Kral Şakir’in müellifi Varol Yaşaroğlu: Şakir ismi çocukların gözdesi

JoKeR

Active member
Türkiye’nin en epey sevilen çocuk serisi Kral Şakir, 5 milyon çocuk tarafınca okundu. Kitap okuma alışkanlığı olmayan çocuklar bile bu serinin hayranı ve okumayı onunla sevdiler. Serinin sonuncu kitabı olan “On Numara Macera”da bir okul seyahatinde tutuldukları bir macerayı husus ediniyor. Bu kitapla birlikte seri tamamlanmış durumda. Pandemi ortamında bile 200 bin basılan kitap, şu anda bir daha en epeyce satılanlar listesinde. Kral Şakir’in dizisi de bir daha en hayli izlenenler içinde. Serinin müellifi Varol Yaşaroğlu’yla Kral Şakir’i ve bu kadar hayli sevilmesini konuştuk. Yaşaroğlu bu başarıyı karakterlerin benimsenmesine bağlıyor. Hepsi bizden biri olan karakterlerin isimleri bile fazlaca seviliyor. Yaşaroğlu, “Şakir ismi artık çocuklar içinde gözde” tabiriyle açıklıyor bunu.

-5 milyon çocuğun okuduğu bir kitap serisi hazırladınız. Bugün Kral Şakir’i bilmeyen çocuk neredeyse yok. Nasıl başardınız?

Evvel grafi2000.com sitesini kurduk. Bizim takım orada oluştu ve Fırıldak Ailesi, Koca Başlar üzere genelde yetişkinlere yönelik çizgi diziler yaptık. 2016’da Kral Şakir Cartoon Network tarafınca kabul edilince akabinde da kitaplar geldi. Kitap diziyi besliyor, dizi kitabı besliyor, kitap sinema sinemasını besliyor derken muhakkak bir süre daha sonra lisanslı eserleri de çıkmaya başladı. Bunlar da Kral Şakir‘in popülerliğinin yayılmasında fazlaca tesirli. aslına bakarsanız yurt haricinde animasyon şirketlerinin izlediği prosedür bu. Biz de bunu Türkiye’de layıkıyla yerine getirmiş bir firmayız.

Varol Yaşaroğlu-Sevda DursunnFotoğraflar: Sedat Özkömeç

HİPERAKTİF ÇOCUKLAR KİTAP OKUYOR

– Anne babalardan nasıl reaksiyonlar alıyorsunuz?

Bir gün bir anne geldi, “Benim çocuğumda hiperaktivite var, sinema koltuğunda üç dakika oturamazdı, sineması sonuna kadar izledi, hayret ettim” demişti. Şu anda birfazlaca otistik çocuğun anne babasından odaklanmalarını sağladığına yönelik reaksiyonlar alıyorum. Türkiye’de hiç kitap okumayan çocukların okuması büyük bir gurur.

– Karakterlerin isimleri yerli ve daha epeyce evvelce kullanılan isimler, bunu bilhassa mi yapıyorsunuz?

Bu manada da farkındalık yaratmak istedik. Şakir ismi Kemal Sunal sinemalarında geçerdi, lakin çocuklarımıza bu ismi koymak istemezdik. Biz altını o kadar hoş doldurduk ki Şakir şu anda teşebbüsçü, macerayı seven, kendi ayakları üzerinde duran çağdaş bir çocuğu temsil ediyor. Şakir ismi artık çocuklar içinde beğenilen. Demek ki klâsik Türk isimlerimizin altı hoş doldurulduğunda, sürdürülebilir olabiliyor.

Kral Şakir

YENİ KARAKTER GELİYOR

– Kral Şakir’e yeni bir karakter eklemeyi düşünüyor musunuz?

Yeni bir karakterimiz var evet. Bunu da birinci sefer buradan duyuruyorum. İsmi Filsu, tekerlekli sandalyede olan bir fil karakteri ve kız çocuğu. Engellilerle ilgili farkındalık yaratmak istiyoruz. Filsu’nun tekerlekli sandalyesi epeyce çağdaş bir alet, üzerinde arkadaşlarının yaptığı çabucak her şeyi yapabiliyor. Çok fazla yeni karakter isteniyordu, biz de bu karakterin bir hedefi olsun istedik. O yüzden Filsu karakteri bizim için değerli.

Kral Şakir- Hayat Kısa Filler Uçuyor!

METAVERSE’DE KRAL ŞAKİR DÜNYASI GELECEK

– Televizyonların haricinde dijital platformların, NFT’lerin, Metaverse’ün yaygın olduğu bir devirdeyiz. Bunlara yönelik bir çalışmanız var mı?

Dijital platformlara içerik üretiyoruz aslına bakarsan. NFT, metaverse dünyası bambaşka bir cihan. Bizim de kesinlikle o dünyanın içerisinde var olmamız gerekiyor. Çok hoş bir marka oluşturduk, bu markayı balon bir şeyle çıkıp bozmak istemiyoruz. Çok hakikat bir biçimde Kral Şakir’in koleksiyonlarını çıkarabilir, bir metaverse kainatı kurabiliriz. Bununla ilgili önemli çalışmalarımız var. Alışılmış ki oradan arsa alıp satmak üzere bir emelimiz yok. Oradan bir arsa aldığımızda, onu Kral Şakir’in dünyasına çevirmenin sıkıntısındayız.

KRAL ŞAKİR SESLENDİRMEK İSTER MİSİNİZ?

– Var mı diğer farkındalık yaratan işleriniz?

Tema Park projelerimiz var, evvel Ankara’da, daha sonra İstanbul’da AVM’lerin ortasında hayata geçecek. Kral Şakir yeri hazırladık, içeri girdiklerinde Kral Şakir’in ortamlarında oynayıp, Necati’nin dürümü, Tanju’nun gofretini yiyecekler. bir daha AVM’lere portatif olarak kurduğumuz Dublaj Kutusu projemiz var. Çocukların gelip Kral Şakir’in kısımlarını seslendirebilecekleri bir yer olacak. Birinci örneklerini İnstagram’da yayınladık. 23 Nisan’da biroldukça AVM’de olacak. daha sonrasında ömür uzunluğu hatıra olarak saklayabileceği kendi seslendirdiği Kral Şakir kısmını armağan ediyoruz.

Başımın içi hayli eğlenceli

– Bu kadar eğlenceli karakterler oluşturduğunuza nazaran eğlenceli bir çocukluk geçirmişsinizdir diye düşünmeden edemiyor insan. Sahi, nasıl bir çocuktunuz?

Çizgi romanlara, çizgi sinemalara fazlaca meraklıydım. Hayal dünyamda çok eğlenceli bir beşerim. Çocuk halime dışarıdan bir gözle baktığınızda epey çalışkan, disiplinli bir öğrenciydim. İTÜ İnşaat Mühendisliği’ni kazandım, disiplinli çalışmamla 4 yılda mezun oldum. Dışarıdan bakıldığında eğlenceli bir insan olarak gözükmem, sakinimdir, lakin başımın içi epeyce eğlenceli. Tek başınalığı severim. Beni bırakın 24 saat konuttan çıkmayabilirim. Kurduğum dünyada okuduğum kitaplar, izlediğim sinemalar, ürettiğim niyetlerle kendimi memnun edebiliyorum.