Kahve de var sanat da

JoKeR

Active member
Üsküdar’ın son vakit içinderda en beğenilen adreslerinden biri olan Uncular Caddesi. Buradaki dükkanlar yavaş yavaş kafelere dönüşüyor. Üsküdarlıların hafta sonu akın ettiği bu caddedeki bir kahveci dükkanı ise başkalarından çok farklı. Kurukahveci Hafız Ahmet isimli bu yerin üst katında son bir yıldır birbirinden hoş fotoğraf ve sınır stantları açılıyor. Geçtiğimiz ay Saime Rikkat’ın standından daha sonra bu hafta da bir daha Üsküdarlı bir sanatçı olan Ömer Şen’in şahsi standı Otantisite 5 sanatsaverler için kapılarını açtı. Stant, 23 Ocak’a kadar Üsküdar’daki Kurukahveci Hafız Ahmet’in üst katındaki Kahve Sanat Galerisi’nde görülebilecek.

Ömer Şen

20 YILLIK BİR SERÜVEN

Aygül Okutan’ın küratörlüğünü üstlendiğ stant klâsik çizgi ile fotoğrafın buluştuğu yapıtlardan oluşuyor. 15 yapıtın yer aldığı stantta sanatçı Ömer Şen, Hoş Sanatlar Fakültesinin Türk Sanatları kısmında eğitim aldığını ve 20 yıldır çeşitli sanat kısımlarında çalışmalar yaptığını söylüyor. Tezhip ve fotoğraf eğitiminin akabinde Hattat Hasan Çelebi’den hüsnühat dersleri aldığını belirten Şen çalışmalarını Üsküdar’daki atölyesinde sürdürüyor. “Yirmi yıllık bir serüven. Klasik temelli yenilikçi bir anlayışla eserler üretiyorum. Çalışmalarımın temelinde klasikten besleniyorum. şahsi olarak da beşinci standım. Fotoğraflarımda de Türk sanatları motiflerini kullanarak yenilikçi biçimde eserler üretmeye devam ediyorum” diyen Şen, stantta motifler, runik alfabe ve divani harfler olmak üzere 3 farklı kısımda yapıtlarının yer aldığını belirtiyor. Şen, “Eserlerim çeşitli karma stantlarda yer aldı. Yurt haricinde Londra Bienali, İtalya’da Florensa Bianeli ve Katar Arka Şenliğine katıldım” kelamlarıyla sanat seyahatini anlatıyor. Kahve içip stant gezmek isteyenler yolunu düşürebilir.

Kahve ile sanatı buluşturmak istedik

Kurukahveci Hafız Ahmet işletme sahibi Abdussamet Kurukahveci ise standa mesken sahipliği yapmaktan duydukları memnuniyeti lisana getirerek şunları söylüyor: “İstanbul’da kahve seyahatimiz 15 yıl evvel başladı. Bu seyahate çıkınca sanatseverler bizim mekanımızı sevmeye başladı, biz de onları sevdik. En başından beri kahveye daima sanat gözüyle bakıyorduk. Zira kahve kavurmak incelikleri olan başka bir sanat bizim için.”

Kahveyle sanatı buluşturmak istediklerini ve yerlerinin bir kısmını sanatsever dostlarına ayırdıklarını aktaran Kurukahveci, “’Kahve Buluşturur’ sloganıyla başlamış olduk. Burada 8-9 stant açtık. Bu seyahat devam edecek. Çok mutluyum ve memnunum. Kahve de buluşturuyor gerçekten” diye anlatıyor.

Çizgi ve tezhibe çağdaş yorum

Sanatçı Ömer Şen, “Otantisite 5” isimli şahsi standında, çizgi ve tezhip sanatındaki küçük motiflerin hoşluğunu vurgulamak için 2 metreye kadar büyüterek soyut ve çağdaş yüzlerini gösteriyor. Orta Asya Türklerinden esinlenerek runik harflerden ve Anadolu kilim motiflerinden esinlenerek hazırlanan yapıtların yer aldığı standın küratörlüğünü Aygül Okutan üstleniyor.