‘Karakterlerim bakış açımı değiştirdi’

JoKeR

Active member
Devlet Tiyatroları’nın bu yıl birincisini gerçekleştirdiği Milletlerarası Bayan Oyun Muharrirleri Tiyatro Şenliği bugün sona eriyor. Dünyanın dört bir yanından bayan tiyatrocuların metinleri ve seçkin sahne performanslarına mesken sahipliği yapan aktiflik, oyunlardan daha sonra düzenlenen söyleşilerle renklendi. Aktiflik, bayan müelliflerin tiyatroya, dünyaya, meselelere bakışının yanı sıra görünürlüklerinin artması ve onları anlamak, yeni müelliflere ilham olması açısından da çok kıymetli. Bugüne kadar Ankara ve İstanbul DT, Brezilya, Fas, Almanya’dan oyunlar tiyatroseverlerle buluştu. Şenliğin kapanış oyununu ise “Kadın Kahramanlar” ile İtalya, bu akşam AKM tiyatro salonunda sahneleyecek.

İLK YURT DIŞI TEMSİLİ TÜRKİYE’DE

Festival kapsamında gösterilen Sonsuzluk (Araf) oyununun muharrir ve direktörü Rim Mejdi ile bir ortaya geldik. Sonsuzluk, Fas sinemacı ve tiyatrocu Mejdi’nin 2021 yılında kaleme aldığı birinci eser. Tek perdeden oluşan oyun, birinci yurt dışı temsilini ülkemizde yapmış oldu. Şenliği kıymetlendiren direktör şu yorumda bulundu:

“Radyum kızlarını izledim. Sahne dizaynına bayıldım. Lisan farkından dolayı her şeyi anlayamasam da oyunda odağınızı kaybetmiyorsunuz. Bu cins şenlikler bayan müellif ve direktörlerin öne çıkması, oyunlarının sahnelenmesi açısından epeyce bedelli.”

KALMAM GEREKTİĞİNİ ANLADIM

Sonsuzluk oyunu, Halime isimli karakterin hareket halindeki bir trende uyanması ve yolculara sorduğu sorular niçiniyle sorguya alınmasıyla başlıyor. Ülkesindeki politik meseleleri ele aldığını söyleyen direktör, gelecekten umudu olmayan ve konutunu terk etmek isteyen genç Faslıların sorularını izleyicilere yöneltiyor. Oyunu nasıl kaleme aldığını “Depresyona yakındım. Fas’a fazlaca bağlıyım fakat o anda her şeyi terk etmek istiyordum. Oyunu yazarken bu fikir yok oldu, kalmam gerektiğini anladım. Karakterlerin farklı bakış açısı bana bu sonucu aldırdı. Onları çatıştırdıktan daha sonra, hem kendim birebir vakitte Halime karakteri için kalmak, terazide daha ağır geldi” diye anlattı.