Javier Bardem, cinsel taarruz argümanlarına karşın Woody Allen’ın gerisinde

Cicekciabla

Genel Mod
Global Mod
Javier Bardem, cinsel taarruz argümanlarına karşın Woody Allen’ın gerisinde Javier Bardem, yeni bir röportajda Woody Allen’a yönelik cinsel akın savlarını dedikodu olarak niteleyerek ünlü direktöre dayanağını göstermeye devam etti.

Woody Allen’ın evlatlık çocuğu Dylan Farrow’u çocukken taciz ettiği ile ilgili tezler sık sık gündeme gelirken Woody Allen’a reaksiyon gösterenler yanında dayanak verenler de dikkat çekiyor.

Son olarak ünlü direktörle çalışmış oyunculardan Javier Bardem verdiği bir röportajda Allen’ın gerisinde durdu.

2013’te direktörün başka yaşadığı kızı Dylan Farrow, onu cinsel tacizle suçladı. Allen, Farrow’un argümanlarını şiddetle reddetti. İspanyol oyuncu da bu argümanların akabinde, Oscar ödüllü direktörle çalışmaktan muhakkak utanmadığını söylüyor:

YASAL OLARAK KANITLANMADI

“Woody Allen’ın hatalı olduğuna dair delil olsaydı; evet, onunla çalışmayı bırakırdım ancak kuşkularım var.”

Daha evvel Allen’ın sinemalarında oynadığı için pişman olmadığını söyleyen Bardem, Guardian’a insanların, hatalı oldukları mahkemede kanıtlanana kadar suçsuz oldukları konusunda ısrar etti:

“Yasal olarak kanıtlanmamışsa, birini parmakla göstermek fazlaca tehlikeli. Hatta bu, yalnızca bir dedikodu olur. Mantığın gerektirdiği biçimde davranmaya çalışıyorum; yani birinin hatalı mu yoksa günahsız mu olduğunu belirlemek için var olan kuralları izleyelim. Dava bir daha açılırsa ve hatalı olduğu kanıtlanırsa, ‘Ne vahim bir şey’ diyen birinci kişi ben olacağım. Lakin çabucak hemen, bunu söyleyebileceğim bir şey görmedim.”

Bardem, 2008’de Allen’ın Vicky Christina Barcelona’sında rol aldı ve performansıyla Altın Küre kazandı.

Dylan Farrow ve annesi Mia Farrow

ÜNLÜLER WOODY ALLEN’IN ARDINDA

Bardem, Allen’ın savunan tek yıldız değil. Diane Keaton da Allen’a dayanağını daha evvel lisana getirmişti. Keaton, “Woody Allen benim arkadaşım ve ona inanmaya devam ediyorum” halinde tweet atarak direktöre dayanağını duyurmuştu.

Alec Baldwin de sıkıntı durumdaki direktörü savunmaya devam edenlerden… Oyuncu daha evvel Farrow’un argümanlarını haksız ve üzücü olarak nitelemişti, fakat daha yakın vakitte yorumlarını bir adım öteye taşıdı ve Farrow’u Harper Lee’nin Bülbülü Öldürmek kitabındaki Afro-Amerikalı bir adamı haksız yere tecavüzle suçlayan Mayella Ewell ile karşılaştırdı:

“Bülbülü Öldürmek’teki Mayella gibi… Lakin şöhretleri ne olursa olsun birini mahvetmedilk evvel bundan daha fazlasına gereksinimim var. Çok daha fazlasına gereksinimim var.”

En son, altı Woody Allen sinemasında rol alan aktör Wallace Shawn da bir köşe yazısında üretimciyi cinsel taciz savlarına karşı savundu. Shawn, Dylan’ın 1992’de yedi yaşındayken Allen’ın kendisine uygunsuz bir biçimde dokunduğunu söylemiş olduğinde olanları yanlış hatırlamış olabileceğini söylüyor. Ayrıyeten Dylan’ın annesi Mia Farrow’un Allen’a karşı olan hislerinden etkilenmiş olabileceğini de yazdı.