Mahkeme, Emniyete ByLock yazışmalarında, Muhsin Yazıcıoğlu’nun isminin geçip geçmediğini soracak

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Büyük Birlik Partisi (BBP) kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile birlikteindeki 5 kişinin vefatıyla ilgili yürütülen soruşturmaya ‘FETÖ’nün talimatıyla müdahale ederek yönlendirmede bulundukları öne sürülen 19 kişinin yargılandığı davada mahkeme heyeti, Emniyet Genel Müdürlüğü’nden, ByLock yazışmalarında Muhsin Yazıcıoğlu’nun isminin geçip geçmediğinin sorulmasına karar verdi.

Kahramanmaraş 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde, Yazıcıoğlu ile birlikteindeki 5 kişinin vefatıyla ilgili yürütülen soruşturmaya ‘FETÖ’nün talimatıyla müdahale ederek yönlendirmede bulundukları öne sürülen 19 kişinin yargılandığı davanın duruşması görüldü.

Duruşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘a suikast teşebbüsünde bulunduğu savıyla karar giyen ve Yazıcıoğlu’nun helikopterindeki GPS aygıtlarının sökülmesiyle kişinin vefatından yararlanarak ‘hırsızlık ve silahlı terör örgütüne üye olma’ cürmünden yargılanan Davut Uçum, olayın suikast olduğu argümanını bir dahaledi. Uçum ayrıyeten, Yazıcıoğlu ailesi avukatlarının helikopterin uçaklar tarafınca düşürüldüğü savının da gerçeği yansıtmadığını söylemiş oldu. Avukat Alper Oyan’ın “Olayın kaza değil suikast olduğunu, uçakların helikopteri düşüremeyeceğini söylüyorsun. Bu yorumu nereye dayandırıyorsun?” sorusu üzerine Uçum, “Pilot muhtemelen şuurunu kaybetmiş lakin ne biçimde kaybetmiş bilmiyorum. Teknik olarak uçağın helikopteri düşürmesi de imkansız” dedi.

“Ferudun Seren’in ismi evraktan silindi” argümanı

Kişinin vefatından yararlanarak hırsızlık ve silahlı terör örgütüne yardım etme hatasından yargılanan Ebubekir Semih Yüksekkaya da savunmasında olay tarihinde pilot yarbay olduğunu ve Yazıcıoğlu’nun helikopterini ararken kırıma uğrayan askeri helikopteri kurtarmak için bölgeye gittiğini söylemiş oldu. Helikopterdeki GSP aygıtlarının çalınmasıyla ilgili suçlamaları kabul etmeyen Yüksekkaya, Sicil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün kaza kırım heyetinde yer alan Ferudun Seren‘in isminin ve tabirlerinin evraktan silindiği öne sürdü. Yüksekkaya’nın avukatı Zafer Tınazcı da SEGBİS kayıtlarının olmadığını söylemiş oldu. Bunun üzerine mahkeme lideri bahsin araştırıldığını belirtti.

“Alper Akpak, savcılığa gittikten birkaç gün daha sonra öldürüldü”

‘Silahlı terör örgütü ismine hata sürece, palavra tanıklık, iftira, kabahat uydurma, kabahati ve hatalıyı övme’ cürümlerinden BBP eski MKYK üyesi Emrullah Önalan da suçlamaları kabul etmedi. En başından beri olayın suikast olduğuna inandığını söz eden Önalan, Yazıcıoğlu’nun helikopter başındayken çekilmiş manzarasını de izlediğini söylemiş oldu. İmajları, kazada ömrünü kaybeden gazeteci Ahmet Akpak’ın izlettirdiğini öne süren Önalan, kendisini şu biçimde savundu:

“Alper ile bir karayolunda buluştuk. Araç içerisinde bana 10-15 saniyelik manzara izletti. İmajda helikopter düşmüş, 3 parkalı adam helikoptere gerçek gidiyor, Muhsin liderin sırtı dönük yeni kalkmış üzere, gerisinden biri de bunu kameraya çekiyor. bu biçimde Mustafa Destici’yi aradım o da ‘Bu işlere savcılık bakıyor’ dedi. İmgenin devamı ya da öncesi olabilir. Uzun imgeden bana bir kesit izlettiler. O gün bana bunu izlettiler ancak öbür bir maksatları var mıydı bilmiyorum. Tabi bütün bunlar varken hiç bir şey yokmuş üzere yapamazdım. Avukat arkadaşlarla görüşüp savcılığa anlatmaya karar verdik. bu biçimde Malatya Savcılığına gidip tabir verdik. Savcılığa söz verdikten daha sonra Alper Akpak ile görüşüp manzaraları rica ettik, o da ‘Bana bir hafta müddet verin’ dedikten daha sonra Kasımpaşa’da öldürüldü. Biz savcılığa söz verdikten birkaç gün daha sonra Alper Akpak öldürülüyor. Alper’in manzarayı öbür bireylere gösterdi mi bilmiyorum. Alper’in kaynağı babası. Babası, olağan bir gazeteci değildi, farklı alakaları olan bir tanesiydi.”

“Avukatın müdafilik nazaranvinin yasaklanması istendi”

Öbür sanıkların da dinlenmesinin akabinde Yazıcıoğlu ailesinin avukatlarından Muammer Çolakoğlu, Davut Uçum ve Aydın Özsıcak’ın avukatı Ayten İzmirli hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca silahlı terör örgütüne üye olma hatasından süreç yapıldığını, bu niçinle İzmirli’nin davada müdafilik nazaranvinin yasaklanmasını talep etti. Avukat Kemal Yavuz ise, ByLock havuzu olduğunu, bu havuzda Muhsin Yazıcıoğlu’nun isminin geçip geçmediğinin sorulmasını istedi.

Duruşma 15 saat sürdü

Yaklaşık 15 saat süren duruşma sonunda mahkeme heyeti; Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Kabahatlerle Gayret Daire Başkanlığı’na müzekkere yazılarak ByLock yazışmalarında Muhsin Yazıcıoğlu isminin geçip geçmediğinin sorgulanmasının istenmesine, varsa buna ait dokümanların bir suretinin talep edilmesine, Avukat Ayten İzmirli’nin Davut Uçum ve Aydın Özsıcak’ın müdafiliğinin yasaklanması talebinin de hakkında soruşturmanın akıbeti daha sonrası kıymetlendirilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.