Kim korkar imtihandan

JoKeR

Active member
Neredeyse iki yıldır öğrenciler uzaktan eğitim görüyor. Öğrencilerin bir kısmı tatile girerken bir kısmı da hayatlarını etkileyecek kıymetli imtihanlara hazırlanıyor. Pandemi niçiniyle hayatımızdaki değişimden tahminen de en çok imtihanlara girecek olanlar etkilendi. Geçtiğimiz haftalar öğrenciler LGS imtihanında ter döktü. Sırada üniversite imtihanları var. Binlerce öğrencinin bahtını değiştirecek imtihanlara girecek öğrencilere “Süper Beynin Sırları” kitabının müellifi olan Davranış Bilimleri Uzmanı Banu Gökcül kıymetli tavsiyelerde bulunuyor.

Banu Gökcül

GAYE MOTİVASYONU ARTIRIR

Her şeydilk evvel öğrencinin kendine bir maksat oluşturması gerektiğinin altını kıymetle çizen Banu Gökçül şunları söylüyor: “Çünkü en büyük sorun, öğrencilerin birçoklarının maksadının olmaması. Yani bilinçaltımızın lisanıyla söyleyecek olursak, ortada yakalanacak bir av yok. Bu durumda asıl iş, çocuğun kuvvetli yanlarına ve heyecanına göre maksat oluşturmak. Daha doğrusu, çocuğun maksat oluşturması için gerekli ortamı sağlamak. Çocuk, gaye oluşturursa ve amacına ulaşabileceğini düşünürse bu biçimde motivasyonu yüksek olur. Bu motivasyon da dışsal değil, tam manasıyla içsel motivasyon olur.”

ÖĞRENCİLER KENDİLERİNE GÜVENSİN

Öte yandan imtihan öncesi başarısızlığa değil başarılı olmaya odaklanmalarını tavsiye eden Gökcül öğrencilere not tutmaları tavsiyesinde bulunuyor: “Öğrenciler kendilerine yeterli gelecek sözcüklerden, kendi kendilerine olumlama yazsınlar. ‘Ben her vakit inançtayım, sürecin tadını çıkartırım, vakti yeterli kullanırım, tekrar sorulara bakma imkanım olur.’ gibi… İnansalar da, inanmasalar da kendilerine muhtaçlıkları olan sözlerden kendilerine bir oyun yapsınlar. ‘Ben başarırım, ben kuvvetliyüm, ben kendi kendimi motive ederim, gerilime girsem de epeyce kolay yönetirim’ halinde olumlama sözleri olsun. Yani iç konuşmalarında, kendilerini zayıf düşürücü konuşmaları güçlendirici istikamete çevirecek şeyleri not alsınlar kendilerine. Bunu yapmaları yalnızca üniversite imtihanından epeyce, bütün hayatları boyunca kendilerini olağanüstü bir biçimde muvaffakiyete gerçek yönlendirmelerini sağlar. En değerli şey insanın kendisini sözlerle programlaması. Biz kendimizi bilmeden, bize evvelce yüklenmiş sözlerin programı altındayız. Bundan kurtulmanın tek yolu kendi kendini içeriden hipnoz etmektir.”