Karar muharriri Ocaktan’dan Osman Kavala’ya: Şu günlerde Pink Floyd şarkılarını düşünmesini diliyorum, eminim adaletsizliklere karşı direnme gücü vere

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Karar gazetesi müellifi Mehmet Ocaktan, birleştirilmiş Seyahat davasında hakkında tutukluğuna devam sonucu verilen iş insanı Osman Kavala’ya ait olarak, “Biliyorum özgürlüğü elinden alındığı için dinleme imkanı olmayacaktır, fakat bir daha de şu günlerde Pink Floyd müziklerini düşünmesini diliyorum. Eminim adaletsizliklere karşı direnme gücü verecektir, zira ben o denli yapıyorum ve biraz olsun uygun geliyor…” niyetini lisana getirdi.

Ocaktan yazısında, “Öylesine absürt bir devri yaşıyoruz ki şahsi olarak bu akıl dışılıklara lakin Pink Floyd müzikleriyle tahammül edebileceğime inanıyorum. Düşünün ki beşerler ekonomik krizin altında ezilirken ülkeyi yönetenler her gün “Faiz sebep, enflasyon sonuç” gibisi sayısız fanteziler üretip “Dış güçler bizi yok etmek istiyor, onlara karşı kurtuluş savaşı veriyoruz” diyerek hamasi sloganlarla milyonların acılarıyla adeta alay ediyorlar. Maalesef iktisatta, hukukta, dış siyasette ülkenin kayıplarının listesini yapmanın bile neredeyse imkansız hale geldiği bugünkü Türkiye kurallarında iktidar “Din, ezan, bayrak” üzere bedelleri siyaset pazarına sürmekte bir beis görmüyor. Zira ekonomiyi hiç bir koşulda düzeltme imkan ve ihtimali yok, dış siyaset ise Azerbaycan-Rusya-Türkmenistan eksenine hapsolmuş durumda.” tabirini kullandı.

Ocaktan şunları kaydetti:

“Epey bir müddetdir ‘hukuk devleti’ olma özelliğinden vazgeçildiği için yargı bağımsızlığı da yürütme erkinin işaretine endekslenmiş bulunuyor. Daha, evvelki gün (Cuma) mahkeme hiç bir tüzel normla izahı mümkün olmayan münasebetlerle Osman Kavala’nın tutukluluğunun devamına karar verdi. Mahkeme çıkışında konuşan Kavala’nın eşi Prof. Dr. Ayşe Buğra’nın şu tabirleri sorunun vahametini net bir biçimde ortaya koyuyor: “Burada olağan bir şey yok. İnsan hakları normlarına uyan bir durum değil. Benim telaşım, bu durumun kanıksanması, olağanlaşmaya başlaması ve olağan kabul edilmesi. Yalnızca burada bunun elbette kabul edilmemesi gereken bir durum olduğunu belirtmek istiyorum.”

TIKLAYIN | Birleştirilmiş Seyahat davasının ikinci duruşmasında Osman Kavala’nın tutukluluğunun devamına karar verildi