Karagöz daima kendini yeniliyor

JoKeR

Active member
Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı üzere biroldukca değerli kurumun takviye verdiği, İSYAP Sanat İmal Yapım ve Karagöz Derneği tarafınca düzenlenen “6. İstanbul Karagöz Festivali” sanatseverlerle buluştu. 30 Kasım’a kadar sürecek olan şenlik, altı farklı ilçede Karagöz sevenleri bir ortaya getirecek. Program kapsamında Karagöz oyunu gösterimleri, Genç Karagözcüler Atölyeleri gerçekleştirilecek. Karagöz tasvirlerinin de ikram edildiği şenlikte çocukların bu sanatı yakından tanıması ve yıl boyunca onunla vakit geçirmesi hedefleniyor. Ayrıyeten Karagöz sanatı hakkında yanlış bilinenlerin düzeltilmesi amaçlanıyor.

Bu sene, Karagöz ve kukla sanatkarı Alpay Ekler anısına düzenlenen şenliği, Karagöz sanatkarı ve Karagöz Derneği Lideri Enis Ergün anlattı. Ergün, şenliği seneye ülke geneline yayarak, cumhuriyetin yüzüncü yılında 22 farklı kentte yapmayı planladıklarını söylemiş oldu. Ergün; “Bunu Türkiye Karagöz ve Kukla Şenliği olarak sürdürmek, 81 ili gezmek istiyoruz. Bu sene şenliğimizi, sanatçı Alpay Ekler anısına gerçekleştiriyoruz. Ağustos ayında kaybettiğimiz büyük usta, Karagöz’ün bugünkü öykülerinin gelişmesi, yeni oyunlar yazılması ve yeni sanatkarların yetiştirilmesine hayli katkı sağladı” dedi.

Enis Ergün

KÖY OKULLARINA DA GİDİYOR

Festival birkaç haftayla hudutlu kalmıyor, yıl boyunca farklı noktalardaki köy okullarında çocuklarla buluşuyor. 2017 yılında “Milli Kültür Seferberliği” başlığıyla başlayan şenlik, somut olmayan kültürel mirasın sürdürülebilirliği ismine da pek değerli. Klasik oyunları hatırlatan aktiflik, yeni oyunlarla bugünü Karagöz ile yaşatıyor. Bu yılki programla yaklaşık iki yüz bin çocuğun Karagöz ve Hacivat’la buluşmuş olacağını lisana getiren Ergün, çocuklara Karagöz ve Hacivat armağan ederek geleneği meskende aileleriyle sürdürmelerini hedeflediklerini söz etti. Ergün, Karagöz’ün kendini daima yenileyen, öykü, kahraman ve macera üreten bir oyun çeşidi olduğunu ve İstanbul izleyicisinin, Karagöz’ün tüm renklerini ve zenginliğini bu sayede gördüğünü kelamlarına ekliyor.

Cemal Fatih Polat

HAYALİ PERDESİ DENİZE AÇILDI

Dört yıldır şenlikte yer alan Karagöz ve gölge oyunu sanatkarı Cemal Fatih Polat, klasik oyunların yanı sıra kendi yazdığı oyunları da perdede sahneliyor. Polat, bu sene şenlikte oynatacağı oyunu şu biçimde anlatıyor: “Bu vakte kadar İstanbul Gezgini, Pazarcı oyununu oynadım. Bu yıl da Karagöz’ün Denizler Macerası oyununu oynayacağız. Denizler Altında Yirmi Bin Fersah’tan uyarladım. Oyunda Karagöz Kaptan Nemo’yla birlikte o bildiğimiz macerayı yaşıyor. Bu oyunda çocuklar farklı canlıları perdede görüyor. Farklı teknikler kullanarak fener balığı yaptım, başından ışık sarkıttım. Led lambalarıyla parlayan bir denizanası yaptım. Klasik Karagöz’de görmediğimiz bir ambiyans oluşturdum.” Günümüz sanatkarlarını da hayali perdesine aktaran Polat, “Hacivat, sanatkarlara hayali perdesinde bir konser organize ediyor. Klasik çizgilere alıştığımız perdede, bir anda Fazıl Say görününce dikkat çekiyor” tabirini kullanıyor. Şenliğin Karagöz hakkındaki yanlış fikirlerin değişmesinde kıymetli olduğunu söyleyen sanatçı “İnsanlarda ’Karagöz, epey eski’ ve ‘Artık çocuklar ona gülmüyor’ algısı var. Tam karşıtı, oyuna gelsinler ve çocukların kahkahalarını, ilgilerini görsünler” diyerek herkesi şenliğe davet ediyor.