeli’den Sezen Aksu’ya: Serçeysen serçeliğini bil, sakın kuzgunluğa heves etme