Mescitler çocuklarla şenlendi

JoKeR

Active member
MUHAMMED KURTAR

Diyanet İşleri Başkanlığı’nca düzenlenen yaz Kur’an kurslarında, yüz yüze eğitim başladı. İstanbul’da Merter Veysel Karani Camisi’nde Kovid-19 önlemlerine uyularak gerçekleştirilen Yaz Kur’an Kursu Açılış Programı’na fazlaca sayıda çocuk katıldı. Birtakım çocuklar mescide aileleriyle geldi. Cami imam hatibi Mehmet Şenyiğit, çocuklarına ve ailelerine teşekkür ederken, “Öncelikli hedefimiz dinimizi sevdirmek. daha sonra öğretmek. Bir insan camiyi sevdiği vakit ömrü boyunca mescitle iç içe olur. Bu yüzden yaz kursları değerli. Cami cemaatine sorduğumuzda hepsi yazın mescitte öğrendiğini söylüyor.” diye konuştu.

Yüz yüze ve çevrim içi yapılacak Kur’an kursları, 20 Ağustos Cuma günü sona erecek.

VELİLER YALNIZ BIRAKMADI

Kur’an-ı Kerim öğrenmenin ehemmiyetine değinen Şenyiğit, “Kur’an-ı Kerim öğrenmeye çaba ettikçe, öğrendikçe, hayata tatbik ettikçe anneler babalar taçlanacak. Mescide koştuğunuz sürece Allah’ın müsaadesiyle bütün hoşluklar sizinle olacak. Kur’an kursları tüm İslam alemine, ülkemize, mahallemize, ilçemize iyi olsun. Rabb’im imanlı, faziletli bir jenerasyon yetişmesi için bizleri vesile kılsın.” dedi. Yüz yüze ve çevrim içi yapılacak Kur’an kursları, 20 Ağustos Cuma günü sona erecek.

SINIFLAR GRUPLANDI

Altı hafta sürecek kurslar bu yıl Kovid-19 niçiniyle yaş kümelerine göre hem çevrim içi birebir vakitte yüz yüze eğitim verecek biçimde planlandı. 4-9 yaş aralığındaki çocuklar yüz yüze eğitim alacak. 10-15 yaş aralığında ki öğrenciler ise tercihe bağlı olarak yüz yüze yahut online eğitim alabilecek. 16-22 yaş ortası öğrencilerin eğitimleri yalnızca çevrim içi yapılacak. Ayrıyeten Kur’an kurslarına 7 yaş ve üzeri engelli vatandaşların da velileri müracaat yapabilecek. Eğitim ortamları imkanlar dahilinde öğrencilerin yaş kümesi, cinsiyeti, Kur’an-ı Kerim okuma ve dini bilgi düzeyleri dikkate alınarak oluşturulacak.

AZAMÎ TİTİZLİK

Gerek yüz yüze eğitimlerde gerekse teneffüslerde öğrenciler ortası 1,5 metrelik araya uyulması, maske kullanılması, paklığa dikkat edilmesi öğreticiler tarafınca da denetim ediliyor. Bulaşmaya karşı eğitim sırasında her öğrenci birebir rahleyi kullanacak. Kullanım öncesinde rahleler dezenfekte edilecek.