İstanbul’da kaçak hayvan operasyonu; 6 yılan, 2 kertenkele ve 12 tarantula ele geçirildi

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
İstanbul Vilayet Jandarma Komutanlığı Etraf, Tabiat ve Hayvanları Müdafaa Timi, Sancaktepe’de bir meskene yaptığı operasyonda çeşitli çeşitlerde 6 yılan, 2 kertenkele 1 akrep ve 12 yavru tarantula ele geçirdi. Meskeninde kaçak hayvan bulunan H.Ö. isimli şahsa ise toplamda 99 bin 400 TL. para cezası uygulandı.

İstihbarat Şube Müdürlüğü takımları; H.Ö. isimli şahsın İstanbul Sancaktepe’de bulunan meskeninde, yasadışı yollarla ülkeye sokularak satılmayı bekleyen hayvanlar olduğu bilgisini edinmesi üzerine Jandarma Etraf, Tabiat ve Hayvanları Müdafaa Timi ile bir arada harekete geçti. Kelam konusu şahsın adresinin tespit edilmesi üzerine takımlar operasyon için düğmeye bastı.

Jandarma gruplarınca, H.Ö. isimli şahsın Sancaktepe’de bulunan konutunda yapılan aramalarda; yasadışı yollarla ülkemize sokulmuş olan ve satılmayı bekleyen; 1 adet 30 santim uzunluğunda Savanlar Monitör cinsi kertenkele, 2 adet 50 santim uzunluğunda Mısır yılanı, 2 adet 150 santim uzunluğunda Boa yılanı, 1 adet sarı renkli yavru Gecko kertenkele, 1 adet 30 santim uzunluğunda Piton yılanı, 1 adet Akrep, 1 Adet 30 santim Meksika cinsi siyah Kral yılanı, 12 adet yavru tarantula cinsi sürüngen hayvanlar ele geçirildi. Kaçak hayvanlar, Tabiat Muhafaza ve Ulusal Parklar gruplarına teslim edildi.

Meskeninde kaçak hayvan bulunan H.Ö. isimli şahsa ise; 4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanununun 18 ve 19’uncu hususları yeterince 17 bin 400 TL idari para cezası, 5607 Sayılı Kaçakçılık ile Gayret Kanununun 3’üncü unsuru mucibince 82 bin TL. isimli para cezası olmak üzere toplamda 99 bin 400 TL. para cezası uygulandı.