Karar müellifi Taşgetiren 28 Şubat davasını yazdı: Acılar da bir gerçek, 80’lik- 90’lık, insanların tahminen de cenazelerinin cezaevinden çıkacak olma

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Karar gazetesi müellifi Ahmet Taşgetiren 28 Şubat davasına ait olarak, “Kime ne diyeceksiniz? Acılar da bir gerçek, 80’lik – 90’lık, birden fazla yürümekte zorlanan insanların tahminen de cenazelerinin cezaevinden çıkacak olması da bir gerçek.” yorumunu yaptı.

Taşgetiren yazısında, “Malum, 28 Şubat davasında yargılanan 103 sanıktan ortalarında devrin Genelkurmay Lideri emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, Genelkurmay 2. Lideri emekli Orgeneral Çevik Bir, Genelkurmay Harekat Lideri emekli Orgeneral Çetin Doğan ve eski YÖK Lideri Prof. Dr. Halil Kemal Gürüz’ün de bulunduğu 21’i müebbet mahpus cezasına çarptırıldı. Bir kısmı tutuklandı. Ceza alanların yaşları bir çok ileri. 80-90’larda. ötürüsıyla bir yandan ‘bu ileri yaşlardaki beşerler cezaevine konmalı mı? Cumhurbaşkanı affetse ne olur?’ tartışması sürüyor, bir yandan da ’28 Şubat devrinde yaşanan acıların hikâyeleri’ anlatılarak ‘Bunlar keselerine mi kalmalı?” sorusu soruluyor.” sözünü kullandı.

Taşgetiren şu sözleri kullandı:

“Kime ne diyeceksiniz? Acılar da bir gerçek, 80’lik – 90’lık, birden fazla yürümekte zorlanan insanların tahminen de cenazelerinin cezaevinden çıkacak olması da bir gerçek. Düşündüm de, ne kadar fazlaca hesaplaşma duygusu biriktiriyoruz. örneğin Selahattin Demirtaş’ın “Kokmanıza gerek yok, sizi asmayacağız, yargılayacağız.” sözü girdi siyasi hafızamıza ne yazık ki. Yargılamakla – asmayı yan yana kullanan bir devr-i sabık düşüncesi… Sorsanız Doğu – Güneydoğu’da birikmiş dünya kadar acı belgesini koyacaktır önünüze, olağan pek fazlaca insan da 6-8 Ekim olayları ötürüsıyla Demirtaş’a ait yüklü bir -acı dosyası-ndan kelam edecektir. PKK’nın yıllar ortasında oluşturduğu acı evrakları ise bir öteki fecaat.

27 Mayıs’ın acıları. 12 Mart’ın, 12 Eylül’ün acıları. İdamlar, idamlar, idamlar… Yaşı büyütülerek yapılan damlar. En zirveden savrulan “Asmayalım da besleyelim mi” herzeleri. 28 Şubatın acıları. Mamak ve Diyarbakır Cezaevleri’nin acıları, gözaltında azap acıları, Balyoz vs davalarındaki kumpaslar, 15 Temmuz’un acıları, 15 Temmuzdan daha sonra gelen olağanüstü periyotların biriktirdiği acılar. çabucak hemen gereğince konuşulmuyor, ancak orada bir yerlerde tıpkı vakitte yüzbinlerce insanın yüreğinde adaletsizlik isyanlarının biriktiği, üstelik bu isyan hislerinin çocuklara intikal ettirildiği bir gerçek. Bülent Arınç’ın Diyarb akır Cezaevinde yaşananlar için söylemiş olduği “Bunları ben yaşasaydım ben de dağa çıkardım” kelamları, aslında insanların yüreğine konan “hesaplaşma duygusu”nun çevirisi.Nesillere kin, öfke, nefret ve sonunda “hesaplaşma duygusu” miras bırakıyoruz. Küme küme kin, nefret adaları oluşuyor.”