İstanbul benim konutum üzere

JoKeR

Active member
Grammy Mükafatlarına aday gösterilen birinci Portekizli sanatçı olan Mariza, Portekiz Devleti tarafınca Portekiz külçeşidini yurt haricinde en düzgün temsil eden sanatçı unvanını aldı. Unesco’nun “Kültürel Miras” listesine aldığı Fado geleneğine çağdaş bir yorum katan Mariza, 19 Aralık’ta birinci kere Güçlü PSM’de müzikseverlerle buluşuyor. Konser öncesi Fado müziğinin altın ismi Mariza ile Fado müziğinin anlamsal tabirinden kendi bahtına derin bir seyahat yaptık.

Evvel karantina günlerinden başlamak istiyorum. Bu yorucu 2 yıl sizin için nasıl geçti? Neler yaptınız?

Bu süreçte albümle ilgili çalışmalarıma devam ettim. Mesleğimin 20. yılında nitekim derinden hissettiğim müzikleri seslendirdiğim ve Fado’nun kraliçesi Amalia’ya ithaf ettiğim “Mariza Sings Amalia” albümünü yayınladım.

Siz bu hastalığı (Covid 19) geçirdiniz mi ya da yakınınızı bu hastalıktan kaybettiniz mi? Tüm dünyanın yaşadığı bu travma sizi nasıl etkidi?

Büyük kayıplar yaşamadım fakat alışılmış ki hayatımda her şey değişti, olumlu manada her hususta farklı bir bakış açısına sahip olduğumu söyleyebilirim. Pandemi bana hayatımızda sahiden kıymetli olan şeylere odaklanmamız gerektiğini öğretti. Şu anda aileme ve kendime daha epey vakit ayırıyorum ve bu durumun müzik söyleme formumu bile zenginleştirdiğini düşünüyorum.

“Fado müziğini seçmedim kaderimdi” demiştiniz bir röportajınız da. Fado müziği mi kendi solistini seçer?

Fado’yu çocukluğumdan itibaren oturduğum mahallede, ailemin tavernalarında birbirinden hoş müzikler söyleyen Fado şarkıcılarını dinleyerek öğrendim. Benim bir çocuk olarak ezberlediğim birinci müzikler daima Fado müzikleri oldu. Fado ile 5 yaşında ailemin tavernasında, oturduğumuz konutun sokaklarında tanıştım. Babam hafta sonları Fado geceleri yapmaya karar vermişti. Planlayarak bir şey yapmadım küçük yaşlardan beri müzik söylüyorum. Fadoların kelamlarını ezberlemeye çalışırdım. Fado daima yaşamımdaydı, ben onu değil o beni buldu. Eski fado müziklerini araştırıp bulmak beni memnun ediyor. Fado beni anlatıyor.

FADO PORTEKİZ RUHUNU YANSITIYOR

Ülkeniz tarafınca Fado külçeşidini en yeterli temsil eden sanatçı seçildiniz. Bu misyonda dünya da yapmak istediğiniz projeler neler?

Çok hoş müzikler, müzikal iş birlikleri ve dinleyiciler biriktirmeye devam etmek istiyorum. Müzik söylemiş olduğim ya da sahneye adım attığım her an elimden gelenin en güzelini yapmaya çalışıyorum. Fado müzikçisi olarak “Amalia” ismini taşıyan mükafatı aldığımda da bu müziği tüm dünyada en âlâ biçimde temsil etmek üzere kendime bir yemin ettim. Mesleğimin 20.yılını geride bırakırken onun mirasına bir kere daha sahip çıkmak için “Mariza Sings Amalia” albümünü hazırladım. Yapmak istediğim Fado müziklerini dünyanın her yerindeki dinleyicilerle buluşturmaya devam etmek.

Fado müziğin en usta isminden en yalın tarifiyle sizin ağzınızdan “Fado” ne demek öğrenmek isteriz.

Fado, dünya müziği içerisinde bilhassa Amalia Rodrigues’ten daha sonra sonları aşan ve geniş kitlelerce tanınan bir müzik çeşidi halini aldı. Bence Fado Portekiz’in ruhunu taşıyor ancak aşk acıları gidip de dönmeyenler ve hüzünlü aşklar akabinde söylenen müzikler her yerde birebir bu yüzden de geniş kitlelere hitap ediyor.

Müziğin lisanı ortak

senelerca dünya turnelerinde bulundunuz. Fado müziğine yaklaşımı doğrultusunda sizi en şaşırtan ülke hangisiydi?

Aslında şaşırtan değil fakat memnun eden bağlar kurduğum ülkeler oldu. Müziğin lisanı ortak. Türk dinleyicisi de Akdeniz coğrafyasındaki öbür beşerler üzere tutkulu. Hislerini coşkuyla söz ediyor. Sahnede müziklerimi söylerken kelamlarını anlamasalar bile hüzünlerini kendi müziklerinde olduğu üzere derin yaşadıklarını hissedebiliyorum. Bu yüzden Türkiye’deki dinleyicilerimle aramda fazlaca özel bir bağ var.

Gözlemlediğim kadarıyla yaptığınız müzikten imajınıza kadar geleneklerinize bağlısınız. Değişime karşı yaklaşımınız nasıl?

Aslında geleneklere bağlıyım lakin hem şahsi olarak tıpkı vakitte müziğimde yeni şeyler denemekten de korkmuyorum. Albümlerde hudutlar biraz daha esneyebiliyor. örneğin “Terra” ya da “Mundo” albümünde de farklı soundlar vardı. Bir sanatçı olarak yaşadığımız çağ içerisindeki müziklerle etkileşim ortasında olmamak mümkün değil.

Yemek yemek ve alışveriş yapmak istiyorum

Daha öncede İstanbul’a geldiniz ve gezdiniz. Bu gelişiniz de yapmak istediğiniz neler var?

Kozmopolit yapısı ve sıcak insanları bana kendimi konutumda hissettiriyor. İstanbul’da Kapalıçarşıda alışveriş yapmayı hayli seviyorum. Lezzetli Türk yemekleri yemek, kucak kucak alışveriş yapmak ve Boğazın havasını içime çekmek istiyorum.

Sizi seven ve tanıyan hepimiz konser de olacağız. Müziğinizi ve sizi tanımayan müzik severlere seslenmek gerekirse İstanbul’daki konserinize gelenler nasıl bir performans ile karşılaşacak?

Şiddetli PSM’de birinci defa sahne alacağım için fazlaca heyecanlıyım. İstanbul’daki konserimde “Mariza Sings Amalia” ve tüm albümlerimden sevilen müziklerimi seslendireceğim. Bence en kıymetli şey bir arada olmak, müziği paylaşmak.