Manevi virüsleri fark etmiş olduk

JoKeR

Active member
SALİH ZEKİ MERİÇ

Rahmet Ümidi kitabını kaleme alan Rabia Brodbeck konuttan çıkmak ve konutta kalmak üzerine toplumu düşünmeye davet ediyor.Brodbeck’e göre Pandemi niçiniyle konuttan dışarı çıkmamanın insan ruhunda açtığı kapılara dikkat kesilmek gerekiyor. Erkam Yayınları içinde çıkan Rahmet Ümidi yapıtından yola çıkarak Rabia Brodbeck ile konuştuk.

özetlemek gerekirse kitabın ana konusunu anlatır mısınız?

2020 yılında dünyada bir salgın hastalık yayıldı ve insanoğlunun dünyadaki hayatı büsbütün değişti. Herkes bu salgının etkisi altında kaldı. Adeta bütün insanoğlu bir kıyamet provası yaşadı. 2020 yılında yaşananlarla ve bu yılda değişen senaryolarla hidayet parıltısının şiddetle parladığına şahit olduk. Bendeniz bu biçimdeın ruhuna bir lisan vermeye çalıştım. Zira hükümetler ve global güçler karşı karşıya olduğumuz pandemiyi yalnızca ve yalnızca zâhiri olarak ele almışlardı. Kitabımda ise pandeminin batınî tarafını ele almaya çalıştım.

Ümmet olarak son vakit içinderda epeyce farklı imtihanlarla karşı karşıyayız. Bu imtihanlardan nasıl ibret almalıyız?

Birinci evvel Ümmet-i Muhammed’in bir ferdi olduğumuzu fark etmeliyiz. Peygamber Efendimiz aleyhisselam’ın bize bu dünyada, doğumundan hayatının sonuna kadar daima bir daveti olmuştur; “Ümmetim, ümmetim!” Değer gününe kadar bu davet her an gerçekleşecektir.

Müslüman kimdir? Müslüman, Efendimizin ümmetim davetine icabet edenedir. ötürüsıyla bu çağrıyı duymaya ve icabet etmeye çalışacağız. Dünya sahnesinde baktığımız vakit musibetler, ıstıraplar, felaketler bütün insanoğlunun üzerine yağdırılmaktadır.

Efendimiz aleyhissalâtü vesselâm Rahmeten-lil âlemindir. O’nun ümmet daveti bütün insanoğlunu çağırıyor demektir. Ümmet-i Muhammed kavramı, ruhumuzun en büyük hasretine işaret ediyor. Ümmet-i Muhammed bizim kim ve hangi bütünün modülü olduğumuzu gösteriyor. Bizim inanan kimliğimize, Allah Teâlâ’nın Habîbi Muhammed Mustafa aleyhissalâtü vesselâm aşkının peşinden gidişimize hitap ediyor. Ümmet aslında O’dur. Dolaysıyla O’nu takip etmeye uğraş etmek; dermanımız, kurtuluşumuz, ilacımızdır. Ümmet olarak musibetler karşısında ibret almak demek, Efendimiz aleyhissalâtü vesselâm’daki sünnetleri ve hadisleri kendi ömrümüze uygulamaya uğraş etmeyi gerektirir.

FOTOĞRAF: SEDAT ÖZKÖMEÇ

ŞUFA KAYNAĞIMIZ KUR’AN’DIR

Kitap genel manada ortasında bulunduğumuz Covid salgınından alınması gereken ibretlerden bahsediyor. Bütün insanlığı ilgilendiren afetler karşısında mümin olarak nasıl bir dua ve iltica halinde olmalıyız?

Kitabın muhtevasını temel olarak hastalık, virüs, imtihan, dehşet üzere mevzular oluşturuyor. Ben de bu mevzular üzerine ağırlaştım. Bilhassa salgın hastalıktan dolayı yeryüzündeki her insan ağır bir imtihan ile karşı karşıya kaldı. Hastalık ya da rastgele bir musibeti aşmak, yenmek, geçmek için bize Kur’ân-ı Kerim ve Efendimiz aleyhissalâtü vesselâm en gerçek rehberdir. Yani şifa kaynağımız, dinimiz İslam’dır. Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî Hazretleri’nin söylemiş olduği üzere: “Bütün kronik hastaları çağırıyorum. Bizim ilacımız bütün hastalıklara şifâdır.” Hazretin bu daveti, şifânın gerçek kaynağına da bir davettir.

15 TEMMUZ ÜZERİNE DÜŞÜNMEK

Kitapta şu iki söz dikkatimizi çekiyor: 15 Temmuz Darbe Teşebbüsünde, herkese ‘Meydanlara çıkın!’ denildi, çıktık. Korona salgınında ‘evde kalın!’ denildi, kaldık. Bu iki imtihan yahut yaşanılan olaylar içinde manevi bakımdan nasıl bir bağ var?

İki davetin zıtlığı ne kadar ibret verici. yeniden söylemek gerekir. Lakin bir mümin bu iki çağrıyı duyabilir, fark edebilir ve icabet edebilir. “Meydana çık” şehit olma daveti. “Evde kal” itikâfa girme daveti. Hz. Ali (r.a)’nın buyurduğu üzere; “Çağrınız içinizde ancak duymuyorsunuz. Hastalık sizden geliyor fakat görmüyorsunuz.”

Örnek alacağımız kişiselyetler

Kitabınızda yer yer Allah dostlarından alıntılar yapıyorsunuz. Bir mümin nasıl bir manevi bakış ortasında olmalı, bu kıvama nasıl gelmeli?

Kitabımdan son cümle; “Müslümanların çağdaş benlik virüsüne karşı, gerçek Müslüman, gerçek insan kimliğine yeniden kavuşmaları için tek ilaç, tek kurtuluş yolu: “Ben İslâm oğlu Selman’ım. Ben delaletteydim, Allah beni Muhammed aleyhisselam ile hidayete erdirdi. Ben yoksuldum, Allah beni Muhammed Mustafa’yla zenginleştirdi. Ben köleydim, Allah beni Muhammed Mustafa’yla özgürleştirdi.” buyuran Selmân-ı Farisî Hazretleri üzere gerçek zenginliğin ve gerçek özgürlüğün O’na ümmet olmak olduğuna iman etmektedir. İslam dinini kimden öğreneceğiz? Kur’ân’ın ayetlerini yaşayanlardan. Onlar kimdir? Ehl-i Beyt-i Mustafa ve Ashab-ı Kiram efendilerimizden, peygamberler, evliyalar, âşıklar, dostlar, sıddıklar, şehitlerdir. Bu büyük zâtlardan örnek almalı zira onlar ahlak-ı Muhammedîyi miras ettiler. Bilhassa Ehl-i Beyt-i Mustafâ ve Ashâb-ı Güzîn’in, Muhammed Mustafa aleyhissalâtü vesselâm’a olan muhabbetleri gönüllerine o denli yerleşmişti ki, benliklerini feda ettiler ve kendilerini Rasûlullah aleyhissalâtü vesselâm’ın yoluna adadılar.

En büyük musibetin içerisinde de olsalar hiç bir şey olmamış üzere kulluk görevlerine devam ettiler, zira Allah ve Rasûlünün sevgisiyle doluydular. Lakin bizler en nurani misallerden, Ehl-i Beyt-i Mustafa’nın, Sahabe Efendilerimiz’in ve Allah dostları, evliyaların yaşadıklarından ve öğütlerinden etkilenmez hale geldik. Hâlbuki hayatımızdaki zorlukları, imtihanları, musibetleri aşmak için gereken gayretleri, cihatları, uğraşları evliyalardan öğrenebiliriz.

2020 yılında yaşadığımız bu zorlukları aşmak için Hazret-i Mevlânâ’nın hikmetli nasihatlerinden son derece yarar görmekteyiz. Fahr-i Kâinat Efendimiz, aleyhissalâtü vesselâm; “Ashabım yıldızlar üzeredir; hangisini takip edersiniz hidâyeti bulursunuz,” buyurmuşlardır.

Manevi virüslerden arınmalıyız

Kitapta asıl virüslerin manevi virüsler olduğunu tabir ediyorsunuz. İnsan bu manevi virüslerden nasıl kurtulacak?

Pandemi insanlığın manevi hastalıklarına da ayna oldu. Ruhumuzu hastalıkların sardığını göstermiş oldu. Birden fazla insan kendi manevi hastalıklarından habersizdir. Rahmet ümidi kitabımdaki niyet; bize gönlümüze bulaştırdığımız virüsleri keşfettirmektir ve ilahi reçete uygulayarak şifa kaynağımızı aratmaktır. Tüm uğraşlarımız, çabalarımız gerçek şifayı bulmak için olmalıdır.