Mango Miami yazının kralıdır

Joachim

Genel Mod
Global Mod
Haziran ve Temmuz aylarında Güney Florida’da terleyen ve acı çekenler, avlulardaki, sokaklardaki ve alışveriş merkezlerindeki ağaçlardan kızaran mangolarla ödüllendiriliyor.

NEDEN BURADAYIZ

Amerika’nın kendisini yer yer nasıl tanımladığını keşfediyoruz. Güney Florida’da mango severler, bir topluluk duygusu oluşturmak için yoğun yaz aylarında meyveye döner.

8 Temmuz 2023

Yaz Güney Florida’yı vurduğunda hava nemli olur. Akşam gök gürültüsü. Tropikler karışmaya başlar.

Sonra büyülü bir şey olur: mango ağaçları meyve verir. İyi yıllarda o kadar çok üretirler ki, yabancılar bahçelerinde mango dağıtır. Komşular onları sevdiklerine göndermek için kutulara koyar. Arkadaşlar ev yapımı kekler sunar.

Çok iyi bir yıldı.

Haziran ayında, Miami’nin Wynwood semtindeki fırını Zak the Baker’ın kurucusu Zak Stern, müşterileri bir somun ekmek karşılığında altı yerel mango getirmeye davet etti. Günde yaklaşık 200 tane almaya başladı.

“Önümüzdeki beş yıl için yeterince mango reçelimiz olduğunu düşünüyorum” dedi.

Miami’de yaz, sadece muhteşem kışı yaşamak isteyen turistleri ve yarı zamanlı çalışanları korkutur. Sokaklar giderek boşalıyor. Günler yavaşlıyor.

Yıl boyunca kasırga mevsiminde ter içinde ve ıstırap içinde kalan cesur yerel halkın ödülü, avlulardaki, sokaklardaki ve alışveriş merkezlerindeki ağaçlardan kızaran çekici mango şeklinde geliyor.

Kendall banliyösünde büyüyen Bay Stern, “Bu,” dedi, “kalan insanlara bir hediye.”

Onun ve diğer Güney Florida mango misyonerlerinin Haziran-Ağustos yoğun sezon hakkında en çok takdir ettikleri şey, çok az yaygın geleneğe sahip nispeten genç, çok uluslu bir şehirde sevilen bir meyveyi paylaşmanın insanları bir araya getirmesidir. Mangolar, göçmenlere terk ettikleri yerleri hatırlatır ve kültürlerin ve dillerin karışımıyla Miami’de kendilerini evlerinde gibi hissetmelerini sağlar.

Florida Üniversitesi Tropikal Araştırma ve Eğitim Merkezi’nde tropikal meyve mahsulleri uzmanı Jonathan H. Crane, “Aslen tropikal ülkelerden gelen insanlar – örneğin Güneydoğu Asya, Karayipler veya Latin Amerika – mangolarla büyüyorlar” dedi. Homestead’de, Miami’nin güneyinde. “Demek çocukluğundan kalma mangolarla bir bağlantı var.”

Venezuela’da mango yiyerek büyüdüm, ancak yirmi yıl önce Miami’ye taşınana kadar sulu olmalarını gerçekten takdir etmedim. Kendime ait bir bahçem olmadığı için, banliyölerde satılık meyve ararım ve birazını annemin mangolu ceviche’si için biriktiririm. Bir arkadaşım her yıl bir mango kokteyli partisi verir, bu benim yazın başlangıcını kutlamanın en sevdiğim yollarından biri haline geldi. İster istemez yağmur yağıyor.

Neredeyse herkes mango hikayelerini bilir. Bay Stern, çenesinden aşağı damlayan meyve suyuyla onları lavabonun üzerinde yemeyi sever. Jamaikalı Xavier Murphy, Doğu Hindistan’daki mango ağacını aç vahşi yaşamdan korumak için o kadar ileri gitti ki, bir yıl çocuklarından birinin Jonas erkek kardeşinin gerçek boyutlu bir parçasını korkuluk olarak kullandı. (Bir süre işe yaradı.) Küba’da doğup Meksika’da büyüyen Natalia Martinez-Kalinina, Küba’da her yaz kovalarca mango dağıtan büyükannesinin onuruna mangolu kekler yapıyor.

Bayan Martinez-Kalinina, “Gerçekten güzel bir topluluk değişimi haline geldi” dedi. “İnsanlar bana mesaj atıyor ve ‘Mangolarım var – mangolu kek için daha fazlasına ihtiyacın var mı?’ diyorlar.”

Güneydoğu Asya’ya özgü mangolar, kolonistler tarafından dünyanın dört bir yanına yayıldı – zengin toprak sahiplerinin onları potansiyel bir gelir kaynağı olarak yetiştirdiği 1800’lerin ortalarında Güney Florida da dahil. Florida’daki mangoların tarihi üzerine bir kitap üzerinde çalışan Miami Üniversitesi’nde İngilizce profesörü olan Timothy P. Watson, Bahamalar ve Küba’dan gelen işçilerin de, meyve onlara anavatanlarını hatırlattığı için çantalarında tohum taşıdıklarını söyledi.

Dünyanın dört bir yanından gelen suşlar hakkında “Burada Miami’de, kelimenin tam anlamıyla karışıyorlar” dedi. “Bu kombinasyon, bugün bu inanılmaz derecede parçalanmış metropol bölgesinde insanları birbirine bağlayan çok az şeyden biri olan mango kültürünü yaratıyor. Bu karmaşık bir hikaye ve birçok yönden acı bir hikaye.”

Florida mangoları, Andrew Kasırgası 1992’de eyaletteki meyve bahçelerinin neredeyse yarısını yok edene kadar Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ticari pazara hakim oldu. Uluslararası ticaret anlaşmaları, bir zamanlar Florida’da yetişen mangoları Latin Amerika ve Karayipler’den ithal etmeyi daha ucuz hale getirdi. Tahminlere göre Dr. Crane, Florida’nın mango endüstrisinde yaklaşık 1500 dönümlük alan kaldı.

Soğuk hava geçen yıl hasada zarar verdi, ancak daha tipik bir kış ve ilkbahar, bu yıl meyveleri veya öndeki tomurcukları tehdit edecek keskin sıcaklıkların olmadığı bol bir hasatla sonuçlandı.

Ticari operasyonlar büyük ölçüde azalmış olsa da, mangolar hala arka bahçelerde ve küçük özel pazarlarda gelişiyor, dedi Dr. Turna, mangofiller marketlerde bulunmayan çeşitleri talep ettiğinden.

Palm Beach County, Boynton Beach kasabasında kendisinin ve eşi Verna’nın yetiştirdiği yaklaşık 40 çeşit mango satan 81 yaşındaki Walter Zill, “Can sıkıntısından başka hiçbir şeyi sevmiyorum” dedi. “Bir sürü mango yiyebilirsin ve asla doyamazsın.”

Kardeşi Gary Zill, Coconut Cream ve Pineapple Pleasure gibi isimlere sahip yaklaşık iki düzine kendi türü de dahil olmak üzere yakındaki Lake Worth’ta satmak için yaklaşık 90 tür yetiştiriyor. 1960’larda babasının çocuk odası sadece 16 çeşit sattı.

Coral Gables’ın lüks Miami banliyösünde yer alan Fairchild Tropical Botanic Garden, dünyanın en çeşitli koleksiyonlarından biri olan 550 çeşit mangoya ev sahipliği yapar. Mütevelli heyeti başkanı Bruce W. Greer, yıllık bir mango festivalinin başlamasına yardım etti. 30. yılında, bu hafta sonu 8.000’e kadar ziyaretçi çekmesi bekleniyor.

Birkaç ay önce, Bay Greer’in kız kardeşi kasabaya geldi ve kızını Bay Greer ile çocukken yaşadıkları evi görmeye götürmek istedi. Babasının 1960’ların başında diktiği iki mango ağacı -bir Haden ve bir Kent mangosu- hâlâ oradaydı ve gelişiyordu.

Kendine ait 22 ağacı olan Bay Greer, “Ben altı yaşındayken babamın onları diktiğini tam anlamıyla hatırlıyorum” dedi. “Geçtiler, bilmem kaç sahibi var. Tüm hayatım boyunca benimle oldular.”

Bu, Bay Greer’e Fairchild için yeni bir “Milyon Mango Projesi” tasavvur etme ilhamı verdi. İnsanları değerli meyvelere yaklaştırmak ve ağaçların sınırlı olduğu mahallelere gölge getirmek amacıyla Miami’de ağaç dikimini teşvik etmek için.

“Bu mangoları manzaraya yeniden kazandıracağız” dedi.

İki yıl önce, Coral Gables’daki tarihi bir eve taşındıktan kısa bir süre sonra, Catalina Saldarriaga, en az 60 yaşında olması gerektiğine inandığı arazisindeki iki büyük mango ağacının meyveleriyle sular altında kaldı. Ayrıca bu yıl günde 70 ila 80 mango topluyor.

Kolombiya’da çok daha küçük mangolarla büyüyen 64 yaşındaki Saldarriaga, “En sevdiğim meyve olabilir” dedi. “Ama günde sadece bir veya iki tane yiyebilirsin.”

Geri kalanını arkadaşlarına, ailesine, temizlikçisine ve pergolasını tamir eden müteahhitlere verir. İguanalar, kuşlar veya sincaplar tarafından yenmeden yere düşen mangoları, yoldan geçenlerin ücretsiz alması için garaj yolunun yanındaki bir çayırda bırakır.

Bir adam ona teşekkür etmek için bisikletinin üzerinde durdu. Birisi çiçek bırakmış.

“Başka birinin de bundan keyif alabilmesi ne büyük mutluluk,” dedi.

Kitty Bennett araştırmaya katkıda bulunmuştur.