Lanet olsun, muazzam şey seni sevmek diyen Nazım Hikmet, 120 yaşında

AirdropAvcisi

New member
“Lanet olsun ne muazzam şey seni sevmek! Sen benim aşkım, sen benim kızım, sen benim yoldaşım, sen benim küçük annemsin. Canım, bir adedim, seni sevmedilk evvel dünyayı sevmesini bile bilmiyormuşum. Bu kent hoşsa senin yüzünden, bu elma tatlıysa senin yüzünden, bu insan akıllıysa senin yüzünden…”

Bu sözlerle açıklamıştı Nazım Hikmet Vera’ya olan aşkını, sevgisini…

Büyük şair Nazım Hikmet, 120 sene evvel dünyaya geldi. bir fazlaca zorlukla gayret eden Hikmet “vatan hainliğiyle” suçlandı, sürgüne gönderildi ve Moskova’da öldü.

Türk edebiyatınınn romantik şairi Nazım Hikmet Ran. Yazdıkları ve ortaya koyduğu yapıtlarla hep yaşayacak olan Nazım Hikmet’e yakından bakalım.

hayatı boyunca bir fazlaca zorlukla karşılaşan Nazım Hİkmet, devayı Rusya’ya kaçmakta buldu. Burada yaşayan Nazım Hikmet, Moskova’da 3 Haziran 1963’te ömrünü kaybetti.

Mezarının Türkiye’ye getirilmesi konusunda epeyce tartışma oldu lakin sonuncu bir karar çıkmadı.

Ve usta şair memleketinden uzakta Rusya’da yatıyor.

LİSANLARDA OLAN ŞİİRLER

Yaşadığı aşklar, ölümsüzler içinde yer aldı. Nazım Hikmet ve aşk denilince çabucak her insanın aklına birebir isim gelir:

Vera…

KELAM USTASI NAZIM HİKMET

15 Ocak 1902’de Selanik’te dünyaya gelen şair, Moskova’da uzun yıllar yaşadı ve orada son nefesini verdi.

Yaşadığı devirde çeşitli kovuşturmalara ve yargılamalara maruz kalan Nazım Hikmet’in, bölümün önde gelen müellif ve şairleriyle yaşadığı edebi polemikler, onun ne kadar usta bir kelam ustası olduğunu gösteriyor.

11 YAŞINDA ŞİİR YAZDI

İlkokul eğitimini Göztepe Taş Mektebi’nde tamamlayan Ran, ortaokula Galatasaray Lisesi’nde başladı. 1917’de ise Nişantaşı Lisesi’nden mezun oldu.

Çocukluk senelerında dedesi Nazım Paşa’nın tesiriyle şiirle ilgilenmeye başlayan Nazım Hikmet, birinci şiiri Feryad-ı Vatan’ı 11 yaşında kaleme aldı.

ORDUDAN ATILDI

Ünlü şair, denizciler için yazdığı ‘Bir Bahriyelinin Ağzından’ şiirinden etkilenen Bahriye Nazırı Cemal Paşa’nın dayanağıyla 1917’de Heybeliada Bahriye Mektebi’ne girdi.

1919’da okulunu muvaffakiyetle tamamlayan Ran, Hamidiye kruvazörüne stajyer güverte subayı olarak atandı. 1921’de ise çeşitli niçinlere bağlı olarak orduyla ilişiği kesildi.

OYUNLAR KALEME ALDI

Oyun müellifi olarak da tanınan Nazım Hikmet’in ortalarında Kafatası, Bir Meyyit Konutu ve Unutulan Adam, Ferhat İle Tatlı’nın de bulunduğu 22 tiyatro yapıtı, Türkiye’nin yanı sıra Rusya, Almanya, Macaristan, Polonya ve Çekoslovakya üzere ülkelerde sahneleniyor.

ÖZGÜR NAZIMIN TEMSİLCİSİ

Türkiye’de hür nazımın birinci uygulayıcısı olan Nazım Hikmet’in şiirleri; Ahmet Kaya, Ruhi Su, Edip Akbayram, Fikret Kızılok, Cem Karaca, Fuat Latife, Zülfü Livaneli ve Yunan bestekar Manos Loizos üzere biroldukca sanatçı ve müzik kümesi tarafınca seslendirildi.

1963’TE HAYATINI KAYBETTİ

Ünlü şair, 3 Haziran 1963’te Rusya’nın başşehri Moskova’da hayatını yitirdi. Hikmet’in mezarının, Türkiye’ye getirilme eforları olduysa da rastgele bir sonuç alınamadı.