Küçük okulların direnişi: “Şimdi kapatırsak kentlerimiz ölür”

Eğitmen

Member
ROMA – Kalmak çoğu zaman acı verir, senin de çok iyi bildiğin gibi Vito Tetiusta Michele'nin referans antropoloğu, canlandırdığı Antonio Albanese içinde Ayrı bir dünya. Kayalık Abruzzo'da ve ayrıca Ustica adasındaki Saverio Profeta kapsamlı enstitüsünde durum acı verici. Geri kalan kısım da devrim niteliğinde ancak mevcut en son verilere göre, dokuz sezon eski olmasına rağmen 2012'den 2015'e kadar İtalya'da iki yüz otuz altı okul kapatıldı. Aynı olay, Marsicana devlet yolu üzerinden zorlukla ulaşılabilen ve artık bir sinema filmi haline gelen Val di Sangro'nun soğuk Abruzzo'su L'Aquila eyaletinin bir belediyesi olan Opi'deki okulda da birkaç saatliğine yaşandı. temsil.

Tepeler, adalar ve iller arasında 900.000 öğrenci

“Sorun ulusaldır” diyor Cumhuriyet müdür Riccardo Milani. Geri kalanından ve her şeyden önce iç bölgeden göçten bahsediyor. “Artık kaçınılması mümkün olmayan bir soruna dikkat çekmek için bildiklerimi anlattım: ülkenin iç bölgelerindeki nüfusun azalması.” Dağ okulları, küçük adalarda bulunanlar ve sözde marjinal eyalettekiler (nüfusu 5.000'in altında olan belediyeler) 900.000 öğrenciyi, yani toplamın yüzde 12'sini ağırlıyor. Yaşın umutsuz sebeplerinden dolayı zaten azalan bir toplam. Teknik olarak bunlara küçük okullar denir. En az on öğrenciden oluşan sınıflar ve aşırı durumlarda, ki bunlardan biri filmde anlatıldığı gibi, en az sekiz öğrenciden oluşan çoklu sınıflar oluşturmayı başarabilirlerse hayatta kalırlar. Bu, -bunların çoğu ilkokul olduğundan- birinci sınıfa giden iki öğrenci, örneğin üçüncü sınıfta üç ve beşinci sınıfta üç öğrenci anlamına geliyor. Hep birlikte. 30.000 öğrenci için daha fazla yaştaki 1.460 sınıf bulunmaktadır.

Antonio Albanese: “Ben bir anarşistim ama profesörlere saygı duydum. Ülkemiz sinir krizine çeyrek saat kaldı”

Muhabirimiz Arianna Finos tarafından

25 Mart 2024

Milli Eğitim Bakanlığı'nın bilimsel kolu Indire'nin 2021 yılında yayınladığı raporda belirtilen küçük okulların sayısı 7.204'ü ilkokul, 1.644'ü ortaokul olmak üzere toplam 8.848'dir. İtalyan ilkokullarının yüzde 45'inden fazlasını ve ortaokulların yüzde 21'inden fazlasını temsil ediyorlar. Eğitim kurumu ayakta kaldığı sürece, bu bölgelerde bir süredir sağlık ocakları bulunmadığı için belediye binası, hatta restoran da ayakta kalacak. Sınıfta ve ofiste bir etkinliğin sona ermesiyle birlikte tüm ülke yavaş yavaş yokuş aşağı yuvarlanıyor.

Gerçekte, Parma Apenin Dağları'nda yaşayan dört yüz nüfuslu Tarsogno, geçen ağustos ayında ortaokulu bırakmanın eşiğine geldi. Az sayıda üye, az fon ve Emilia Romagna'nın bölgesel okul ofisi fişi çekti. Bina yakın zamanda 350.000 Euro ile depreme dayanıklı hale getirildi. Tarsogno'nun çevresindeki dört köy, temel ve anaç olarak kaldı. Ortaokula devam eden beş öğrenci önce Provinciale Nord üzerinden gidiş-dönüş yirmi beş kilometre uzaklıktaki Bedonia Kapsamlı Enstitüsü'ne nakledildi, ardından yerel siyasi ayaklanmayla zaman çizelgesine bağlı bir uzlaşma sağladılar. «Okullar bir topluluğun atan kalbini, tek kültürel kurumu temsil eder. Bakımının sağlanması bir dağ belediyesi için hayati öneme sahiptir”, diye yazdı yakındaki Tornolo belediyesinin belediye başkanı.

Torino'dan Sila'ya terk edilme öyküleri

Rorà, Torino yakınlarındaki Pinerolo tepesinde. Daha sonra Roccaforte del Greco, Reggio Calabria eyaletinin Aspromonte güney tarafında, deniz seviyesinden 971 metre yükseklikte. Sekizden az çocuğu olan çocukların okulları kapandı. Kuzeyden Güneye, soru şu. Belediye başkanı, “Son yıllarda Roccaforte, kendisini marjinalleşmeye mahkum eden bir işgücü kriziyle karşı karşıya kaldı” dedi Domenico Penna. “Nüfusu 1.400'den 500'e çıktık ve çocukların eğitim hakkı artık tanınmıyordu.”

Dağ Belediyeleri Birliği Başkanı Marco BussoneGeçen Mayıs ayında bakana sordu Giuseppe Valditara ulusal tablo: “Okulların kapanmasından, okul personelinin azalmasından, sınıfların oluşturulamamasından ve yönetici sahibi olamamasından sıkıntı çekiyoruz”. Bakan dün şunları söyledi: “Dağda hizmet almayı kabul eden öğretmenlere daha yüksek puan verme ve kiralarında vergi indirimi yapma imkanını deniyoruz. Filmi görmek istiyorum.”