Merve’ye verilen kelam lafta kaldı, yol parası yüzünden şampiyonaya katılamadı

Gattuso

New member
Şanlıurfalı 13 yaşındaki minik hentbolcu Merve Akpınar’ın yaptığı “Sen kızsın, şort giyemezsin, adamların yanında oynayamazsın diyerek daima beni dışladılar” açıklamasına takviye yağmıştı.

Muhteşem Lig kulüpleri, Merve Akpınar için “Sen tüm Türkiye’deki kız çocuklarının umudusun. Senin ve yürek verdiğin tüm kız çocuklarının yanındayız!” bildirisi verilmişti.

Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, Merve ve arkadaşlarının tüm masrafalarını karşılayacaklarını ve tesis yapacaklarını söylemişti. Biroldukça yerden takviye kelamı alan ‘Güneşin Çocukları Hentbol Takımı’ şu anda yarı finalleri oynanan Türkiye Hentbol Şampiyonası’na ulaşım maliyeti ve geç gelen evraklar sebebiyle katılamadı.

Vali takviye çıkacaklarını duyurmuştu!

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Türkiye Hentbol Federasyonunun davetlisi olarak gittiği Ankara’da yaptığı konuşmayla dikkati çekip, büyük takviye bakılırsan Şanlıurfalı 13 yaşındaki hentbolcu Merve Akpınar ve grup arkadaşlarının idman yapacakları salonun yapılması için gerekli çalışmaların başlatıldığını belirtti. Lakin valilikten yalnızca Bölgesel Lig için 5 bin TL’lik bir yardım yapıldığı öğrenildi.

Haberin yayınlanmasının akabinde Bakan Kasapoğlu da Merve Akpınar’ı aramış, tesis ve muhtaçlıklar noktasında ne gerekiyorsa bir ağabeyleri olarak her vakit yanlarında olduğunu belirtmişti.

Bakan Kasapoğlu 8 ay evvel de kelam vermişti

Ortadan geçen vakitte tesis projesi için gereken adımların atılmaması niçiniyle tenkitlere uğrayan Bakan Kasapoğlu 8 Nisan’da Karaköprü’deki kapalı spor salonu açılışında Merve Akpınar’la bir ortaya geldi.

Merve ve arkadaşlarının istediği spor salonunu Şanlıurfa’ya kazandırma kelamını burada bir sefer daha yenidenlayan Bakan Kasapoğlu, ‘‘Merve için, arkadaşları için ve gençlerimiz için güzel uğurlu olsun.” tabirlerini kullandı.

Daha evvel ekiplerine takviye kelamı verildiğini lakin maddi imkansızlıklar yüzünden Türkiye Şampiyonası’na gidemediklerini söyleyen antrenör Bayram Kaplan halktv.com.tr’den Onur Durmuş’a konuştu.

“Bir öğretmen maaşıyla çocuklara yetemiyorum”

“Ulaşım konusunda külfet çektik. Ben kampta olduğum için diğer bir arkadaşımız atletleri götürecekti. Ulaşım olacağı bulamadığımızdan Türkiye Şampiyona’sına katılamadık. Ligi bile imkansızlıklardan dolayı güç bitiriyoruz. Ben hoca olarak kendi cebimden harcama yaparak ligin tamamlamasını sağladım. Merve bizim atletimiz ancak bizim için yalnızca Merve yok. Onun üzere 35-40 çocuk var eğitim verdiğimiz. Köyde olan çocuklar idmanlara gelemiyorlar. Ben bir öğretmen maaşıyla bir yerlere getirmeye çalışıyorum. Biz imkansızlıklar yüzünden Türkiye Şampiyonası’na katılamıyoruz. Biz bu turnuvaya gitseydik en berbat çeyrek finale kadar çıkardık.”

“Aileler telaş ediyor”

“Çocuklar gidecekler ve kalacak yer sorunu yaşayacaklar. KYK Yurdu’nda kalabileceklerdi aslında lakin bu çocukların aileleri huzursuz oluyorlar. Ulaşım ve konaklama imkanları sağlıklı olmayınca bu çocukların aileleri kaygı etmekte haklılar tabi. Bize kimse yardım etmek zorunda değil tabi. Bu çocuklar geleceğin yatırımı aslında. 14-15 yaşındaki çocukları 25 yaşındaki atletlerle yarıştırıyoruz. Bu çocuklar 3 yıl daha sonra fazlaca başarılı olacak. Ben tek başıma bu çocukların her şebir daha yetişmeye çalışıyorum. Suruç Belediyesi ile görüşme yaptım ve kendileri bize dayanak çıkacaklarını söylemiş olduler.”

“Çocuklar 2000 TL’lik ayakkabı giyeceğine Adana yiyebilsin”

“Bu çocuklara dayanak olunmazsa bu çocuklar ligde oynayamazlar. Ben deplasman masraflarını ve bu çocukların beslenme gereksinimlerinin kendim karşılıyorum. Benim de ailem var ve ben yetişemiyorum kimi vakit.

Huluk Levent de çocuklarımıza 70 bin yardımda bulundu. Bunu ayda 350 TL olarak verecektik çocuklara. Haluk beyefendi bu parayı bir seferde verelim çocuklar muhtaçlıklarını alsınlar dedi.

Bize gereç dayanağı geldi tabi. Eşofman kadrosu, ayakkabı ve top gönderenler oldu. Çocuklara markalı ayakkabılar gönderdiler. Bizim çocuklarımız 2000 TL’lik ayakkabı giymesinler. 250 liralık ayakkabı giysin. Ben deplasmana gittiğimde çocuklarıma tavuk döner değil Adana yedireyim.

Bu çocuklar deplasmana gittiklerinde makus koşullardaki yurtlarda kalmasınlar, otelde kalabilsinler. Benim epeyce zoruma gidiyor. Bana kimi vakit ‘hocam ne istiyorsun?’ diye soruyorlar. Ben gururlu bir beşerim ve dilenemiyorum. Yardım etmek isteyen aslına bakarsanız neye muhtaçlığımız olduğunu görüyorlar.”

“Çocuklarımız küçük geldiği için eşofman giyemediler”

3 çocuğumuz idmanda eşofman giymemeye başladılar. Ben de eşofmansız idman yapmanız yanlışsız değil dedim. Utanarak “Hocam eşofmanlar bize dar geliyor ve biz rahat edemiyoruz” dediler. Bir mağazadan çocuklarımızı ikram çeki geldi. Bu kartları çocuklara dağıtırken birtakım çocuklarımız bize ‘Bana 1 tanesi kâfi öteki arkadaşlarımıza da verelim” dediler.