Müzikte istihdamda yeterli yerdeyiz: Geleceğe kelamı olan gençler yetişiyor

JoKeR

Active member
2017 yılında şahsen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla kurulan Ankara Müzik ve Hoş Sanatlar Üniversitesi, 2022 yılında birinci mezunlarını verdi. Lisansüstü eğitimin de verildiği Ankara Müzik ve Hoş Sanatlar Üniversitesi; 4 fakülte, 1 meslek yüksekokulu ve 1 enstitü ile gerek teorik gerek uygulamalı dersleriyle öğrencilerin en uygun biçimde yeteneklerini geliştirmelerine öncülük ediyor.

Türkiye’de bir birinci vakit içinderda açılan ve beş yılı geride bırakan Ankara Müzik ve Hoş Sanatlar Üniversitesi’nin Rektörü Prof. Dr. Erhan Özden ile üniversiteye dair konuştuk. Ailelerin çocuklarını dört yahut altı yıllık sanat eğitimlerine yönlendirmelerindeki en değerli ölçütün istihdam olduğuna dikkat çeken Rektör Prof. Dr. Özden, “Türkiye’nin istihdamda uygun bir pozisyonda olduğunu düşünüyorum. Sanat eğitimi alan öğrenciler de büyük bir kontenjana sahip olan Ulusal Eğitim Bakanlığı öğretmen atamalarında tercih yapabiliyor” diyor.

MÜZİĞİ TÜM BOYUTLARIYLA ELE ALIYORUZ

-Türkiye’nin birinci tematik müzik üniversitesinde nasıl bir müfredat üzerinde ilerleniyor, bir konservatuvardan farkı nedir?

Konservatuvarlardaki ana gaye icra eğitimidir. Çalgı ve ses icrası. Ancak bizim üniversitemizde farklı disiplinlere ilişkin fakülteler var. örneğin Eğitim Fakültesi’nin temel gayesi müzik öğretmeni ve görsel sanatlar öğretmeni yetiştirmektir. Burada müziğin eğitim boyutu ele alınır. İcra Sanatları Fakültemizde büsbütün icraya yönelik bir eğitim verilir. Gelişmiş icracı yetiştirmek, bilhassa de klasik Türk çalgılarını günümüz şartlarında geliştirilerek uygulanmasını sağlamak üzere bir eğitim. Öğrencilerimize bir ney, bir bağlama, bir keman yahut klarnet icrasında üstün niteliklerde temsil kabiliyeti kazandırma açısından bu kurum ileri düzeyde öğretim merkezi olarak eğitim veriyor. Bu kısımlar haricinde Müzik Bilimleri ve Teknolojileri Fakültemiz de albüm imallerinde, klip üretimlerinde yahut sahne icralarında işin art planındaki isimleri yetiştirmek üzere bir eğitim sunar.

elbet ki öteki konservatuvarlarda yahut müzik ve sahne sanatları fakültelerinde bu başlıklara ilişkin fazlaca çeşitli dersler vardır. Lakin burada bu dersler kolektif olarak veriliyor. Bir öğrenci bu derslerin tamamını dört yıl içerisinde paket olarak alırken, bu derslere ek olarak başka disiplinlerle ilgili de dersler alır. Bu niçinle branşlaşma biraz daha fakülteden daha sonra başlar. Ankara Müzik ve Hoş Sanatlar Üniversitesi’nde ise bir branşı odağa alarak dört yıllık eğitim veriyoruz. Biraz daha özel bir eğitim olarak düşünebiliriz. Öğrenci istediği eğitimi daha ağır bir müfredatla daha ağır bir programla alabiliyor.

ÖĞRETMENLİK BİRİNCİ TERCİH

-Mezunların içinde akademik hayata devam edenler, müzisyenliği meslek edinenler içinde nasıl bir dağılım gözlemlediniz?

Öğrencilerimizin ailelerinin çocuklarını dört yahut altı yıllık sanat eğitimlerine yönlendirmelerindeki en kıymetli ölçütleri istihdam. “Çocuğum ne olacak, ne kadar maaş alacak? Atanacak mı?” fikri alışılmış ki eğitimin ve ömrün realitesindeki en kıymetli yerlerden birini teşkil ediyor.

Üniversitemizde, Eğitim Fakültesi’nin yanı sıra öbür fakültelerden mezun olan öğrencilerimizin de pedagojik formasyon alma şartıyla yurdun çeşitli yerlerinde müzik öğretmeni ile fotoğraf ve görsel sanatlar öğretmeni olarak istihdam edilmeleri mümkün. İstihdamda bugün Türkiye düzgün bir noktada. Sanat eğitimi alan öğrencilerin de en hayli tercih ettikleri alan, büyük bir kontenjana sahip olan Ulusal Eğitim Bakanlığı öğretmen atamaları. Bunun yanı sıra Müzik Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi’nden mezun olan gençlerimiz çeşitli alanlarda; bilhassa sahne sanatlarında, uygulama etaplarında, stüdyoda ses ustası ve tonmayster üzere ses kayıt teknolojileri, sahne düzenlemeleri üzere şahsen müziğin icra işlevinde altyapı oluşturmada kelam sahibi oluyorlar. Kendi stüdyolarını kurabilmekle birlikte bir daha devlete bağlı Kültür Bakanlığı, TRT, Devlet Tiyatroları üzere fazlaca çeşitli sanat kuruluşlarında yer alabiliyorlar.

Prof. Dr. Erhan Özden

NADİR RASTLANAN BİR EĞİTİM

-Farklı coğrafyalarda bu tematik üniversitenin bir gibisi var mı?

Tematik müzik üniversitesi, zatenız her ülkede olan yaygın bir kurum değil. Bilhassa, Orta Doğu ve Asya bölgelerinde benzerlerine rastlayamıyoruz. bir epeyce coğrafyada konservatuvarlar, hoş sanat fakülteleri var. Avrupa’da daha epeyce yaygın olan “Akademi” başlığındaki sanat kurumları var. Ancak bu biçimde, geniş kapsamlı büyük bir çatı altında müzik ve hoş sanatlar üniversitesi açmak için nitekim önemli bir birikim ve devlet takviyesi gerekiyor. Zira bir üniversite açmak için hayli farklı disiplinlerde kurumlar gerekiyor. Biz tıpkı disiplini müzik ve sanatla alakalı birden farklı ünitesi bir üniversite çatısı altında açıyoruz. Bu da aslında dikkate ve takdire kıymet bir şey. Avrupa’nın da bir fazlaca ülkesinde bu biçimde bir üniversite yok. Buradan da yetkililerin müzik ve sanata verdiği takviye için teşekkür ediyoruz. Bilhassa Cumhurbaşkanımızın ismini da fazlaca kere zikretmemiz gerekiyor. Zira kendisinin şahsen talimatıyla açılmış bir üniversitedir. Burada yetişecek gençlerimiz, bilhassa bu bölgede kendi kültürüyle kendi aydınlanmasıyla geleceğe kelam söyleyecek. Bu mirası geleceğe taşıyıp, daha hoş ve nitelikli işler yapacak gençlerimizin yetişmesinde de kıymetli bir kurum olarak görevine devam edecek. Bilhassa İcra Sanatları Fakültesi’nin kurulma gayelerinden biri klâsik Türk müziğinin, gelişen dünya sanat aydınlanmasıyla birlikte periyottaki yerini alması. Bu bakımdan da kurumumuz kıymetli.

-Üniversitenin bir birincisi de Âşıklık Geleneği Araştırma ve Uygulama Merkezi. Bu merkezden biraz bahsedebilir misiniz?

Âşıklık Geleneği Araştırma ve Uygulama Merkezimiz sahiden epey kıymetli bir merkez ve bir birinci. Malumunuz Türkiye’de âşıklık, ozanlık gelenekleri var. Vakit zaman birbirleriyle karıştırılsa da farklı şeylerdir ve farklı misyonlar üstlenirler. Kelam söyleme kabiliyeti olan, daha hayli irfani boyutlu şiir yazabilen âşıklığın geçmişten bugüne kadar uzanan hem tarihi işlevi hem günümüzdeki durumunu ele alan Âşıklık Geleneği Araştırma ve Uygulama Merkezi ile hem öğrencilerimize tıpkı vakitte müzik ve sanat topluluğuna katkı sağlamaktayız.

Festivalde MGÜ dinletileri

-Başkent Kültür Yolu Şenliği etkinliklerinde öğrencileriniz sahne aldı. Bu, hem öğrenciler birebir vakitte sizin için nasıldı?

Başkent Kültür Yolu Festivali’nde bu yıl biz de Ankara Müzik ve Hoş Sanatlar Üniversitesi olarak yerimizi aldık. Şenlikler aracılığıyla sanat dostu beşerler ile halk bir ortaya getirilerek müziğin yahut başka sanatların birleştirici gücü yardımıyla insanlarda bir motivasyon oluşması sağlanır. Bu şenlikler hem de eğiticidir. Müziğin rastgele bir alanında insanlara bir bakış açısı, bir taraf kazandırmak için hayata geçirilen etkinliklerdir. Şenlik kapsamında çeşitli ülkelerden kümeleri Ankara’da ağırladık. Bu konserler her ne kadar kolay bir konser üzere dursa da farklı ülkeden bir müzik kümesini dinlediğiniz vakit aslında o ülkenin sosyo-kültürel yaşantısına dair de bir birikim elde edersiniz. Bu birikimler sonucunda, etkilenmeler olabilir.
Festival kapsamında biz de Ankara Müzik ve Hoş Sanatlar Üniversitesi olarak bir Klasik Türk Müziği Konseri verdik. Bunun yanında absolut kulağa sahip bir otizmli öğrencimizin konseri gerçekleşti. Absolut kulak yani “mutlak kulak”; tabiattaki tüm sesleri duyup tıpkı anda o seslerin notasını ayırt ederek veren, ender müzikal kulağa sahip beşerler olarak kıymetlendirilir. Doğuştan otizm teşhisiyle hayata gözlerini açan Buğra Çankır, bugün 26-27 yaşlarında ve bizim doktora-sanatta yeterlilik öğrencimiz. Kendisi de şenlik kapsamında üniversitemizin bir üyesi olarak, CSO Ada Ankara Yerleşkesi’nde sahne aldı. Beethoven’ın bir yapıtını seslendirdi. Bu dinleti de bir daha izleyicide fazlaca hoş bir karşılık buldu.
KONSER SALONLARIMIZ DÜNYAYLA YARIŞIR
Festival programında bununla birlikte Klasik Türk Müziği, Halk Müziği, Senfonik Müzik alanında hayli çeşitli konserler yer aldı. Gerçekleşen tüm bu konserlerde dikkatimizi çeken şey, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO)’nun isminin verildiği konser salonları başta olmak üzere aktiflik yapılan tüm salonların teknolojik olarak hayli üst seviye salonlar olmasıydı. Ben Avrupa’da bir fazlaca ülkede, birfazlaca konser salonunda konser vermiş bir müzisyen, bir sanatçı olarak söyleyebilirim ki bilhassa İstanbul’da yeni binasındaki AKM ve CSO olmak üzere Anadolu’nun bir fazlaca yerinde yer alan yeni konser salonları, kültür merkezleri gerçekten hayli nitelikli salonlara, teknolojik imkânlara, ses kayıt aygıtlarına, mikserlere ve daha ismini sayamayacağım dünyayla yarışır ölçüde bir fazlaca önemli teknik altyapıya sahip yerler.