MHP’den ihracı istenen Yahnici: Önüne gelenin patır patır büyükelçi yapıldığı bir ülkede pekâlâ benden alasıyla dışişleri bakanı olurdu

BordoBereli

Genel Mod
Global Mod
Alparslan Türkeş Vakfı’nın anma aktifliğine akın daha sonrası Halk TV yayınına bağlanarak, “Grubun önünde bulunan birisi ‘MHP geldi’ diyerek, fırsat ve boşluk bulduğu birinci anda arkadaşlarımıza çullandı” açıklamasını yaptığı nedeni öne sürülerek ihracı istenen eski vekil Şevket Bülend Yahnici, Yeniçağ muharriri Orhan Uğuroğlu’na gönderdiği mektupta, çocukluğundan bu yana Dışişleri Bakanı olmak istediğini söylemiş oldu.

Türkiye’deki büyükelçiliklere getirilen isimleri eleştiren Yahnici, “Önüne gelenin, yol ve lisan bilmezlerin patır patır büyükelçi yapıldığı bir ülkede pekâlâ benden alasıyla dışişleri bakanı olur; benim de çocukluk hayallerim gerçekleşirdi. Hayıflanıyorum…” dedi.

Yahnici’nin mektubu şu biçimde:

“Yahu dostlar… Bugün sizlerle bir nebze dertleşmek istiyorum buna gereksinim hissettim. Ben çocukluğumdan beri ebediyen ve daima, ‘gün gelse de bir dışişleri bakanı olabilsem’ diye düşünürdüm. Hayattaki büyük idealim, ülkemin dışişleri bakanı olmaktı… Gün geldi, mebus oldum, Dışişleri Komitesi üyeliği yaptım. Kamran İnan üzere efsane bir isimle çalıştım. Amerika’ya, Romanya’ya, Makedonya’ya, Bulgaristan’a, Küba’ya, Kosova’ya, Çin’e, Azerbaycan’a, Kazakistan’a, KKTC’ye, ILO’ya (İsviçre) vb. seyahatlerim oldu kimine heyet lideri olarak gittim. bu biçimde AB Konvansiyonu temsilciliği kelam konusu oldu lakin ‘Estağfurullah, olmaz’ dedim. Lisan sorunum vardı ve bunu ömrümün büyük bir eksikliği olarak yaşadım. Hariciye mesleğine saygımın bir tabiri ve kararı olarak da bu dünyadan daima uzak kaldım. İçimde bu iş daima bir ukde kaldı.

Artık hariciye dünyasına bakıp, seyrediyorum. Pişmanım… Hariciye dediğimiz mesleğin ve bu mesleğin icra edildiği bakanlığın bu hale gelebileceğini ya da düşebileceğini bilseydim, inanın ne yapar eder, diğer sebeplerle olan gönül kırgınlığımı da bir kenara iter; dışişleri bakanlığının MHP’ye verilmesini sağlamaya ve bakan olmaya çalışırdım… (Burada gülünecek.) Önüne gelenin, yol ve lisan bilmezlerin patır patır büyükelçi yapıldığı bir ülkede pekâlâ benden alasıyla dışişleri bakanı olur; benim de çocukluk hayallerim gerçekleşirdi. Hayıflanıyorum…”