Mardin’de 800 yıllık kilisedeki çanı çalmaya kalkıştılar

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Mardin’de 800 yıllık Meryem Ana Kilisesi’nin elektrik tesisat kablolarını çalan hırsızlar, bir gün daha sonra damdaki tarihi çan için geldi. Şüpheliler, söktükleri sırada çalan çanın sesiyle yakalanmaktan korkarak kaçtı.

Olay, Midyat’ın Işıklar Mahallesi’nde bulunan Süryani Ortodoks Cemaatine mensup Meryem Ana Kilise’sinde evvelki gece saatlerinde meydana geldi. Kiliseye giren şüpheliler, elektrik tesisatı kablolarını çaldı, dün de kilise damında bulunan kuledeki tarihi çanı çalmaya çalıştı.

Hırsızlar asılı olduğu yerden çanı koparmaya çalıştı. Çanın sesi çıkınca şüpheliler kaçtı. Çan sesi üzerine mahalleli Midyat Süryani Kadim Kiliseleri Vakıf Lideri Yusuf Türker’e haber verdi. Rastgele bir dini merasim olmadığı için çanın çalınmasının olağan bir durum olmadığını polise haber veren Türker, kiliseye geldi. Olay yerine gelen polis takımlarıyla birlikte kilisede incelemelerde bulunan Türker, penceredeki demir korkulukların bir alet ile kesilerek içeri girildiğini, tüm elektrik tesisatının koparılıp çalındığını, avizenin kırıldığını ve damda ise çanın çalınmak için yerinden söküldüğünü belirledi. Polis grupları, kilisede parmak izi alarak çalınan gereçlerle ilgili tutanak tutarak, güvenlik kamera imgelerini incelemeye aldı.

Mahalleli haber verdi

Midyat Süryani Kadim Kiliseleri Vakıf Lideri Yusuf Türker, mahallelinin kendisini telefonla arayarak, “niçin çan çalıyor, diye haber verdi. Rastgele bir dini merasim olmadığı için çanın çalmasının olağan olmadığını düşündüm, polise haber vererek kiliseye geldim. Elektrik tesisatının söküp götürmüşler. Avizelerimiz yerlerdeydi. Çanı sökmek istemişler, çan sesi gelince bırakmışlar. Yaklaşık 25 bin lira ziyan vermişler. Hırsızların bir an evvel yakalanıp isimli mercilere teslim edilmelerini istiyoruz” dedi.