‘Kısmet’ tüm bayanların: Türk dünyası sinemalarıyla güçlenecek

JoKeR

Active member
Türk Dünyası Kültür Başşehri Bursa’nın konut sahipliği yaptığı 2. Korkut Cet Türk Dünyası Sinema Festivali’nin galası evvelki akşam gerçekleşti. Bu yıl 17 ülkeden 52 yapıtın katıldığı şenliğe, Türk devletlerinin bakanları ve biroldukça değerli isim iştirak etti. 24 sinemanın yarıştığı şenlikte, beş kategorileride 16 ödül dağıtıldı. Özbekistan’dan Dilmurod Masaidov’un direktörlüğünü yaptığı “hanımın Kısmeti”, “En Âlâ Film” seçildi. Şenliğe “Hayat Galiba Güzeldir” sinemasıyla katılan Azerbaycan’dan Vagif Mustafayev, “En Yeterli Direktör Ödülü”nün sahibi oldu. “En Düzgün Senaryo Ödülü”nü ise “Bağlılık Hasan” sinemasıyla Semih Kaplanoğlu kazandı.

VEFA MÜKAFATLARI İKİ USTAYA

Belgesel Film’de birinciliğe Özbekistan’dan Furkat Usmanov, layık görüldü. “En Uygun Bayan Oyuncu” Kırgızistan’dan Kalipa Tashtanova, “En Yeterli Erkek Oyuncu” ise Kazakistan’dan Kayrat Kemalov oldu.

Özbekistan’dan Yulduz Rajabova, “TÜRKSOY Özel Ödülü”nü aldı. “Türk Kültürüne Katkı Ödülleri”, şenliğin açılış sineması olan “Kurmancan Datka-Dağların Kraliçesi” sinemasının direktörü Kırgızistan’dan Sadyk Sher-Niyaz’a, Türkmen Sinema Birliği Lideri Arslan Eyeberdiev’e, Özbekistan’dan Rano Shodiyeva’ya, Kazakistan’dan Kanat Torebay’a ve Türkiye’den Mehmet Bozdağ’a verildi. “Vefa Ödülleri”, Türk sinemasının usta oyuncusu Türkan Şoray ile usta direktör Osman Sınav’a takdim edildi.

Törende Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2023’te Şuşa’da düzenlenecek “Korkut Cet Türk Dünyası Sinema Festivali”nin sembolü olan Turna Kuşu Heykeli’ni, Azerbaycan Kültür Bakanı Anar Karimov’a takdim etti. Anadolu Ateşi’nin de bir performans sergilediği merasim, Azerbaycanlı sanatçı Azerin’in performansıyla son buldu.

Terörün açtığı yaralar

Film, Özbekistan Cumhurbaşkanı’nın buyruğuyla 2019 yılı mayıs ayında Suriye’de bir kampta tutulan Özbek vatandaşlarının iadesini mevzu alıyor. Feruza isimli hanımın; ağabeylerinin ve eşinin DEAŞ’a katılması üzerine Rusya, İran ve Suriye’de yaşadıkları zorlukları anlatıyor. Başrol oyuncusunun memleketine dönene kadar başından geçen acılar ve Özbekistan başta olmak üzere bölge ülkelerinin terörle gayreti sinemanın konusunu şekillendiriyor.

‘KISMET’ TÜM KADINLARIN

En Uygun Sinema Ödülü’nü kazanan Özbekistanlı direktör Dilmurod Masaidov, merasim daha sonrası sorularımızı cevapladı. 2019 yılında “Kokand Rüzgarı (Qo’qon Shamoli)” sinemasının çekimleri sırasında gittiği kampta gördükleri üzerine “bayanın Kısmeti”ne başladığını söyleyen direktör Masaidov, “Kamplardaki insanların halini senaryolaştırdık. Gördüklerinizin büyük bir kısmı gerçek öykülerin yansıması. Suriye’den kaçarak gelen bayanlarla konuştum, onların yaşadıklarından esinlendim. 2019 yılında senaryo yazmaya başladık, bu sene eylül ayında da sineması bitirdik” diye konuştu.

Türk dünyası sinemalarına hakim olan kayıp, acı ve gözyaşı Masaidov’un sinemasında de vardı. Türk coğrafyasından farklı sinemaların ne vakit çıkacağını sorduğumuz direktör “Türk dünyasının istikbaliyle bir arada sinemalarının lisanı de yükselecek ve hoşlaşacak. Türk dünyası güçlendikçe, Taşkent, Armutlu ve Korkut Cet Şenliklerinde daha hoş sinemalar nazaranceğiz” dedi.

Yönetmen, izlediği sinemalar içinde Azerbaycan’ın “Hayat Galiba Güzeldir” sinemasının mükafatı kazanacağını düşündüğünü söyleyerek şunları aktardı: “Filmim gösterilirken, çaktırmadan salona girdim. Bir köşede, insanların izleyişini gözlemledim. Yanımda oturan üç Türk bayan, sineması izlerken ağladı. Bir bayan olarak yaşananları anladılar, kendi sıkıntıları olarak kabul ettiler. Şunu anladım; Kısmet, yalnızca başroldeki bayanın değil tüm kadınlarındı.”