Muharrir Mina Urgan’ın 21’inci vefat yıl dönümü

AirdropAvcisi

New member
Fecr-i Ati şairlerinden, “Odalar” şairi Tahsin Nahit ile Şefika Hanım’ın öz, Falih Rıfkı Atay’ın üvey kızı olan Urgan, 1 Mayıs 1915’te İstanbul’da dünyaya geldi.

Kendi hayatını “Bir Dinozorun Anıları” isimli yapıtında kaleme alan müellif, tüm ailesinin İstanbullu olduğunu belirterek, “Anneannem de babaannem de Çerkez. Nüfus kağıdımda 1331 yani 1915 yazılı. Zira ana tarafının serveti bittikten daha sonra, tarihi Cağaloğlu Hamamında baba tarafınca kalan küçük hisseyi satabilmem için ispatı-rüşt etmem, yani aslında 17 yaşındayken, 18 yaşında görünmem gerektiğinden, bir yaş büyütülmüştüm. Mayısın birinci yarısında doğduğum katiydi. Fakat hangi ayın hangi günü dünyaya geldiğimiz nüfusumuza yazılmazdı evvelden. Annem Şefika, hakikat mu yoksa yanlış mı olduğunu bilmediğim bir hesaplar yaptı ve günümüzün takvimine bakılırsa 14 Mayıs’ta doğduğuma karar verdi. Ne var ki, nüfus cüzdanım yenilenirken bana yardım eden solcu bir genç arkadaş, bunun hoşuma gideceğini kestirim ettiğinden, doğum günümü 1 Mayıs olarak kaydettirdi.” sözlerini kullandı.

EDEBİYAT OKUDU

Mina ismini veren babası, 2-3 yaşlarındayken vefat eden Urgan, Notre Dame de Sion’da başladığı ortaöğrenimini yatılı öğrenci olarak Arnavutköy Kız Kolejinde tamamladı, akabinde İstanbul Üniversitesi (İÜ) Edebiyat Fakültesi Fransız Lisanı ve Edebiyatı Kısmını bitirdi.

Orhan Veli ile…

VE SİYASET…

Urgan, İngiliz edebiyatı kolunda doktora yapmak için gittiği Fransa’da, 1939’da başlayan İkinci Dünya Savaşı’nın birinci aylarında bilinmeyen Polonya Komünist Partisi üyesi arkadaşlarına yardım etti. Urgan, savaş niçiniyle 1940’ta Türkiye’ye geri dönerek, doktora tahsilini İstanbul’da tamamladı.

Usta edebiyatçı, 1941’de kurulan İÜ İngiliz Lisanı ve Edebiyatı Kısmında asistan olarak başladığı vazifesini 1947’de doçent, 1960’ta ise profesör olarak sürdürdü. Urgan, 1977’de emekli olana kadar İÜ’deki öğretim üyeliğine devam etti.

ÇEVİRİLER YAPTI

Öğretim üyesiyken çeviriler yapmaya başlayan muharrir, uzmanlık alanındaki yapıtları emekli olduktan daha sonra yayımladı. Kendisini edebiyat dünyası ve kamuoyuna tanıtan kitapları ise anıları oldu. Mustafa Kemal Atatürk, Halide Edip Adıvar, Nazım Hikmet, Falih Rıfkı Atay, Abidin Dino, Neyzen Tevfik, Sait Faik Abasıyanık ve Necip Fazıl Kısakürek’in de ortalarında bulunduğu hayli sayıda ünlü isim Urgan’ın anılarında yer aldı.

Urgan, birinci cildi 1986’da 5. ve son cildi 1993’te kitap raflarındaki yerini alan “İngiliz Edebiyatı Tarihi” isimli çalışmanın yanı sıra, Thomas More, Shakespeare, Virginia Woolf üstüne incelemeler yaptı.

“Edebiyatta Ütopya Kavramı ve Thomas More” kitabını 1984’te okuyucuyla buluşturan muharririn, 1995’te Virginia Woolf, 1997’de D. H. Lawrence İncelemesi isimli kitapları yayınlandı.

Sayfa: 360

BİR DİNOZOR’UN ANILARI..

Mina Urgan, 1998’de “Bir Dinozor’un Anıları” ile 1999’da “Bir Dinozorun Gezileri” isimli kitapları okuyucuyla buluşturdu. Usta edebiyatçının, 80 yılı aşan hayatındaki anılarını ve seyahatlerini kaleme döktüğü her iki eser de okuyucunun ağır ilgisiyle karşılaşarak, hayli satanlar içinde yer aldı.

MİNA URGAN ÖLDÜ

Tiyatrocu Cahit Irgat ile evliliğinden Mustafa Irgat ve Zeynep Irgat ismini verdiği iki çocuğu bulunan Urgan,15 Haziran 2000’de 85 yaşındayken hayata veda etti.

İSMİNE MÜKAFATLAR VERİLİYOR

Muharririn anısına her yıl, İÜ İngiliz Lisanı ve Edebiyatı tarafınca “Mîna Urgan Hikaye Yarışması” mükafatı veriliyor.

YAPITLARI

İnceleme: Shakespeare ve Hamlet (1984), Edebiyatta Ütopya Kavramı ve Thomas More (1984), İngiliz Edebiyatı Tarihi (5 cilt, 1986-1993), Virginia Woolf (1995), D.H. Lawrence (1997)

Anı: Bir Dinozorun Anıları (1998), Bir Dinozorun Seyahatleri (1999), Elizabeth Çağı Tiyatrosunda Soytarılar, Sir Thomas More ve Shakespeare (2 cilt).

Çeviri: “Tom Jones: Sokakta Bulunmuş Bir Çocuğun Hikayesi”, “Otuz Yaşındaki Kadın”, “Arthur’un Ölümü”, “Troilos ile Kressida” (S. Eyüboğlu ile), “Ses Sese Karşı”, “Utopia” (ortak çeviri), “Moby Dick” (S. Eyüboğlu ile), “Uygarlık” (ortak çeviri), Sineklerin Tanrısı”, “Forsyte Efsanesi”, “Yıkılış”, “Yalınayak Sokrates”