Kaliforniya'daki en popüler köprüler

Joachim

Genel Mod
Global Mod
Cuma. Kaliforniyalılar en sevdikleri köprüleri paylaşıyor. Güney Kaliforniya'nın en eski kitapçısı da alıcı arıyor.

Bir yıldan biraz fazla bir süre önce Los Angeles'tan San Francisco'ya taşındım ve beni hâlâ yeni gelen biri olarak gösteren şey, Bay Area'daki köprüleri geçmekten ne kadar keyif aldığımdır.

Geçtiğimiz günlerde Interstate 80 üzerindeki Carquinez Köprüsü üzerindeki ilk sürüşümde, endüstriyel çelik köprü ve onun geçtiği şey beni büyüledi: Contra Costa ve Solano ilçelerini ayıran, Carquinez Boğazı olarak bilinen uçsuz bucaksız su alanı.

Bir köprünün havadayken bir ilçeden çıkıp diğerine girmemi sağlaması gerçekten büyülü görünüyor, çünkü yakın zamanda benimle arabaya binen herkes etrafta dolaştığımı duymuştur.

Okuyucular bana Kaliforniya'daki en sevdikleri köprüler hakkında e-posta gönderdiler; bunlar arasında Big Sur'daki Highway 1 üzerindeki Bixby Köprüsü, Pasadena'daki Colorado Caddesi Köprüsü ve tabii ki Golden Gate gibi en ünlü olanlar da var.

Bazıları, Santa Ynez Dağları'ndaki Cold Spring Kanyonu Kemer Köprüsü, Donner Geçidi Yolu üzerindeki Gökkuşağı Köprüsü ve Humboldt İlçesindeki Eel Nehri üzerindeki Fern Köprüsü gibi daha az bilinen köprülere olan sevgilerini paylaştı.

Her türlü köprü bizi büyüleyebilir ama çoğu zaman kişisel bağlantılar da bizi büyüleyebilir. İşte bunlardan bazıları, biraz düzenlenmiş:

“En sevdiğim Körfez Köprüsü'nün batı kısmı. Ben çocukken ailem çift katlı köprünün üzerinden geçti ve alt kısımdan San Francisco'dan ayrıldık. Dönüşte üst kısım Altın Kapıyı andırıyordu. Çift katlı köprü konseptine alışmam biraz zaman aldı. 60 yılı aşkın sürenin ardından bazı anıların neden hala bu kadar net olduğunu bilmiyorum ama bu da onlardan biri.” Marty McVeigh, Brentwood

“Bana göre Sacramento'daki Tower Bridge şehrin en güzel yerlerinden biri. Gün batımının altın rengiyle yansıma şekli veya köprünün nehre yansıma şekli. Özellikle aşağı doğru inerken Sacramento'nun tam kalbini görebilmeniz.” – Sidney Amestoy, Sacramento

“Redding'deki Güneş Saati Köprüsü, Sacramento Nehri'nin iki yakasından çok daha fazlasını birbirine bağlıyor. Köprü turu yapabilen az sayıdaki şanslı kişiden biri olarak köprünün nasıl yeni bir şehir merkezine dönüştüğünü gördüm. Burada yerel halk ve ziyaretçiler çocukları ve köpekleriyle bir araya geliyor ve nehirdeki somon balığı, nehirdeki kazlar, balıkkartalı, kel kartal ve nehir üzerinde uçan akbabalara kadar çevredeki dağların ve yaban hayatının sürekli değişen manzarasının tadını çıkarıyor.” —Kay Johnson, Redding

“İşe giderken en sevdiğim köprüden geçmek zorunda kaldığım için çok şanslıyım: Richmond-San Rafael Köprüsü. En pitoresk hissi veriyor. San Francisco şehrini tüm ihtişamıyla ya da sislerin içinde görebilirsiniz. Köprü doğrudan Red Rock Adası'nın yanından geçiyor ve bu da aynı zamanda vahşi, doğal bir his veriyor. Her iki yönde de karşıya geçtiğinizde, ya yükselen Tamalpais Dağı'nı ya da güneyde Oakland ile birlikte Doğu Körfezi'nin genişleyen, ışıklı tepelerini göreceksiniz. Köprüde Golden Gate Köprüsü'nden çok daha az insan var, bu yüzden daha kişisel hissettiriyor.” — Helen Couture Rodriguez, El Cerrito

“San Diego'da yaşıyorum ve yüzme antrenmanına gitmek için düzenli olarak Coronado Köprüsü'nden geçiyorum. Köprünün kendisi bir mühendislik harikası olmasına rağmen güzel bir şey değil. Ama Coronado Adası'nın manzarası bana her zaman ne kadar güzel bir yerde yaşadığımı hatırlatıyor!” – Barton Lynch, San Diego

“Genç yeğenim birkaç yıl önce köprülere takıntılı hale geldi, bu yüzden doğum günü için Körfez Bölgesi'ndeki her köprünün üzerinden geçerek çok uzun ama unutulmaz bir gün geçirdik. 9 yaşında, gözleri açık bir çocuk olarak tüm bu kilometreleri kat ederken, su yollarımızı süsleyen tüm açıklıklara dair yeni bir takdir kazandım. Bir daha asla favorim olmayacak!” – Brandi Katz, Tatlar

“Neredeyse on yıldır Bay Area'da yaşadım ve San Mateo-Hayward Köprüsü en iyisi. O kadar uzun ki kendinizi kocaman bir su kütlesinin üzerinde yalnızmış gibi hissediyorsunuz. Ve yılın belirli zamanlarında eve dönüş yolunda nefes kesici gün batımları oluyordu.” Jay Torres, Laguna Plajı

“Çoğu gün Golden Gate Köprüsü üzerinden işe bisikletle gidip gelebilecek kadar şanslıyım. Yaklaşık 10 yıl önce New York'ta bir iş için işe alındım ve eve dönerken arkadaşım Tucker'la işin artılarını ve eksilerini tartışıyordum. Tucker suda bir şey gördü ve bizi batı güvertesinin ortasında durdurdu. Ne daha önce ne de o zamandan beri görmediğim bir şekilde, köprünün hemen batısında iki balinanın kaçmaya başlaması bizi sevindirdi. Tucker bana şöyle dedi: “Philip, eğer bir işaret arıyorsan…” Ben hâlâ en sevdiğim köprüden mutlu bir şekilde geçiyorum.” Philip Norris, Değirmen Vadisi

Bize söyle

Sevgililer Günü yaklaşırken kendimize aşkla ilgili şu soruyu soruyoruz: değil DSÖ seviyorsun ama Ne Kaliforniya'nın kendi köşeni seviyorsun.

Bize Kaliforniya şehrinize, mahallenize veya bölgenize veya bir bütün olarak Golden State'e bir aşk mektubu gönderin; bunu gelecek bir bültende paylaşabiliriz. Ekibe CAtoday@Haber adresinden ulaşabilirsiniz.

Ve gitmeden önce, bazı iyi haberler

Robert Ashton Conner, Margaret Ann Steffens'e aşık olana kadar sutopu hakkında pek bir şey bilmiyordu.

Danville'de önemli sutopu oyuncularından oluşan bir ailede büyüyen Steffens, 15 yaşında ABD kadın milli sutopu takımına katıldı ve takımla 2012 ve 2016'da Olimpiyat altın madalyaları kazandı. Marin County yerlisi olan Conner, hemen ondan etkilendi.

İkili, Steffens'in Stanford'da lisans eğitimini tamamladığı 2016 yılında Palo Alto'daki bir doğum günü partisinde tanışmıştı. Bağlantının hemen kurulduğunu söylediler. İki hafta sonra çift ilk buluşmalarını ve ilk öpüşmelerini paylaştı ve kısa bir süre sonra Conner, antrenmandan izinli olduğu günlerde Steffens'i görmek için düzenli olarak Palo Alto'ya gidiyordu.

Hikayesinin geri kalanı sutopu oyunlarında (önce Macaristan'da ve ardından Steffens'in profesyonel olarak oynadığı İspanya'da) ve Olimpiyat madalyalarında (Steffens 2021 Tokyo Olimpiyatları'nda üçüncü altın madalyasını kazandı) anlatılıyor. 2022'de Conner evlenme teklif etti ve çift geçen Kasım ayında San Juan, Halkla İlişkiler'de evlendi.