Isparta’daki kesinti daha sonrası gözler Cengiz Holding’te

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ağır kar yağışı kararı 3 Şubat’tan itibaren dört gün elektrik verilemeyen Isparta’daki arızanın giderildiğini ve Isparta vilayet ve ilçe merkezlerinde güçsüz şebeke kalmadığını deklare etti. Ağır kar yağışına bağlı olarak elektrik şebekelerinde buz yüküne dayalı önemli hasarlar oluştuğuna dikkat çeken Dönmez, 600’e yakın işçi, 200’e yakın iş makinesiyle çalışmaların devam ettiğini söylemiş oldu.

“Isparta vilayet merkezinde ve ilçe merkezlerinde an prestijiyle güçsüz şebekemiz kalmamıştır. Şu anda son arızanın bulunduğu yerdeyiz” diyen Dönmez, merkezdeki grupların merkezdeki çalışmalarının son bulmasının akabinde kırsala ve köylere yönlendirdiklerini söz etti.

Isparta’da temaslarda bulunan GÜZEL Parti heyetinin verdiği bilgilere bakılırsa Isparta’da kar yağışını takip eden elektrik kesintisi sırasında sekiz ilçe merkezi, 188 köy, 113 bin hane ve ve mesken elektriksiz kaldı.

Elektrik şirketlerinin özelleştirilmesi

Isparta’da elektrik kesintileriyle bir arada elektrik şirketlerinin özelleştirilmesi ve bu şirketlerin yetierince denetlenip denetlenmediği de tartışmaya açıldı. Türkiye’de geçen yıllar ortasında elektrik üretiminin yüzde 80’i, dağıtım hizmetlerinin tümü de özel şirketlere geçmişti. Isparta’daki elektrik dağıtım hizmeti ise Cengiz Holding’e ilişkin elektrik dağıtım şirketi AEDAŞ tarafınca veriyor.

Hafta sonu Isparta’ta incelemelerde bulunan GÜZEL Parti Genel Lider Yardımcısı Ümit Dikbayır, kelam konusu şirket için özel denetleme yapılmasını talep etti. Dikbayır, “TBMM Lideri’nin Sayıştay’dan özel denetleme isteme yetkisi var, onu talep edeceğiz. Buradaki hem belediye hem valilik hakkında birebir vakitte bilhassa elektrik dağıtım firması hakkında denetleme talep edeceğiz TBMM Başkanlığı’ndan” açıklamasını yaptı.

AEDAŞ mağduriyetleri tazmin edecek mi?

UYGUN Parti Genel Lider Başdanışmanı Aytun Çıray da Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e Isparta’daki elektrik kesintileri ile ilgili olarak “Cengiz Holding’e ilişkin elektrik dağıtım şirketi AEDAŞ’ın Ispartalıların uğradıkları ağır mağduriyeti telafi ve tazmin etmesine yönelik bir teşebbüste bulunmayı ve mukaveleden kaynaklanan türel yaptırımlar konusunda harekete geçmeyi düşünüyor musunuz?” sorusunu yöneltti.

Dönmez’in yanıtlaması için soru önergesi veren Çıray, hükümetin yürüttüğü siyasetlerin iflasa niye olduğunu öne sürdü. Güç üreticileri ve dağıtımcılarının bankalara toplam kredi borcunun salgın öncesinde 70 milyar dolar olduğunu ve geri ödemediklerini söz eden Çıray, Berat Albayrak’ın iktisat bakanı olarak tüm üreticileri ve bankaları bir ortaya getirdiğini, dinlediğini lakin hiç bir şey yapmadığını söylemiş oldu.

ANKA,DW/HS,HT

©Deutsche Welle Türkçe