Los Angeles’taki El Cholo Restaurant’ın 100. Yıl Dönümü Kutlaması

Joachim

Genel Mod
Global Mod
Los Angeles, 1923’te Kaliforniya’nın en kalabalık şehri ve gelişen film endüstrisinin merkezi haline gelmişti. Bu yıl, Biltmore Hotel, Hollywood tabelası ve Kolezyum da dahil olmak üzere, bu patlama sırasında yaratılan bazı önemli noktaların yüzüncü yılını işaret ediyor. Aynı zamanda Angelenos nesilleri için bir mutfak destinasyonu olan El Cholo’nun 100. yıldönümü.

Torunları Ron Salisbury, Meksika’nın Sonora eyaletinden gelen göçmenler Alejandro ve Rosa Borquez tarafından kurulduğunda, “bir restorana girerken özel bir şey vardı – bugün olduğu gibi değildi” dedi. bu hafta yayınlanan bir makale. “Yani bir restoran açmış olmaları gerçeği, bir tür inanç sıçramasıydı.”

Salisbury’nin ebeveynleri tarafından 1927’de açılan bir Western Avenue şubesi, kısa sürede restoranın amiral gemisi haline geldi ve 89 yaşındaki Salisbury, 1954’ten beri işi yürütüyor.

Aklımın gözü beni orada bir yükseltici koltukta tutuyor ve en eski yemek anılarım, keskin kumral soslu El Cholos peynirli enchiladas ve eritilmiş tereyağı ve bir tutam tuza batırılmış sıcak mısır tortillalarını tatmak. Etsiz Cuma günlerinin o Katolik günlerinde, acı biber, pilav ve fasulyeden oluşan Meksika menüsü bir cennetti, bu yüzden annem ve ağabeyim ve ben babamı havacılık fabrikasından aldık ve şehre gittik. Hatta 45 dakika ile bir saat arasındaki kaçınılmaz beklemeye değdi – restoran şu ankinin yarısı kadardı ve rezervasyon almıyordu – ve stantlardan birinde yerimizi almadan önce bloğun etrafında pek çok yürüyüş yaptık.

O zamanlar olduğu gibi bugün de El Cholo aileler, öğrenciler ve arkadaş grupları için popüler bir buluşma yeridir. (Ve bu günlerde rezervasyon yapılması gerekiyor.) Şehrin Meksika yemekleri sahnesi – taco kamyonları ve lüks restoranlar dahil – daha geniş bir bölgesel, muhtemelen daha az Amerikanlaştırılmış yiyecek yelpazesi ortaya çıkarsa da, yüksek profilini koruyor.

Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde bir iletişim uzmanı ve “LA’da Yaşamak ve Yemek Yemek: Menüler ve Modern Bir Şehrin Oluşumu” kitabının yazarı Josh Kun, restoranın kendine ait bir tür Angeleno özgünlüğünü somutlaştırdığını söyledi – bir “yer. ” Beyaz, Latin, Siyah ve Asyalı konukların ortak bir zemin bulabilecekleri “Tesviye”.

Batı Los Angeles’ta büyümüş olan Kun, El Cholo’nun büyük masaları ve tembel Susan’ları olan eski tarz Meksika ve Çin restoranları tarafından örneklenen Los Angeles aile yemek kültürünün bir parçası olarak kaldığını söyledi – “çok güvenli yemek mekanları”, 5 yaşında veya büyükanne ve büyükbaba: “Herkes menüde beğendiği bir şey bulabilir.”

Onlarca yılda çok şey değişti. Garsonlar artık renkli el dikimi Meksika elbiseleri ve halka etek giymiyorlar. Menüye yeni öğeler eklendi; bazıları emekli. Ve 90 yaşına yaklaştığında, Salisbury daha fazla değişikliğin yolda olduğunu biliyor.

“Beşinci viteste yürümeye” alışkın bir adam olarak, meşaleyi bir sonraki nesle ya da iki ya da üç kuşağa devretmeye hazırlanıyor. Ana sitenin genişletilmesi de dahil olmak üzere büyüme planları var. Ancak kilometre taşı yılı aynı zamanda bir iç gözlem anıydı.

“69 yıldır bu işi yapıyorum ve hayat ne kadar inanılmaz hale geldi” dedi bana. “Gittiğim her yerde, ‘Restoranınızı seviyorum’ diyen insanlarla karşılaşıyorum. Bunun nasıl olduğunu biliyor musun? Hayal edebilirsiniz?”

Daha fazlası için:

Kevin McKenna, Haber’ın İş Editör Yardımcısıdır.

ne alırsın

3,5 milyon dolara: Los Angeles’ta Akdeniz tarzı bir ev, San Francisco’da üç ailelik bir ev veya Alamo’da misafirhanesi olan beş yatak odalı bir ev.

Biz ne yeriz

Biber Yağı ile Balkabagi Congee.

nereye seyahat ediyoruz

Bugünün tüyosu, eyaletin kuzeydoğusundaki Lassen Volcanic National Park’ı tavsiye eden Alison McDonald’dan geliyor:

Park küçük – ana cazibe merkezlerini kısa sürede görmek mümkün. Sierras’ın aksine Lassen Dağı volkaniktir. Lassen Dağı (10.457 rakım), Cascade Range’deki son zirvedir. Yaz aylarında zirveye yürüyüş yapmak oldukça kolaydır – yoldan yaklaşık iki mil uzakta – ve oradan manzaralar harikadır ve kuzeydeki Shasta Dağı’nı içerir. Köpüren çamur kapları, vahşi yaşam, güzel kristal berraklığında göller ve akarsular ve çoğu milli parktan çok daha az insan var. Kışın kayak alanı da oluyor ama yazın parkı çok seviyorum ve hiç bıkmadım.”
Bize Kaliforniya’daki en sevdiğiniz yerlerden bahsedin. Önerilerinizi CAtoday@Haber adresine e-posta ile gönderin. Bültenin gelecek sayılarında daha fazlasını paylaşacağız.

bize söyle

Kaliforniya’daki şiddetli fırtına sizi nasıl etkiliyor? Hikayelerinizi ve fotoğraflarınızı bize CAtoday@Haber adresinden e-posta ile gönderin..

Ve gitmeden önce, bazı iyi haberler

Tavsiyelerinize dayanarak meslektaşım Melissa Kirsch, en iyi diş macunu, soda aroması, bowling ucu ve daha fazlasını içeren süper özel bir “2022’nin En İyileri” listesi oluşturdu.

Hatta birkaç okuyucu uykusuzlukla başa çıkma yöntemleriyle karşılaştı. California, Dublin’den Mariana Scott, gecenin bir yarısında hafif egzersiz yapılmasını tavsiye etti. “Öyleyse, gün içinde egzersiz yapamayacak kadar yorgunsanız,” dedi, “en azından zaten bir şeyler yapmışsınız demektir.”

Bu eğlenceli bir liste – tamamını buradan okuyun.

Okuduğunuz için teşekkürler. Yarın döneceğiz.

Not: İşte bugünün mini bulmacası.

Soumya Karlamangla, Briana Scalia ve Isabella Grullón Paz, California Today’e katkıda bulundu. Ekibe adresinden ulaşabilirsiniz. CAtoday@Haber.

Bu bülteni gelen kutunuza almak için buradan kaydolun.