Keribar’ın gözünden Osmanlı

JoKeR

Active member
Bugünlerde yolunuz Sultanahmet tarafına düşerse sizi bekleyen etkileyici bir fotoğraf standı var. Ünlü fotoğraf sanatkarı İzzet Keribar’ın 60 yıllık arşivinden seçkiyle hazırlanan “Miras: İstanbul’da Osmanlı Mimarisi ve Çini Sanatı” başlıklı stant Türk İslam Yapıtları Müzesi’nin giriş katında ziyaretçilerini bekliyor. Büyük usta Mimar Sinan’ın yapıtları ve bu yapıtlardaki çinilerin görsellerinden oluşan stantta, Rüstem Paşa Camii, Sokullu Mehmet Paşa Camii, Sultan 2. Selim Türbesi, Topkapı Sarayı, Piyale Paşa Camii, Takkeci İbrahim Ağa Camii, Şehzadebaşı Camii, Fatih Camii Avlusu, 3. Ahmet Çeşmesi, Mısır Çarşısı, Şehzade Camii, Süleymaniye Camii, Hürrem Sultan Türbesi, Yavuz Sultan Selim Camii, Mihrimah Sultan Camii, Tophane-i Amire, Atik Valide Camii, Mesih Mehmet Paşa Camii, Sultanahmet Camii üzere biroldukça yapıtın fotoğrafı bulunuyor. 37 fotoğraftan oluşan stant, 20 Ekim’e kadar görülebilir.

KAPALIÇARŞI’NIN YERİ DİĞER

Standın açılışına katılan davetlilere beğenilen bir sürpriz yapan İzzet Keribar, standın afişini imzalayarak günün anısına ikram etti. Keribar, “Her mevsimde, her vakitte senelerca ziyaret ettiğim yerler bunlar. İstanbul’un tahminen en büyük arşivi bende. Teklif gelince bu inanılmaz İstanbul arşivimden bu fotoğrafları seçerek standımı açtım” diyor. Keribar, her seferinde fotoğraflamaktan büyük keyif aldığı yapıların başında tarihi Kapalıçarşı olduğunu söylüyor. Standın açılışında ise Keribar “Hep söylüyorum Sayın Cumhurbaşkanı’mıza da söylemiştim; ne fotoğrafı çekersin diye sorduklarında, ‘Ben Türkiye fotoğrafı çekiyorum.’ diyorum. Benim hedefim Türkiye’yi en âlâ taraflarıyla yurt dışına tanıtıcı fotoğraflar çekmek” dedi.

Stant sürecinde atölye çalışması

Standın açık olduğu tarihler içinde sanatçı İzzet Keribar, fotoğrafseverler için iki atölye çalışması gerçekleştirecek ve bu çalışmada kendi anlatımıyla stant gezilerek “Mimari Fotoğraf Çekim Teknikleri” hakkında iştirakçilere bilgi verecek. Stant kapsamında ayrıyeten “Mimaride Çini Sanatı” hususlarının ele alınacağı söyleşi ve seminerler yapılması planlanıyor.